YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zekeriya Öz'e HSYK'dan büyük şok
Zekeriya Öz'e HSYK'dan büyük şok
04 Aralık 2014 19:00
HSYK 2. Dairesi, 17-25 Aralık operasyonunu yürüten 4 cumhuriyet savcısı için 'açığa alma' talebini görüşecek.


Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarını yürüten Cumhuriyet Savcıları Celal Kara, Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç hakkındaki şikâyetleri görüştü.

Daire , 4 savcı hakkında soruşturma başlatılması talepli yazısını HSYK 2. Dairesi'ne gönderdi.

12 Ekim'de yapılan seçimlerle yenilenen HSYK, ilk olarak, 17-25 Aralık savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Muammer Akkaş hakkındaki dosyaları inceledi. HSYK 3. Dairesi daha önce 4 savcı hakkında inceleme izni vererek, haklarındaki iddiaları araştırmak üzere müfettiş görevlendirmişti.

Müfettişlerin, "soruşturma" talebiyle hazırladığı raporda, 4 savcının "Kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar verdikleri" belirtildi. Raporda ayrıca, 4 savcının meslekten ihracına karar verilmesi de talep edildi.

Meslekten çıkarılma gelebilir

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, HSYK 3. Dairesi, yaptığı toplantıda müfettişlerin 4 savcı hakkında hazırladığı raporu inceledi. Daire, 4 savcı hakkındaki inceleme kararını soruşturmaya dönüştürülmesine karar verdi. 3. Daire, kararın ardından savcılar hakkında soruşturma başlatılması talepli yazısını HSYK 2. Dairesi'ne gönderdi. HSYK 3. Daire ayrıca, Öz, Akkaş, Kara ve Yüzgeç'in soruşturmanın selameti açısından soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştırılmalarını da talep etti.

2. Daire'nin 4 savcı hakkındaki görevden uzaklaştırma talebini önümüzdeki günlerde karara bağlaması bekleniyor. 2. Daire, soruşturmayı sonlandırdıktan sonra söz konusu 4 isme, uyarma, aylıktan kesme, kınama, kademe ilerlemesini durdurma, derece yükselmesini durdurma, yer değiştirme ve meslekten çıkarma gibi cezalardan birini verebilecek.

Etiketler: ,
23:19
 // v.s.
Ben kufur etmedim bumdan sonrada goruslerimi dikkate almayan medya kurulusu kanal a haber sitesine girmeyecegim sadece sizleri okuyup yazarlarinizi cok siki takip ediyordum ozellikle alper tan...
04 Aralık 2014 23:19
22:56
 // v.s.
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
04 Aralık 2014 22:56
20:22
 // burhan
evet artik yaptiklarinin hesabini verecek zekeriya efendi o makam ona baki degil yeni turkiyede burokrasiyi kontrol altina alarak yargi yoluyla secilmis milli iradeye badki uygulama bitti cemaata guvenme bitti hesabini verecekler...
04 Aralık 2014 20:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler