YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zengin ülkelere somali fırçası
Zengin ülkelere somali fırçası
18 Ağustos 2011 08:51
Başbakan Erdoğan G 20 ülkelerine neden Somali’ye yardım etmediğini sordu...

Başbakan Erdoğan, İİT toplantısında kişi başı geliri 40 bin doları bulan G 20 ülkelerinin neden Somali’ye yardım etmediğini sordu. Erdoğan, “O dev plazalar, o kâşaneler, o lüks araba koleksiyonları neyin nesi” dedi

Conrad Otel’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı’nda Somali’deki insanlık dramı konuşuldu. Başbakan Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada Somali’deki dramdan örnekler verdi ve özellikle zengin ülkeleri duyarsız kalmakla eleştirdi.

HANGİ MEDENİYET

Şimdi herkese soruyorum. Somali, dünyanın gözü önünde bu acıları yaşarken milyar dolarlık servetleriyle Karunlaşan insanlara ne demeliyiz? Onlar hangi medeniyetin, hangi inanç sisteminin mensubu olduklarını iddia ediyorlar? Bakınız Türkiye’nin çocukları kuruş kuruş biriktirdikleri harçlıklarını bugün Somali’ye gönderirken milyar dolarlık servet sahipleri nasıl uyuyabiliyorlar? Elimizi vicdanımıza koyalım ve soralım. O dev plazalar, o muhteşem kâşaneler, o lüks araba koleksiyonları neyin nesidir? Şüphesiz ki, hesabını vereceğimiz bu hayatta başkalarının yanlışlarına göre hareket etme durumunda değiliz. Biz bize düşen kendi sorumluluğumuzu yerine getirmekle mükellefiz. Şunu da söyleyeyim, o lüks arabalara binemezsiniz iddiasında değilim ama bindiğimiz kadarıyla da bu açlık içerisinde olanları, o denli düşünme, onlara da ulaşmak zorundayız, zorundasınız.

ÖZELEŞTİRİ YAPALIM

Nitekim, bu toplantıyı bu öz eleştirinin bir tezahürü olarak görüyor ve bundan sonra da aynı birlikteliği, aynı dayanışmayı İslam dünyası olarak, İslam İşbirliği Teşkilatı olarak sergileyeceğimizi ümit ediyorum.

İSLAM DÜNYASI

‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Resulullah bir başka hadisinde, ’Kim bir kardeşinin ihtiyacını görürse, Allah da onun ihtiyacını görür’ buyuruyor. Hazreti Peygamber’in takipçileri olarak soralım kendimize bugün sahiden öyle miyiz? Bütün İslam dünyasına soruyorum, öyle olsaydık, birbirimizin ihtiyacını giderseydik, komşumuz açken tok yatmasaydık kardeş Somali halkı bugün bu durumda mı olurdu?

SADECE İLAÇ YOLLUYORLAR

Burada medeniyet de devletler de zenginler de G 20’ler de kişi başı milli geliri 20 bin, 30 bin 40 bin dolar olan ülkeler de büyük bir insanlık sınavından geçiyor. Dünyanın başındaki felaketlerin tamamının adaletsizlikten olduğunu görmüyor musunuz? Düşünebiliyor musunuz, Somali’ye, Afrika’ya yardım olarak ilaç gönderiyorsunuz ama o ilaçlar tok karnına yenmek zorunda. Bu nasıl bir dramdır, bu nasıl bir trajedidir, bu nasıl bir çaresizliktir, bu nasıl bir insanlık krizidir ki içinde bulunduğumuz çağda böyle bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz?

Erdoğan yarın Somali’ye gidiyor

Başbakan Erdoğan yarın Somali’ye günübirlik ziyarette bulunacak. Erdoğan’a ziyaretinde eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan da eşlik edecek. Başbakan Somali’ye işadamları, bürokratlar, milletvekilleri ve gazetecilerden oluşan kalabalık bir heyetle gidecek. Başbakanlık Basın Merkezi’nin internet sitesindeki açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın kuraklık ve kıtlık nedeniyle son 60 yılın en büyük açlık sorunuyla karşı karşıya bulunan Somali’ye 19 Ağustos tarihinde günübirlik ziyaret gerçekleştireceği bildirildi. Erdoğan’ın ziyaret sırasında Somali Cumhurbaşkanı Şerif Şehyh Ahmet ile bir araya gelmesi, ayrıca yardım kamplarını ziyaret etmesi ve Türk Kızılayı tarafından kurulan mülteci kampı ile Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan sahra hastanesinin açılışlarını yapmasının öngörüldüğü kaydedildi. (Vatan)

kendi ac karnınızı doyurunda sonra
 // erdal kılıç
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
18 Ağustos 2011 15:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler