YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zorla dinleme yaptıran Paralel amirler deşifre oldu
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ndeki Paralel ekibin İstihbarat Şubesi'ni dinlettiği ortaya çıktı. Dinlemeleri yapan polisler, kendilerine zorla yasa dışı dinleme yaptırdıklarını söyleyerek amirlerinden şikayetçi oldu.
Zorla dinleme yaptıran Paralel amirler deşifre oldu
04 Ocak 2016 / 07:41 Güncelleme: 04 Ocak 2016 / 10:01

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ndeki Paralel ekibin, 17 Aralık darbe girişimi öncesi kendilerinden olmayan İstihbarat Şubesi'ni dinlemesiyle ilgili soruşturmada şok itiraflar gündeme geldi. Bizzat dinlemeleri yapan polisler, kendilerine zorla yasa dışı dinleme yaptırdıklarını söyleyerek amirlerinden şikayetçi oldu.

Dinlemelerin casusluk faaliyeti olduğunu anlayan polis memuru Haluk A. ise dinlemelerde görev alanların isimlerini tek tek savcılığa verdi.

Haluk A. savcılığa verdiği ifadede, "Basit bir zimmet hadisesinden İstihbarat Şube yöneticilerini dinledik. Amirimim bana 'dinlediğin kişiler MİT Bölge Başkanlığı'na giderlerse bana haber ver' demesi üzerine ben konunun başka bir şey olduğundan şüphelendim. 15 yıl dinleme faaliyeti icra ettim, ilk defa bir dinleme konusundan çekindim" dedi.

17 Aralık'ın ardından Paralel ekibin tasfiyesi ile yaptıkları dinlemelerin casusluk faaliyeti olabileceği şüphesini yeni atanan Teknik Büro Amiri ile paylaştığını anlatan Haluk A., "Bu görevliler ayrı ayrı tarihlerde ve zamanlarda benimle beraber çalışırken zimmet konusu ile ilgili dinledikleri şahıslardan edindikleri bilgileri grup amirine, grup amiri de büro amirine aktarıyordu. Büro amiri de dışarıdaki ekiplere talimat veriyordu. Kısaca şunu söyleyebilirim. Basit bir zimmet konusu dışarıda bulunan hedef şahısları sokakta takiple neticeleniyordu. Bu konu ile ilgili olarak CMK 140 Madde ile ilgili karar olup olmadığını da bilemiyorum" diye konuştu.

Nazmi Ardıç'ın başında olduğu Organize Şube tarafından casusluk amacıyla dinlenenler arasında Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Metin Turanlı, İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ömer Faruk Ataş da bulunuyor

 

SABAH

 // yorum
Mahkemeler serbest bırakıyor. Emniyette ayyuka çıkmışlara hicbirsey olmuyor.yine is guc sahipleri.bürokratlar temkinli.2 tarafa oynuyorlar ne olur ne olmaz diye.kimse samimi değil....
04 Ocak 2016 10:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler