YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman'dan Gülen'e soruşturmaya sert tepki
Fethullah Gülen'e açılan soruşturma sonrası Zaman gazetesi, eleştirilere ilk sayfadan çok sayıda haberle cevap verdi.
Zaman'dan Gülen'e soruşturmaya sert tepki
01 Mayıs 2014 / 14:42 Güncelleme: 01 Mayıs 2014 / 14:44

Timetürk'te yer alan habere göre, Fethullah Gülen'e açılan soruşturma, iade tartışmaları ve cemaate yönelik eleştirilereZaman gazetesi ilk sayfasından cevap verdi.

Cemaate yöneyik linç kampanyası yürütüldüğü ve kara propaganda yapıldığını savunan gazete, gazetecilerin hedef gösterildiği haberlere yer verdi ve savcıların saldırılara sessiz kaldığını öne sürdü.

Sürmanşetten "asılsız ihbar, medyatik linç dönemi" başlığıyla verilen haberde Gülen'e açılan soruşturmanın UYAP'a girilmediğine dikkat çekildi ve yaşananların 28 Şubat öneminden farksız olduğu iddia edildi.

Dosyanın gazete küpürlerinden oluştuğu iddiası

Soruşturmayla ilgili haberde "Başsavcılığın başlattığı soruşturmanın, linç kampanyası sırasında yapılan suç duyuruları üzerine gündeme geldiği ve inceleme işlemleri sonrası açıldığı öğrenildi. Dosyanın ihbarlara dayanak yapılan gazete kupürlerinden oluştuğu ortaya çıkarken, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemine soruşturma açıldığı bilgisinin girilmemesi de dikkat çekti. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının UYAP’a girilmediği, bu yüzden soruşturmanın usulsüz bir şekilde yapıldığı öne sürülmüştü. Geçtiğimiz şubat ayında yasalaşan 5. yargı paketinde, soruşturmanın gizli yürütülmesinin önüne geçecek düzenlemeler yapılmıştı." ifadelerine yer verildi.

Aklan da gel çıkışı

Yine gazetede Veysel Ayhan imzalı haber yorumda Başbakan Erdoğan sert sözlerle hedef alındı. "Önce bu davalardan aklanın, sonra Hocaefendi’ye dava açın" haberde şu ifadeler kullanıldı:

Göründüğü kadarıyla Başbakan gerilim ve feryada muhtaç. Sustuğu an kendisinin ve mesai yoldaşları hakkındaki iddiaların dosya dosya gündeme geleceğini biliyor. O nedenle hep bağırmak zorunda. Tek stratejisi parmaklar kendisini göstermesin diye parmağıyla başkasını göstermek. Suçlu icat etmeye ve üç öğün onu işaret etmeye muhtaç. Feryadı kestiğinde tek tekerlekli bisikletinin devrileceğini biliyor. Hocaefendi’ye o yüzden saldırıyor. Onun kendisini muhatap almayacağını biliyor. Üslubunun inilmez bir seviyede olduğunun farkında. Tek derdi yolsuzlukları gündemden uzak tutmak. Korku ve nefret basiretini bağlamış. Gözünü masum insanlara dikmiş. Yargıyı dizayn etmeyi bitirmiş olmalı ki Hocaefendi’yi yargılamaktan söz ediyor. Korkutacağını sanıyor.

Hocaefendi 12 Mart mahkemelerinde yargılandı. Bir şey bulamadılar. Sonra 12 Eylül darbecileri... Yakın tarihlerde de 28 Şubat’çılar yargıladı. Hepsinden beraat etti. Şimdi sırtında yüzlerce yolsuzluk ve rüşvet iddiasını kambur gibi taşıyanlar kalkmış Hocaefendiyi yargılamayı talep ediyorlar. AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın “vicdan yolsuzluğu yapıyorlar” dedikleri yapıyor bunu.

Tarih her zulmü yargıladığı gibi bu ‘cambaza bak’ kurnazlığını da yargılayacak. Ve tarih kitapları bir gün 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını yapan savcı ve polislere devlet gücüyle darbe yapanları yazacak ve sonuna tüm darbecilerin başına gelenin geldiğini ekleyecek."

AYM ve MİT eleştirileri

Yine Venedik Komisyonu Başkanı Buquicchio'nun AYM'ye yöneltilen eleştirilerin kaygı verici olduğunu belirten açıklamaları yer aldı. Yine kabul edilen MİT yasasını eleştirenlerin açıklamalarına yer verilirken MİT'in denetimi imkansız bir canavara dönüşeceği savunuldu.

13:56
 // MUHAFIZ
Hoca efendi dediğiniz zat 400 kişiye dava açarken sesiniz çıkmıyorda kendi aleyhine vatana ihanetten dava açılıncamı aklınız başınıza geliyor....
02 Mayıs 2014 13:56
15:33
 // SAMAN NEZLESİ
Bu zaman gazetesi; ya neyse karnım acıktı. Şöle bir Adana usulü şirdan olsa da, yesek yav:/...
01 Mayıs 2014 15:33
DÜŞMAN
 // Trabzonlu Zeynep
Düşmana , Düşmanın kullandığı Silahla mukabele etmelisin ki sonuç alabilesin. Paralel Yapı Büyük bir Akılsızlık la Türkiye Cumhuriyetinin Düşmanı olmak istemiştir. Bu Davranışın Sonuçları vardır. bunun sonuçlarına katlanmasını da bilecektir. ...
01 Mayıs 2014 Perşembe 15:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler