YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Zaten BOP'un eş başkanı'
Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın, Obama ile Mısır’daki son gelişmeleri ele aldığı telefon görüşmesini böyle yorumladı
'Zaten BOP'un eş başkanı'
31 Ocak 2011 / 08:18 Güncelleme: 31 Ocak 2011 / 08:20

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Ordu’da yaptığı konuşmaya Burdur’dan yanıt veren Başbakan Erdoğan’ın kendisine küfrettiğini söyledi. Giresun’a giden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

BİBER SÜRECEĞİM: Başbakan kalkmış bize küfretmiş. Yakışır mı arkadaşlar? Yuh çekmeyin.  Müslüman adama küfür etmek yakışır mı? Size şikayet ediyorum. Daha fazla konuşursa ağzına biber süreceğim. İnsana umut vaat etmek varken kalkmış bize ‘eşkıya’ demiş. Elimizde silah, ağzımızda kem söz mü var? Eşkıyalık başka şeydir. Vatandaşa konuşma hakkı vermemektir. Eşkıya, vatandaş derdini anlattığı zaman, ‘al ananı da git’ diyenlerdir. Eşkıyalık başka bir şeydir. Milletvekili meclisteyken, milletvekiline konuşma hakkı vermemektir eşkıyalık. Onun için rahmetli İnönü, ‘Eşkıyaların bu gece ne yapacağı belli olmaz’ demişti. Doğru söylemiş. Milletvekili kanunla ilgili derdini anlatacak, ‘Hayır konuşma’ diyorsun. Ne yapacağım ben? Konuşmayacaksam milletin derdini nasıl dile getireceğim? Kimin eşkıya kimin yurtsever, kimin ülkenin çıkarlarını savunduğunu kimin ülkeyi pazarladığını, kimin inançları sömürdüğünü, kimin ülkeyi birleştirmek kimin bölmek istediğini bilin diye anlatıyorum. Sen gideceksin Dubai’de 1 milyar dolarlık bağışın altına imza atacaksın, sonra da inkar edeceksin. Biz kimin ne olduğunu biliriz.

VEKİLLERİN İSTİFASI: Adalet Komisyonu ihtisas komisyonudur. Yasalar orada tartışılır. Ama iktidar partisi çoğunluğuna dayanarak muhalefetin, özellikle CHP’nin milletvekillerinin konuşmalarını kısıtlamıştır. 5 dakikadan fazla konuşmayacaksınız. Bir önerge vereceksiniz.’ Ne yapacak bu milletvekilleri? AKP’nin milletvekilleri el kaldırıp oy verecek, onlar seyredecek. Böyle meclis olur mu? Siyasi ahlak denilen bir kavram vardır. Milletvekili, milletin dertlerini anlatmak için gider. Sesi kesilirse ne yapacak, nerede konuşacak? Sayın Başbakan eşkıyalıkla suçluyor CHP’yi. Peki bu nedir? İhtisas komisyonunun varlık nedeni uzmanları, sivil toplumu çağırmak, tasarıları olgunlaştırmaktır. Konuşmayacaksın, önerge vermeyeceksin. Niçin? Talimat gelmiş, o gece tasarıyı çıkaracaklar. O zaman parlamentoyu kapatın. Bu iş de bitsin.

ANAYASA’DA HÜKÜM VAR: Umarım oturur düşünür Başbakan. Çağırır Adalet Komisyonu Başkanı’nı; ’Senin vicdanın rahat mı?’ diye sorar umarım. Anayasada hüküm var. Parlamentodaki grupların eşit ağırlıkta komisyonda temsil edilmesi lazım. Bir grup hiç yok. Ama AKP’ye göre Anayasa diye bir şey yok ki. Onların söyledikleri Anayasa. Onlar öyle kabul ediyorlar. Anayasa’ya aykırı. Ya Anayasa’nın o maddesini hiç görmeyeceksiniz. Eğer Anayasada o madde duruyorsa, baksınlar bakalım gruplar komisyonda eşit ağırlıkta temsil ediliyor mu? CHP grubu yok. CHP grubunun olmadığı komisyon nasıl çalışacak? O zaman onlara bir görev düşüyor, Anayasa’nın o maddesini kaldırmaları. ‘Bütün komisyonlar AKP grubundan oluşur’ diye madde getirsinler, onu da referanduma sunarlar. Sonuç alırlarsa parlamenter sistemi arzu ettikleri hale getirirler. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler