YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaruret değil, insanlık borcu
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Devleti'nin 1967 sınırları içinde kurulmasının sadece bir zaruret değil, bir insanlık borcu olduğunu söyledi.
Zaruret değil, insanlık borcu
19 Aralık 2011 / 18:29 Güncelleme: 19 Aralık 2011 / 18:31

Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından yaptıkları ortak basın toplantısında, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Türkiye ziyaretlerine Konya'dan başladığını bildirdi.

Son dönemde Ortadoğu'da çok önemli gelişmeler yaşandığını, tüm Ortadoğu'da hareketliliğin söz konusu olduğunu ifade eden Davutoğlu, Arap toplumlarının güçlü demokrasi talepleriyle ayakta olduğunu belirtti.

Son dönemde Filistin'deki ulusal uzlaşı çabalarında sağlanan gelişmelerin kendilerini sevindirdiğini söyleyen Davutoğlu, ''Sayın Abbas'ın gerçekten çok erdemli önderliğinde geçen ay içinde Halit Meşal ile yaptığı görüşmelerde bütün temel konularda önemli ilerlemeler sağlandı'' dedi.

26 Ocak'ta tekrar görüşmelerin sağlanacağını açıklayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Bugün de Kahire'de Filistinli taraflar arasında görüşmeler sürüyor. Çok olumlu gelişmeler söz konusu. Bugün Ortadoğu'nun bütün halklarının beklediği en güzel mesaj, Filistinli kardeşlerimizin birlik ve beraberliğidir. Sayın Abbas'ın gösterdiği liderliğe müteşekkiriz. Kendileri bu konularda istişarede bulunmak üzere bizi ziyaret ediyorlar. Yarın Cumhurbaşkanımız ile çarşamba günü Başbakanımız ile görüşme gerçekleştirecekler. Ziyarete Konya'da başlamış olması da bizim için onur vesilesi oldu.''


-''Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız''-


Filistin Devlet Başkan Abbas ile Filistin'deki gelişmeleri ele aldıklarını anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Daha sonra Ortadoğu'da yaşanan diğer gelişmeleri ele alacağız. Türkiye, Filistinli kardeşlerimizin devlet kurma hakkını, bütün imkanlarını desteklemektedir. Birleşmiş Milletler'deki Filistin müracaatı konusundaki gelişmeleri de ele aldık. Orada bizim çok açık ve net olarak dünyaya verdiğimiz mesaj da budur. Ve bunun için de bütün enerjimizle, diplomasimizin bütün imkanlarıyla Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız. Artık Filistin Devleti'nin 67 sınırları içinde kurulması sadece bir zaruret değil, bir insanlık borcudur. Bu borç ödenene kadar da bölgede barış sağlanamaz. Filistinlileri bu mücadelede destekliyoruz. Ve sürekli olarak da bu konuda yapılacak çalışmalar konusunda koordinasyonumuzu devam ettireceğiz.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler