21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,848
 • BIST95.093
 • Dolar4,7367
 • Euro5,4882
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2749
 • İstanbul31 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa27 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep32 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zirveye AKP'den sert yanıt
Zirveye AKP'den sert yanıt
24 Şubat 2010 11:08
Ak Partili Kapusuz'dan dün Genelkurmay Karargahı'nda gerçekleşen olağanüstü görüşmeye sert cevap...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Genelkurmay Karargahı'nda dün yapılan ve Orgeneral İlker Başbuğ'un orgeneral ve oramirallerle yaptığı toplantı için ''Hangi toplantı menfi etki edecekse tarih önünde sorumlu olacak'' dedi.

Kapusuz, ''Balyoz Güvenlik Harekatı Planı'' iddialarıyla ilgili yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, ''Her davet edilen, çağrılan, sorguya alınan 'suçludur' diye bir kural yok'' dedi.

Kapusuz, AK PArti Genel Merkezi'ndeki il halkla ilişkiler başkanları toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, ''yaşanan gelişmelere ilişkin toplantılar oldu, Genelkurmay'ın da bir açıklaması oldu, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Kapusuz,şu karşılığı verdi: ''Yargılama süreciyle ilgili olan bazı konular yargıya intikal ettiği için çok fazla konuşulmasının erken olduğunu düşünüyorum. Bir kez daha şunu açık bir dille ifade edeyim; her davet edilen, çağrılan, sorguya alınan 'suçludur' diye bir kural yok. Dün sorgulaması yapılanlar mahkemeye çıkarıldı bir kısmı tutuklandı, bir kısmı da serbest bırakıldı. Ama ben medya başta olmak üzere, siyasetçilerimiz de dahil olmak üzere, herkesin bürokrasi de dahil buna, yargıyı rahatsız etmemesini, kendi haline bırakmasını, görevini rahatlıkla yapabilmesinin ortamını sağlamaya davet ediyorum. Buna hangi toplantı, hangi görüşme, hangi açıklama menfi etki edecekse, bu, tarih önünde sorumluluğu da beraberinde getirecektir. Bugünkü konuşulan, yaşanılan her olay yarın da herkesin önüne konulacaktır. Dün nasıl yaşananlar bugün gündeme gelmişse, bugünkü yaşananlar da yarın yine toplumun gündeminde olacaktır. Herkesi Anayasa ve yasalardaki yazılı olan kurallara davet ediyor, buna uygun hareket etmelerini de bekliyorum, diye açık bir samimi kanaatimi de ifade etmek istiyorum.''

''Suç işleme özgürlüğü, statüsü, görevi her ne olursa olsun hiç kimsede yoktur'' diyen Kapusuz, şunları kaydetti: ''Ülkemiz her yönüyle normalleşme sürecine girmiştir. Bazı kafalar, zihniyetler ve anlayışlar üzülerek ifade edeyim ki geçmişte kaldıkları için, değişimi, dönüşümü ve reformları algılama sıkıntısı çekmektedir. Dün yanlış olabilen şeylerin hala korunması ve devam etmesini arzu ediyorlar. Ama Türkiye'nin kalkınmasına hiç kimse mani olamayacaktır.''
Anayasa kitapçığından yargının bağımsızlığına ilişkin bölümleri okuyan Kapusuz, ''Bunu okuma-yazma bilen vatandaşlarımız okuyunca bütün yönleriyle anlamaktadır. Emin olun halkımız bir çok siyasetçiden daha öndedir, ileri noktadadır'' diye konuştu.

CHP lideri Deniz Baykal'ın, her Salı yaptığı konuşmada yargıyı etkilemeye yönelik ifadeler kullandığını belirten Salih Kapusuz, şöyle devam etti: ''Aynen şu ifadeyi kullanıyor; 'bu hukuki süreç değil siyasal hesaplaşma sürecidir.' Elbette siyasal hesaplaşma yapılacaksa biz CHP ile her zeminde yaparız. Ama yargıya müdahale konusunda en az bizim kadar dikkat gösterseler, hassasiyet gösterseler, yargıyı kendi haline bıraksalar herhalde bu tartışmaların bir çoğu gündemden kalkar. Her Salı konuşmalarında ve beyanlarında yargı hedeflerinde; yargı mensupları ve yargılama süreciyle ilgili değerlendirmeler yapmakta ve hatta bu görevi yapan savcı ve hakimlere yanlış yaftalar, benzetmeler yapmaktadırlar. Yargıya bir müdahale var, ama bu müdahale hükümetten değil, yargıdan yapılmaktadır, muhalefet tarafından yapılmaktadır. Ben herkesi sükunete, sabra ve yargıya güvenmeye davet ediyorum.''

Kapusuz, suçu sabit oluncaya kadar herkes suçsuz olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: ''Ancak suç işleme özgürlüğü, statüsü, görevi her ne olursa olsun kimsede yoktur. Kim suç işlerse karşılığını görür, yargılanır ve cezasını çeker ve çekmelidir de; vicdan, adalet bunu gerektirir. Herkes değişimi anlayacak, algılayacak ve alışacaktır, her şey normalleşecektir. Ne siyasetçi, ne asker, ne yargı, ne de aklımıza gelen bütün birimleri yukardan aşağıya sıralayacak olsak hukukun üzerinde değildir, herkes hukuka tabi olmalıdır. Herkes hukuk çerçevesinde görev alanında hizmet etmelidir. Bu siyasetçi için de geçerlidir, asker ve sivil bürokrasi için de geçerlidir, birey olarak da hepimiz için geçerli olan da budur.'' (iha)

GENELKURMAY'DAN KISA AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı dün yaptığı açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında ortaya çıkan ciddi durumu değerlendirmek üzere, bugün Genelkurmay Başkanlığı Karargahında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli bütün orgeneral ve oramirallerin katılımı ile bir toplantı yapıldığını bildirmişti..

BU VEKİLİ KONUŞTURMAYIN İŞİNE BAKSIN !
 // BATUHAN
Sn.Başbakanım vekillerinize söyleyiniz ağzı olan konuşmasın şayet konuşacaksa aklı başında ehliyetli ve liyakatli ne dediğini iyice bilenler konuşsun bu üçüncü oldu hiç şık olmuyor.Nasip olursa yine bu dönem bu karavanacıları, yan gelipte yatanları temizle ve yeni adayları mümkünse bire bir görüştükten sonra listeye koy.Kimsenin nüfuzuna aldanma yine böyle defolar olmasın.Bildiklerimiz pusuda açık bekliyorlar lütfen onları açıkta bırakalı......
24 Şubat 2010 12:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler