YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zeybekçi: 'Karamsar tablo kasıtlı bir manipülasyon'
Zeybekçi: 'Karamsar tablo kasıtlı bir manipülasyon'
24 Ağustos 2015 18:15
Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Ekonomik verilerin tamamına yakınında iyileşme varken, Türkiye ekonomisi için çizilmeye çalışılan karamsar tablo kasıtlı bir manipülasyondur" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Ekonomik verilerin tamamına yakınında iyileşme varken, Türkiye ekonomisi için çizilmeye çalışılan karamsar tablo kasıtlı bir manipülasyondur" değerlendirmesinde bulundu. 

Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin son dönemde 3 seçim birden yaşadığını belirterek, yeniden seçime gidilmesine rağmen ekonominin bundan olumsuz etkilenmediğini kaydetti. 

Yatırımcılar seçim sonuçlarını bekleyecekleri için bazı yatırımlarda erteleme söz konusu olabileceğine dikkati çeken Zeybekci, "Bu da işin doğal bir sonucu. Buna rağmen 2015 yılında yüzde 3'ün üzerinde bir büyüme göreceğiz" ifadelerini kullandı. 

Seçimlere rağmen, yatırımlarda ve tüketimde büyüme yaşandığının altını çizen Zeybekci, bu yıl toplam yatırımlarda yüzde 2'nin üzerinde büyüme beklediklerini bildirdi. 

Tüketimde daha da kuvvetli bir büyüme yaşandığına işaret eden Zeybekci, son zamanlarda ekonominin üzerinde yapay bir ortam yaratılmaya çalışıldığını belirtti. 

Seçim kararıyla koalisyon formüllerinin yarattığı belirsizliğin ortadan kalktığını ifade eden Zeybekci, "1 Kasım'da tekrar edilecek seçimlerde ortaya çıkacak iradeye odaklanılmıştır. Bu durum, önümüzdeki günlerde göreceli bir şekilde rahatlama sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

"Dalgalanmanın büyük kısmı yurtdışı kaynaklı"

Kur ve faizde istemedikleri bir artış yaşandığını ama bunun bekledikleri bir artış olduğunu belirten Zeybekci, "Ekonomimizin tüm aktörlerinin bilmesini isterim ki ekonomiye ait verilerimizde bu yıl yaşanan dalgalanmanın çok büyük kısmı yurtdışı kaynaklı" dedi.

Zeybekci, "Ekonomik verilerin tamamına yakınında iyileşme varken, Türkiye ekonomisi için çizilmeye çalışılan karamsar tablo kasıtlı bir manipülasyondur. Bu resmi alıp olumsuz beklentiler yaratmak ve yaymak Türkiye'ye haksızlıktır, Türkiye'ye kastı olanların işidir" şeklinde konuştu. 

"Kriz kelimesini kullanmak abartı olur"

Bakan Zeybekci, "Kriz kelimesini kullanmamız bile abartılı olur ama ülkemizdeki durumun bir krizle hiçbir ilgisi yok. Yaşanan gelişmeler tüm dünyada, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler