YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zonguldak’ta anne ve oğlu hayatını kaybetti
Zonguldak’ta anne ve oğlu hayatını kaybetti
Zonguldak’ta anne ve oğlu hayatını kaybetti
06 Ocak 2009 / 08:25 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yılbaşında ölen 7 gencin ardından yurdun çeşitli yerlerinden peş peşe doğalgaz ve soba faciası haberleri gelmeye başladı. Yine Ankara’da 41 yaşındaki bir kadın karbonmonoksit zehirlenmesiyle hayatını kaybederken, son üzücü haber de Zonguldak’tan geldi.


Ankara’nın Sincan ilçesinde, dün akşam, ziyarete gittikleri Susam ailesinin kapıyı açmaması üzerine komşuları polisi aradı.


Polisin çilingir yardımıyla kapıyı açması sonucu Şefika Susam, Mavil Susam ve Tuba Susam’ın yerde baygın olarak yattıkları görüldü.


Susam ailesi, Sincan Özel Lokman Hekim Hastanesi’ne götürüldü.


Buradaki ilk müdahalede hastane yetkilileri,  41 yaşındaki Şefika Susam’ın hastaneye ölü olarak geldiğini, 17 yaşındaki Tuğba’nın yoğun bakımda tutulduğunu belirtti.


63 yaşındaki Mavil Susam ise Ankara Numune Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakıma alındı.


Hastane yetkilileri, olayın doğalgaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesi olduğunu açıkladı.


Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.


Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’den açıklama


Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş., Sincan’da dün 1 kişinin öldüğü zehirlenme olayının, "sadece ocak abonesi olan evde, kaçak
yollarla şofbene bağlantı yapılması ve hiçbir baca bağlantısının bulunmamasından kaynaklandığını" bildirdi.


Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, olayla ilgili 187 Doğalgaz Acil Hattı’na dün saat 19.09’da Sincan Pınarbaşı mahallesi 131. Sokak No:9/9’dan zehirlenme ihbarı yapıldığı, ekiplerin 9 dakikada olay yerine giderek, dairenin gazını kestiği ve gerekli işlemleri yaptığı kaydedildi.


"Olay yerinde ekiplerimiz tarafından yapılan incelemede, şirket kayıtlarına göre sadece mutfakta kullanılmak üzere 4 ocaklı doğalgaz aboneliği bulunan evde, bilgimiz dışında kaçak yollarla şofbene doğalgaz bağlantısı yapıldığı, şofbende ayrıca herhangi bir baca bağlantısı da bulunmadığı tespit edilmiştir" denilen açıklamada, "Yine dün akşam 187 Acil Hattı’na Keçiören Esertepe Mahallesi 291. Sokak
10 numaralı binanın kapıcı dairesinden de saat 21.40’da zehirlenme ihbarı yapılmış, ekiplerimiz 21.47’de olay yerine intikal ederek, dairenin gazını kesmiştir. Bu olayda da 1 kişi zehirlenerek hastaneye kaldırılmıştır" ifadelerine yer verildi.


Açıklamada ayrıca, "Bu adreste yapılan incelemede de bu kez dairede tüple kullanılması gereken katalitik sobaya, yine kaçak yollarla doğalgaz bağlantısı yapıldığı belirlenmiştir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bakımından bu tür kaçak yollara gitmeden, önce şirketimize başvurarak, gerekli abonelikleri yaptırmaları, daha sonra da şirketimizden sertifika alan firmalarla irtibata geçerek bağlantılarını
kurdurmaları gerekmektedir" denildi.


Şirketin yetki verdiği firmaların listesine "www.baskentdogalgaz.com.tr" adresli internet sitesinden ulaşılabileceği, ventilasyonların (havalandırma) kesinlikle kapatılmaması, baca temizliklerinin ve cihaz bakımlarının düzenli yaptırılması gerektiği kaydedildi.


Zonguldak’ta anne ve oğlu hayatını kaybetti


Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, karbonmonoksit gazından zehirlenen anne ve oğlu yaşamlarını yitirdiler.


Hacıuslu köyünde Hacer Karaduman (68) ve engelli olduğu bildirilen oğlu Ramazan Karaduman (30), ısınmak için yaktıkları kömür sobasından sızan karbonmonoksit gazından zehirlendiler.


Yakınları tarafından uyudukları odada cesetleri bulunan anne ve oğlunun cenazesi, Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.


Olayla ilgili soruşturma sürdürülürken, kar yağışından dolayı bacanın tıkanmış olabileceği bildirildi.


Ankara-Mamak’ta 1 çocuk öldü


Mamak’ta sobadan sızan karbonmonoksit gazından etkilenen bir çocuk öldü, aynı aileden iki kişi ise hastanede tedavi altına alındı.


Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün gece saat 01.00 sıralarında Mamak Akdere General Zeki Doğan Mahallesi 40. Sokak’ta bulunan bir apartmanın dairesinde meydana gelen olayda, Vuslat Özdemir (6), Hatice Özdemir (34) ve Azra Özdemir (5) sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi.


Mamak’taki özel bir hastaneye kaldırılan Vuslat Özdemir müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Hatice Özdemir İbn-i Sina Hastanesi’nde, Azra Özdemir ise GATA’da tedavi altına alındı.


Mardin-Nusaybin’de 1 ölü


Mardin’in Nusaybin ilçesinde bir genç ısınmak için yaktığı ateşten sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü.


Nusaybin’in Yenişehir Mahallesi’ndeki bir fabrikaya gelen işçiler, gece nöbetçi olan 18 yaşındaki Ferhat Gümüş’ün cesediyle karşılaştı. Yapılan ilk incelemede Gümüş’ün ısınmak amacıyla teneke içerisinde yaktığı odun ve kömürden sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek, yaşamını kaybettiği belirlendi.


Gümüş’ün cesedi otopsi yapılmak üzere Diyarbakır Adli Tıp Morgu’na gönderildi.


Kayseri


Kayseri’de de karbonmonoksit gazından 3 kişi zehirlendi. Develi ilçesine bağlı Sindelhöyük beldesinde Yasemin Ulusan, sobanın içerisinden aldığı kömür kovasını, mutfakta soğuk nedeniyle donan su borusunun yanına koydu.


İçerisinde yanar haldeki kömürden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenen Yasemin Ulusan (23) ile eşi Ramazan Ulusan (28) Develi Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.


Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalışan Memduh Duldan (35) gece nizamiye kulübesinde yaktığı kömür sobasından karbonmonoksit gazı sızması sonucu zehirlendi.


Sabah baygın halde bulunan Memduh Duldan, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.


Sivas


Sivas’ta son 2 günde sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 3 kişi, hastaneye kaldırıldı.


Tuzlugöl Mahallesi’nde yaşayan Halis Gözükara (51), evindeki sobadan sızan karbonmonoksit gazından etkilendi. Hastanede tedavi altına alınan Gözükara’nın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.


Yeşilyurt Mahallesi’nde ise sobayı söndürmeden uyuyan Şenol (43) ile eşi Nafiye Sarıkaya (41), gece uyandıklarında kendilerini kötü hissetmeleri üzerine hastaneye başvurdu. Sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendiklerin belirlenen Sarıkaya çiftinin durumunun iyi olduğu kaydedildi.


Öte yandan, Örtülüpınar Mahallesi İstasyon Caddesi’nde yaşayan Zehra Erdem (51), evindeki doğalgaz sızıntısından etkilenerek bayıldı. Erdem, yakınları tarafından kaldırıldığı Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesindeki tedavisinin ardından taburcu edildi.


Balıkesir


Balıkesir’de, iki ayrı evde karbonmonoksit gazından zehirlenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı.


1. Sakarya Mahallesi Sakarya Caddesi’nde oturan Ayşe (29) ve Mehmet Kınık (32) ile oğulları Semih (3), kömür sobasını yakarak uyudu.


Sabah kalktıklarında evin içinde duman kokusu hisseden Kınık ailesi, halsizlik ve mide bulantısı şikayetiyle Balıkesir Devlet Hastanesine başvurdu. Sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendiği belirlenen aile, tedavi altına alındı.


Maltepe Mahallesi Şirin Sokak’ta oturan Recep Özcan da bacanın tıkalı olması nedeniyle odaya yayılan dumandan zehirlendi.


Yakınları tarafından baygın bulunan Recep Özcan (53), Balıkesir Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yoğun bakım ünitesinde tutulan Özcan’ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.


Çubuk’ta karbonmonoksit zehirlenmesi


Ankara’nın Çubuk ilçesinde de iki ayrı evde şofbenden karbonmonoksit gazı sızması sonucu 10 kişi zehirlendi.


Yıldırım Beyazıt Mahallesi Naim Sokak’ta Ali Tural’a ait evde karbonmonoksit gazının şofbenden sızmasıyla ev sahibi Ali Tural, Nursen Tural, Utku Tural, Emine Tural ile evde misafir olarak bulunan akrabaları Fatma Yüksel, Aliye Ayaz, Hasan Ayyıldız, Mehmet Canıtez ve Dudu Canıtez zehirlendi.


Zehirlendiklerini fark eden 9 kişi Çubuk Devlet Hastanesi’nde başvurarak tedavi altına alındı.


Zehirlenmenin, şofbenin gaz çıkış borusu ile mutfak aspiratörü temiz hava borusunun aynı bacaya bağlanması nedeniyle yaşandığı belirtildi.


Öte yandan yine aynı mahallede Neslihan Koyuncu, şofbenin gaz çıkış borusu ile soba borusunu aynı bacaya bağlanması nedeniyle zehirlenerek yakınlarınca Çubuk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.


Zehirlenen 10 kişinin sağlık durumunun iyi olduğu, gözetim altında tutuldukları bildirildi.


Niğde-Bor


Niğde’nin Bor ilçesinde soba kovasından yayılan karbonmonoksit gazından zehirlen genç çift, hastanede tedavi altına alındı.


Değirmenler Mahallesi’ndeki evlerinde O.Ç (20) ve 7 aylık hamile eşi S.Ç. (20) sobadan çıkarttıkları içinde kor bulunan kovayı zeminindeki buzları çözmezi için banyoya bıraktı.


Karbonmonoksit gazının eve yayılmasıyla zehirlendiklerini fark eden O.ǒnin komşularından yardım istemesiyle, genç çift Bor Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.


Afyonkarahisar


Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesindeki öğretmen arkadaşları Bediha Kayrak’ın (24) evine misafirliğe giden Tuğba Ayaz (24) ve Bahar Yıldırım, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi.


Öğretmenlerin sabah okula gelmemeleri üzerine şüphelenen okul yönetimi, öğretmenleri evde zehirlenmiş olarak buldu. Zehirlenen 3 öğretmen, Afyonkarahisar Kocatepe Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.


Amasya


Amasya’nın Suluova ilçesinde Ziyaettin Akbulut (55) ile eşi Zarife Akbulut (55), evdeki sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi. Akbulut çifti yakınları tarafından kaldırıldıkları Suluova Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.


Suluoava’daki başka bir evde Fadik Eraslan (78) ile akrabaları Zeynep Eraslan (71) ve Hakan Eraslan (17) yine sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi. Yakınlarının evde baygın halde bulduğu 3 kişi, Suluova Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.


Bursa


Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesi Mimar Sinan Mahallesi Ulukent Sitesi’nde oturan Emine I. (54), yakınları tarafından evinde baygın halde bulundu. Şevket Yılmaz Devlet Hastanesine kaldırılan Emine I’nın, doğalgaz sobasından sızan gazdan zehirlendiği belirlendi.


Emine I’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.


Eskişehir


Eskişehir’in merkez Yapıldak köyünde kullanılmayan okul binasında içki içen Cihan Bilal Uğurlukol ile arkadaşı Emre Kurt uyumadan önce ısınmak için yaktıkları sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi.


Bir süre sonra rahatsızlanarak uyanan Cihan Bilal Uğurlukol, durumu 112 Acil Servis sağlık ekiplerine haber verdi. İki arkadaş, olay yerine gelen sağlık ekiplerince Yunusemre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler