YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zirve Yayınevi davasında gelişme
Zirve Yayınevi davasında gelişme
15 Ekim 2010 14:21
Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davada tutuksuz yargılnan Bülent Varol Aral'ın tutuklanmasına karar verildi...

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 29. duruşmasında mahkeme heyeti tutuksuz yargılanan Bülent Varol Aral'ın tutuklanmasına karar verdi.

Mahkemenin ilk bölümünde Erhan Özen ve Orhan Kartal'ı tanık olarak dinleyen mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından başlayan duruşmada ara karar vererek, Aral'ın tutuklanmasına hükmetti.

DURUŞMANIN İLK BÖLÜMDEKİ İFADELER

Mahkeme heyeti, tanık olarak ifade vermek isteyen Orhan Kartal ve Erhan Özen'i dinlendi.

1997-2005 yılları arasında JİTEM'de çalıştığını iddia eden Erhan Özen, Malatya ve Hrant Dink cinayetleriyle ilgili 2004 yılından itibaren bir operasyon kararı alındığını ileri sürdü.

JİTEM'de çalıştığı süre içerisinde Veli Küçük, Levent Ersöz, Muzaffer Tekin, Turan Çömez gibi isimlerle birlikte çalıştığı ve kod adları Yusuf ile Şiran olan kişiler aracılığıyla irtibatlandığı iddiasında bulundu.

1997 yılında askerlik görevini yaptığı sırada JİTEM'e katıldığını iddia eden Özen, Balıkesir'de komutanı olan Hakan Korkmaz aracılığıyla dahil olduğunu, Van ve Hakkari bölgesinde görev yaptığını söyledi.

Malatya'nın JİTEM kodlamalarında ikinci operasyon bölgesi olarak geçtiğini öne süren Özen, 2005 yılında Muzaffer Tekin, Yusuf ve Şiran ile birlikte Malatya'ya geldiklerini ve Ülkü Ocaklarında bir görüşme yapıldığını, kendisinin ise arabada beklediğini ileri sürdü.

JİTEM'DEN AYRILIŞ NEDENİ

JİTEM'den ayrılma nedeninin ailesiyle ilgili olduğunu dile getiren Özen, eşinin türbanlı olduğunu ve bir operasyonda kullanılmak istendiğini, bu nedenle ayrıldığını da ileri sürdü.

JİTEM'deki faaliyetleri ile ilgili ve katıldığı somut operasyonlarla ilgili bilgi vermek istemeyen Özen, ''Üç, dört, altı kişilik hücre yapılanmaları şeklinde çalışılıyor. Bu grupların kendi üzerindeki kişileri tanıma şansı olmuyor. Bülent Varol Aral'ın adını Şilan ve Yusuf'tan bir kaç kez duydum'' dedi.

''YALANCI TANIKLAR AİLELERİYLE HESAP VERECEK''


Tanıklardan Erhan Özen'in konuşması sırasında, söz almadan ayağa kalkan Bülent Varol Aral, ''Ben buradan çıktıktan sonra derhal Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağım''diyerek tanıklara hakarette bulundu.

Mahkeme başkanının zorla dışarı attırdığı Aral, salondan jandarma tarafından çıkarılırken bağırarak, ''Yalancı tanıklar hesap verecek. Hem de aileleriyle birlikte'' dedi.

Öte yandan, Varol Bülent Aral için paranoyik şizofren teşhisi konulduğu belirtildi.

OLAY

Malatya'da, 18 Nisan 2007'de, Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel bıçaklanarak öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım (19) olay yerinde yakalanmıştı.

Üçüncü katın penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezindeki tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Tutuklu sanık Emre Günaydın'ın olaydan yaklaşık 2 yıl sonra cezaevinde cumhuriyet savcısına verdiği ifadenin ardından, olayın azmettiricileri olduğu gerekçesiyle Bülent Varol Aral ve Zirve Yayınevi çalışanı olduğu belirtilen Hüseyin Yelki tutuklanmıştı. Yelki ve Aral, daha sonraki duruşmalarda tahliye edilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler