YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ziyarette ikili ilişkiler ele alınacak
Ziyarette ikili ilişkiler ele alınacak
Ziyarette ikili ilişkiler ele alınacak
09 Kasım 2007 / 16:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud bugün Ankara'ya geldi. Ziyarette bölgesel sorunlar ve ikili ilişkiler ele alınacak.

Kral Abdullah, Avrupa ülkelerine yaptığı ziyaretler çerçevesinde İngiltere, İtalya, Vatikan ve Almanya'dan sonra Türkiye'ye geldi.


Suudi Arabistan Kralı'nı Esenboğa Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu ve diğer yetkililer karşıladı. Kral ve heyeti toplam 9 uçakla Ankara'ya geldi. Suudi Arabistan Kralı'nın Ankara'ya gelişinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Kral ve heyeti, karşılamanın ardından kalabalık bir konvoyla Cumhurbaşkanlığına gitmek üzere Esenboğa Havalimanı'ndan ayrıldı. Ankara ziyareti çerçevesinde bugün Cumhurbaşkanı Gül tarafından Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılanacak olan Kral Abdullah, Gül ile başbaşa görüşecek ve daha sonra heyetlerarası görüşmeler yapılacak. Heyetlerarası görüşmelerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması imzalanacak. Kral Abdullah Cumhurbaşkanı Gül'e Kral Abdülaziz Birinci Derece Madalyası tevcih edecek, Cumhurbaşkanı Gül de Kral Abdullah'a Devlet Şeref Madalyası sunacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ayrıca, Kral Abdullah onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verecek. Suudi Arabistan Kralı'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ı kabul etmesi ve yarın Türkiye'den ayrılması öngörülüyor.


Görüşmelerin gündeminde ABD'de yapılacak Ortadoğu barış süreci toplantısı ve Irak bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ortadoğu'da hassas ve tarihi bir süreçten geçildiği, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bölge meselelerine ortak yaklaşımının büyük önem taşıdığı vurgulandı. Açıklamada, Türkiye'nin güney, Suudi Arabistan'ın kuzey komşusu olan Irak'ta güvenliğin sağlanması, ülkenin en kısa sürede istikrar ve huzura kavuşması ve bu süreçte toprak bütünlüğünün korunması açısından Kral Abdullah'ın ziyaretinin ayrı bir önem taşıdığı ifade edildi. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin özellikle son beş yıldır süratle geliştiği aktarılan açıklamada, bu süre içerisinde ticaret hacminin üç kat artarak 3.3 milyar dolara ulaştığı kaydedildi. Ankara, 11-12 Kasım'da da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı ağırlayacak. Her iki devlet başkanı da 12 Kasım'da Meclis Genel Kurulu'na hitap edecek. Peres, ilk kez bir Müslüman ülke parlamentosunda konuşmuş olacak.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler