YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ZPT'yi tırıyla deviren şoför: Uçaklar bile bile sivilleri hedef aldı!
Beştepe'de Külliye ve çevresinin bombalı saldırıyla uğradığı sabah tırıyla bölgedeki tankı deviren Adem Çağlar o anları Kanal A'ya anlattı.
ZPT'yi tırıyla deviren şoför: Uçaklar bile bile sivilleri hedef aldı!
21 Temmuz 2016 / 06:25 Güncelleme: 21 Temmuz 2016 / 07:18

Kanal A'da yayınlanan Mehmet Toprak'ın moderatörlüğünü yaptığı Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Bayram Zilan'ın daimi konuk olduğu 'A Politik' programına Ankara'da tır şoförlüğü yapan ve darbe girişiminde Beştepe'de bombamaların olduğu gün tırıyla tankı deviren Adem Çağlar konuk oldu ve olay anını anlattı.

İşte Adem Çağlar'ın olay anına dair anlattıklarından önemli satırbaşları:

Tırlar hiç önemli değil, yeter ki tanklara geçit vermeyin

İlk önce biz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önündeydik. Uçak bombaladığında oradaydık sabah 06.15 civarında uçak orayı bombaladı.

Patronlarımız bize, 'Malım hiç önemli değil, parçalayın tırları ama tanklara engel olun' dedi. Bu talimat geçtikten sonra biz ilk etapta Pursaklar havalimanına gittik.

Bir süre sonra baş şoförümüz sabah 05.30'ta cumhurbaşkanlığı külliyesinin etrafını sarmamızı istediler. Kalabalık bir tır sayısıyla külliyenin çevresini kuşatmaya aldık.

Uçak bile bile sivilleri hedef aldı

06.15 civarında çatışma başladı. Jandarma Genel Komutanlığı'nın üst katında polislere ateş açıldı. Polisler müdahale etti. Çatışmanın gücünü polisler kazanıyordu. İçerideki hainler yaralanacaklarını ya da öleceklerini anladıklarında, içerideki rütbelilerin kaçması için uçak bile bile sivilleri hedef aldı. Yaralıların götürülmesi için ambulansın yolu kullanacağını bildiği için bilerek sivilleri hedef aldı.

İlk bomba düştüğünde ben Millet camisinin önündeydim, 600 metre önüme düştü. Daha sonra uçak bir turlama daha yapıp yine aynı yeri vurdu. İlk etapta olayın şokunu atlatamadık.

Araçların başına geçtik daha sonra yolları açtık. Müdahale başladı. Sivil halk kendi arabalarıyla yaralılara müdahale etmeye başladı.

Ben de tırımı oradan dönderdim. 50 km hızla tek şeritte giderken sağ tarafımdan zırhlı araç geçti. Üzerinde ağır makineli silahı olan bir araç. Bunda bir iş olduğunu anladım.

Bizim araç sağ tarafını tuttu, ben de etkisiz hale getirmeye çalıştığını anlayınca yolun sol tarafını tuttum. Tankın geçmesini engellemek amacımız. Çok süratli bir hızla geldi. Külliye tarafında tank önce yoldan çıktı sonra tekrar yola girdi. Sivil halk ordaydı, tank üstüne sürdü.

İlk anda araç şok anında hareket edemedi, arkasından ben geçtim. Bir kez daha sıkıştırınca tankı tank ateş açtı. Herkes yere yattı. Ben de şoka uğradım, manevralar yaptım.

Çevrede halk bana, 'Tankı durdur, engelle' diye haykırınca şoku atlatıp arkasından takibe devam ettim.

İşin ucunda vatan var, ölüm aklımın ucundan dahi geçmedi

O anda hiçbir korkum olmadı. İşin ucunda vatan millet olduğu zaman olaylar değişir. Biz bu toprakları ne mücadelelerle aldık. Hiç bir şey aklıma gelmedi. Ölüm aklımın ucundan geçmedi.

Korkum olsaydı, çiftlik kavşağında tank ateş açtığında arkasından takip etmezdim.  Diğer arkadaşlarım korktular neye uğradığını şaşırdılar.

Ardından bütün şantiye araçlarıyla müdahale edileceği bildirildi.

Kavşağa geldiğimizde içimden plan yapıyorum. Tank bana müsade etse yanından geçebilecek bir durum olsa ben her şeyi yaparım orada. Asıl niyetim tankı köprüden aşağı uçurmak .

Kaza yapan tanktan 2 üst rütbeli komutan indi

Gimsa'nın kavşağına geldiğimizde ters şeride geçip tankı solladım. Arkasından gidiyorum yol verme şansı yok. Sağ taraftaki aynadan kolaçan edip yeniden hızlı bir şekilde önüne arabayı sürüp durdurdum. Benim yolu kestiğimi görünce çarpmayı göz önüne alamadı. Ana caddeden mahalle arasına manevra yapmaya çalıştı.

Büyük yeşil bir direk var ona vurdu. Kaza yaptı. Araçtan 2 tane üst rütbeli komutan mahalle aralarına çıktı.

Onlar kaçınca tankı süren uzman çavuş elleri havada çıktı tankın içinden. Amacı onlarla uğraşırken diğer arkadaşlarının kaçmasını sağlamaktı.

Arkasından bir tane de başçavuş çıktı onu da indirdik. ZPT denilen aracın arka kapısını açtığımızda 6 tane er vardı. Erlere niye böyle bir şey yaptıklarını sorduğumda, 'Bizim hiçbir şeyden haberimiz yoktu. Biz koğuşta yatıyorduk. Tatbikat var diye uyandırdılar bizi' dediler.

Bende bunun üzerine halka erlere vurmaması yönünde uyarıda bulundum. Bunun üzerine halk rütbelilerin üzerine yürüdü.

Ekipler geldi ve ardından teslim oldular.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler