YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalya'nın gözü Türkiye'de
İtalya'nın gözü Türkiye'nin Balkanlar'daki aktif politikasında.
İtalya'nın gözü Türkiye'de
28 Nisan 2010 / 18:13 Güncelleme: 28 Nisan 2010 / 18:13

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini,  Türkiye'nin son yıllarda Balkanlarda son derece aktif bir politika izlemekte olduğuna dikkati çekti.

İtalyan haber ajansı Ansa'nın haberine göre Belgrad'ı ziyaret eden Frattini, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç'le yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında,  "Balkan ülkeleri Avrupa Birliği'yle bütünleştirilemezse, başka eksenlere kayabilir. Sürece rehberlik edilmezse bölgeye başkaları girecektir. Türkiye'nin bu bölgedeki mevcudiyeti ve faaliyetleri gözden uzak tutulmamalıdır" dedi.

Frattini, Avrupa Birliği'nin 2 Haziranda Saraybosna'da düzenlenecek olan AB-Balkanlar Konferansını iyi değerlendirmesi gerektiğine de değinerek, "Saraybosna konferansı, Balkanların batısındaki ülkelerin aşamalı biçimde Avrupa'ya katılmaktan başka alternatifi olmadığını ortaya koyacaktır. Avrupa bu konuda inisiyatif almazsa, başka güç merkezlerinin bölgeyi kendilerine doğru çekmesine tanık olabiliriz. Dolayısıyla halihazırdaki fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Saraybosna'daki konferansa ABD, Rusya ve Türkiye'nin de katılacağına işaret eden Frattini, "İtalya'nın önerisi ve Avrupa Birliği dönem başkanı İspanya'nın organizasyonu sayesinde yapılacak olan Saraybosna konferansıyla, Avrupa önderliğinde üst düzeyde bir siyasi toplantı hedeflemekteyiz. Toplantıya ABD ve Rusya'yı, ayrıca Türkiye'yi de davet edeceğiz" dedi.

Frattini, "Toplantıya Avrupa Konseyi gibi uluslararası örgütlerin temsilcilerini çağırmayı düşündük. Bu düşüncemiz kabul görmüştür" ifadesini kullandı.

İtalya Dışişleri Bakanı Frattini, AB üyesi kimi ülkelerin genişleme düşüncesine kuşkuyla yaklaşmalarını da eleştirerek, "Avrupa'yı kaygılandırmakta olan kriz pek çok ülkenin daha fazla genişleme düşüncesine sıcak bakmamasına neden oluyor. Bu nedenledir ki AB'nin bu konuda yeni bir vizyona, yeni bir politikaya ihtiyacı var" diye konuştu. AA
 

Kategorisindeki Diğer Haberler