YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zana'ya 55 yıl hapis talebi
Zana'ya 55 yıl hapis talebi
12 Nisan 2012 15:18
Çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle hakkında dava açılan Diyarbakır bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 4 Aralık 2008 tarihinde ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılan ve ''sanığın eksik savunması'' nedeniyle Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce bozulan kararın ardından yeniden görülmeye başlanan davanın duruşmasına, tutuksuz sanık Zana katılmazken, avukatları Fethi Gümüş ve Mehmet Emin Aktar hazır bulundu.

Sanık avukatları, Zana'nın Ankara'da bulunması nedeniyle duruşmaya katılamadığını belirterek, Yargıtay'ın bozma ilamının usule ilişkin olması nedeniyle yargılamaya müvekkilin yokluğunda devam edilmesini talep ettiler.

Mahkeme heyeti, yaptığı değerlendirmenin ardından, Yargıtay'ın bozma kararının usule ilişkin olması nedeniyle, yargılamaya sanığın yeniden savunmasının alınmadan da devam edilebileceğini kararlaştırdı. Mahkeme, önceki duruşmada verdiği ''Sanığın ifadesinin alınması için duruşmada hazır edilmesi'' kararından da vazgeçilmesine oy birliğiyle karar verdi.


-55 yıla kadar hapsi istendi-


Cumhuriyet savcısı, 18 Eylül 2008 tarihinde mahkemeye sunulan mütalaayı içerik olarak tekrar ettiklerini belirtti. Mütalaada, sanık Zana'nın katıldığı her miting, toplantı ve basın açıklamasında terör örgütünün istemlerine uyarak, propaganda kastını aşıp, terör örgütüne üye olmamakla birlikte suç işlediğinin anlaşıldığını belirterek, ''Sanık, beyanlarında, PKK'yı terör örgütü olarak görmediğini, örgütün elebaşı Öcalan'ı da 'Kürt halk önderi' olarak gördüğünü, PKK'nın faaliyetlerini de 'özgürlük ve demokrasi' mücadelesi olarak gördüğünü belirterek, dolaylı olarak atılı suçlamaları kabul ettiği, tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır'' denilmişti.

Mütalaada, sanık Zana hakkında, ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunu 9 kez işlediği gerekçesiyle toplam 45 yıl, ''Terör örgütü üyesi olmak'' suçundan da 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sanık avukatları, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, mütalaaya karşı savunmak hazırlamak için süre talebinde bulundu.

Mahkeme, sanık avukatlarının savunma hazırlamaları için duruşmayı erteledi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Aralık 2008'de görülen karar duruşmasında, çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle Zana'ya 10 yıl hapis cezası vermişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, ''sanığın eksik savunması'' nedeniyle dosyanın usul yönünden bozulmasına karar vermiş, dosya yeniden görülmeye başlanmıştı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler