YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zübeyde Hanım anıldı...
Zübeyde Hanım anıldı...
14 Ocak 2010 13:37
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 87. ölüm yıl döneminde mezarı başında anıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 87. ölüm yıl döneminde mezarı başında anıldı. Günün anlam ve önemine uygun yapılan açıklamalarda ve okunan şiirlerde Zübeyde Hanım'ın Türk Tarihinde sahip olduğu gurur verici portresi anlatıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün,14 Ocak 1923 günü 66 yaşında hayatını kaybeden annesi Zübeyde Hanım, Karşıyaka'da bulunan anıt mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Törene İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın eşi Berrin Kıraç. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu, Karşıyaka İlçe Kaymakamı Mehmet Arslan,Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile siyasi parti ile sivil toplum kuruluş temsilcileri iştirak etti.
Düzenlenen törene, Zübeyde Hanım ile Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından istiklal marşının okunması ile başlandı. Ardından Çelenk bırakma merasimine geçildi. Türk Birliği İlköğretim Okulu Öğrencisi Can Aydın'ın okuduğu Zübeyde Ana isimli şiirde duygulu anlar yaşandı.

Zübeyde Hanım, İzmir'in Karşıyaka ilçesinde 1940 yılında yaptırılan anıt mezarında yatmaktadır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler