YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Zirve' dava dosyasına girdi
Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan Poyrazköy iddianamesi, Zirve Yayınevi dava dosyasına eklendi.
'Zirve' dava dosyasına girdi
20 Şubat 2010 / 08:17 Güncelleme: 20 Şubat 2010 / 08:18

Biri Alman 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 24. duruşması, dün Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme Başkanı Eray Gürtekin, duruşmanın başlamasından sonra yaptığı açıklamada, kendilerine CD'de gönderilen Poyrazköy iddianamesinin dosyaya girdiğini söyledi. Bunun üzerine söz alan Savcı Şeref Gürkan, cinayetlerin Ergenekon bağlantısını kabul etmedi. Duruşmaya katılan müdahil avukatlar ise savcının mütalaasına itirazda bulundu.

Malatya'da Zirve Yayınevi'nde, biri Alman 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davada mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan, 5 tutuklu sanığın 'örgüt kurmak', 'üye olmak', 'nitelikli yağma', 'adam öldürme', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından cezalandırılmasını talep etti.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, müdahil avukatlarının soruşturmanın genişletilmesine ilişkin taleplerini davaya katkı sağlamayacağı gerekçesiyle reddeden mahkeme heyeti, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan'dan mütalaasını istedi. Savcı Gürkan, mütalaasında, sanık Emre Günaydın'ın 'terör örgütü kurucusu', Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım'ın da 'örgüt üyesi' olduğunu ifade etti. Gürkan, mütalaanın 'netice ve istem' bölümünde, Günaydın için 'terör örgütü kurucusu ve yöneticisi olmak' suçundan, Necati Aydın, Uğur Yüksel ve Tilman Ekkehart Geske'ye yönelik adam öldürme eylemlerinden dolayı 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Sanıklar Özdemir, Çeker, Gürler ve Yıldırım'ın da 'terör örgütüne üye olmak' suçundan yine 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, savunmaların tamamlanması için duruşmayı erteledi. Müdahil avukatlarından Murat Dinçer, Ergenekon'la bağlantının görülmemesini anlayamadığını söyledi. Malatya'da 18 Nisan 2007'de Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel bıçakla öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19), Abuzer Yıldırım (19) ve Emre Günaydın tutuklanmıştı.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler