YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman'ı çöpe atan hapsi boyluyor
Paralel yapının yayın organı Zaman gazetesini çöpe attıkları gerekçesiyle 2 kişi hakkında hapis cezası verildi.
Zaman'ı çöpe atan hapsi boyluyor
07 Ağustos 2014 / 11:00 Güncelleme: 07 Ağustos 2014 / 18:17

Sabah'ta yer alan habere göre, Ankara Adliyesi'nde alınan bir karar "bu kadar da olmaz" dedirtti. 2 kişi, Zaman gazetesini çöpe attıkları gerekçesiyle 24 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara Yenimahalle'de 3 ay önce yaşanan olayda, paralel yapının yayın organı Zaman gazetesini, yerden alarak çöpe atan 2 kişi hakkındaki şikâyet üzerine 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Mahkeme Savcısı Yeter Gümüş her 2 sanık için yeterli delil olmadığı gerekçesi ile beraatlarına karar verilmesini istedi. Ancak mahkeme hâkimi Dündar Örsdemir "Kanuna uygun olarak basılmış eserleri, bunların yayımını, dağıtımını, satışını önlemek amacıyla tahrip etmek ve bozmak" gerekçesi ile M. K. (30) ile O.T.'yi (28) 24 gün hapis cezasına çarptırdı.

Örsdemir bu cezayı ertelemeyerek 833 TL adli para cezasına çevirirken ödemezlerse hapis yatacakları ihtarında bulundu. O.T.'nin avukatı Onur Tatar da davayı Anayasa Mahkemesi'ne kadar taşıyacaklarını ifade etti.

Avkukat Tatar, "Bir gazeteyi çöpe atmanın maliyeti müvekkilime 6 bin gazeteye bedel oldu. Farklı alanlarda işlenen suçlara çıkan beraat kararlarına bir de müvekkilime bir gazeteyi çöpe attığı için çıkan cezaya bakıyoruz. Eminim ki Yargıtay bu kararı bozacaktır" dedi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler