YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zirve sona erdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki iç ve dış güvenlik konularının ele alındığı toplantı sona erdi.
Zirve sona erdi
02 Haziran 2010 / 16:28 Güncelleme: 02 Haziran 2010 / 17:50

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan Güvenlik Toplantısı sonrasında yapılan Başbakanlık açıklamasında, ''Toplantıda, 31 Mayıs gecesi İskenderun'da meydana gelen terör saldırısı ve aynı gün Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail askerleri tarafından gerçekleştirilen saldırı değerlendirilmiştir'' denildi.

Açıklamada, toplantının 11.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirildiği ve toplantıya Genelkurmay Başkanı, ilgili bakanlar, kuvvet komutanları, güvenlikle ilgili müsteşar ve bürokratların katıldığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Toplantıda 31 Mayıs gecesi İskenderun'da meydana gelen terör saldırısı ve aynı gün Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail askerleri tarafından gerçekleştirilen saldırı değerlendirilmiştir. İki saldırı tüm boyutlarıyla incelenirken, yaşananlar ve son gelişmeler tüm ayrıntılarıyla ele alınmıştır.

Son dönemde gerçekleşen terör olayları, terörle mücadeleye yönelik yapılan çalışmalar, alınacak ilave önlemler ve atılacak adımlar müzakere edilmiştir.

Terörle çok boyutlu mücadelenin her alanda kararlılıkla sürdürüleceği, terörün istismar ettiği koşulların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara hız verileceği kaydedilmiştir.

İsrail'in gerçekleştirdiği saldırı sonrasında yaşananlar, son durum ve atılacak adımlar ele alınmıştır.

Konu, siyasi, askeri, ekonomik ve hukuki boyutlarıyla masaya yatırılmıştır.

Bu çerçevede yapılan uluslar arası girişimler değerlendirilmiştir. Türkiye'nin girişimleriyle olağanüstü toplantıya çağrılan BM Güvenlik Konseyi ve NATO Konseyi İsrail'in saldırısını kınama açıklamaları yapmıştır. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, bugün Cenevre'de gerçekleştirdiği toplantıda İsrail'in saldırısının uluslar arası ve tarafsız bir gerçekleri araştırma komisyonu tarafından incelenmesini kabul etmiştir.

Hükümetimizin yürüttüğü çalışmalar neticesinde yaralıların, cenazelerin ve tüm gönüllülerin ülkemize dönüş işlemi başlatılmıştır. İsrail'e gönderilen askeri ve sivil ambulans uçaklarımız, yaralıları Ankara'ya getirecektir. Tüm cenazeler ve bütün ülkelere ait gönüllüler Hükümetimiz tarafından özel olarak görevlendirilen THY uçaklarıyla İstanbul'a getirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler