YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Zoraki barışma’ya son
‘Zoraki barışma’ya son
09 Ocak 2010 08:24
Yeni protokol gereği şiddete maruz kalan kişiye karakolda artık ‘evine geri dön’ denmeyecek. Mağdur, sosyal hizmetler görevlisi eşliğinde nereye gideceğine kendi karar verecek

İçişleri Bakanlığı ile Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği artık şiddete maruz kalan kişiye, karakolda ‘evine geri dön denilemeyecek’. Protokole göre, şiddet mağduru, karakolda sosyal hizmetler uzmanının refakatinde dolduracağı formda nereye gideceğini kendi iradesiyle karar verecek. Aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, konuya ilişkin çalışmalarını star’a anlattı. Bakan Kavaf “Protokole göre,  şiddete uğramış çocuk veya kadın, karakola geldiğinde polis barıştırıp geri gönderemeyecek. Şiddet mağduru, karakolda bir form imzalayacak. Formada bütün bilgiler ayrıntılı bir şekilde yer alıyor. Mağdur, tekrar eve mi geri dönecek, yoksa konuk evine mi gidecek, kendisi karar verecek. Formu, mağdur da polis de sosyal hizmetler uzmanı da imzalayacak” dedi.

Sevgi evleri ve çocuk evleri sistemiyle çocukları yurt ortamından çıkarıp gerçek bir yuvaya kavuşturduklarını ifade eden Bakan Kavaf “Yuvalarımızdaki çocuklarımızı 6 kişilik sevgi evlerimize, çocuk evlerine 11 kişilik evlere taşıyoruz. Malatya’daki yurdumuzda yaşanan şiddet olayı bizim için milat oldu. Seferberlik başlattık. Ankara’da yuvada neredeyse çocuğumuz kalmadı. Şu anda 27 tane çocuk evimiz var. Bunu 30’a tamamladığımızda yuvada çocuğumuz kalmayacak. Ailelerin koruyucu aile olmalarını istiyoruz. Şu anda bin 155 koruyucu aile var” dedi.

SORUMLULUĞUMUZDA SADECE YURTLAR YOK

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu denince insanların yalnızca çocukların barındığı yurtlar olarak algıladığını anlatan Bakan Aliye Kavaf “Yurtlar kurumların bir kısmı. Huzur evleri rehabilitasyon merkezleri, yaşı 18 yaşının altında olduğu için hırsızlık, gasp, uyuşturucu ve fuhuş suçlarına bulaşmış, ceza almamış çocuklar bizde.

Evlilik programları onur kırıcı

Televizyonlarda yayınlanan ‘evlendirme’ programlarında insanlık onurunun ayaklar altına alındığına işaret eden Bakan Kavaf “Evlilik kutsal bir birlikteliktir. İyi insanların bir şekilde tanıştırılmasına vesile olunmalı, ama bu şekilde olmamalı. Bu programlarla insanlık onurunu zedeleniyor. Batıda, belli bir yaş gurubundaki çocuklarının seyretmemesi gereken programların şifresi var. Bazı televizyon programlarından kamu vicdanı da rahatsız. RTÜK’e yazı yazdık. İşbirliği teklif ettik. Sosyolog, psikologların da yayınları izlemesini ve onların da görüşünün alınmasını istedik” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler