YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zekeriya Öz'e 'askeri' baskı...
İnternet Andıcı iddianamesinin ek klasörlerinde yer alan çok önemli ayrıntılar gün yüzüne çıktı. İşte o gelişmeler...
Zekeriya Öz'e 'askeri' baskı...
11 Ağustos 2011 / 11:19 Güncelleme: 11 Ağustos 2011 / 11:20

İnternet Andıcı iddianamesinin ek klasörlerinde Askeri Savcılık ile Ergenekon savcılarının görüşme notları çıktı. MİT tarafından hazırlanan İP-Karargah Evleri adlı çalışmanın İP’te ele geçmesiyle Ergenekon savcıları soruşturma için düğmeye basmıştı. Bu arada Askeri Savılık da kendi içinde bir soruşturma başlatmıştı.

Askeri savcılık yetkilileri,İstanbulCumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları bir ziyaretle ilgili tuttukları notlarGenelkurmayAdli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun sanık olduğu deliller arasından çıktı.

Askeri Savcılık yetkilerinin tuttuğu notlara göre, İstanbul eski Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı’nın odasında Askeri Savcılık yetkilileriyle 5 Ergenekon savcısının yaptığı görüşmede, İP-Karargah Evleri dosyası kapışması yaşandı. Askeri Savcılığın notlarında görüşme şöyle aktarılıyor:

“Askeri Savcılık olarak MİT belgesinde yer alan kişilerin terör olarak değerlendirilebilecek bir eylemleri olmadığı ve dosyaya görevsizlik vererek bize göndermelerini istedik. Ergenekon savcıları bunun terör örgütü irtibatının en büyük delili olduğunu söylediler. Dosyayı onlardan almamıza şiddetle karşı çıktılar. Bu nedenle her iki savcılığın soruşturmayı ayrı ayrı yürütmesine karar verildi. Zekeriya Öz dosyanın kendisine verilmediğini söyledi.

Zekeriya Öz iki kez Genelkurmay Başkanlığına geldiğini, buradaemekliolan Askeri Savcı Saim Öztürk ile görüştüğünü, burada Zekeriya Öz’e generaller hariç Albay dahil tüm rütbelerdeki TSK personeli hakkında soruşturma yürütebileceklerinin söylendiğini, Saim Öztürk’ün Hıfzı Paşa’ya giderek bunu teyit ettiğini, bu hususta Genelkurmay ile mutabık kaldıklarını ve soruşturmayı kendileri yürütmeleri gerektiğini beyan etmiştir.” (Star Gazetesi)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler