YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman'a atanan kayyumdan flaş açıklama: 650 bin abonenin varlığı...
Zaman gazetesine kayyum atanan Avukat Tahsin Kaplan, "650 bin abonenin varlığı ile ilgili ciddi şüphelerimiz var. Tek bir abonenin bile bilgisine ulaşamadık." dedi.
Zaman'a atanan kayyumdan flaş açıklama: 650 bin abonenin varlığı...
14 Mart 2016 / 13:00 Güncelleme: 14 Mart 2016 / 13:23

5 Mart Cumartesi akşamı Zaman Gazetesi'ni de bünyesinde barındıran Feza Gazetecilik A.Ş'ye kayyum atandı. İstanbul 6. Sul Ceza Hakimliği, Avukat Metin İlhan, Avukat Tahsin Kaplan ve Sezai Şengönül'ün kayyum olarak atandığına karar verdi.

Yıllarca TMSF ve bağlı kurumlarında avukatlık yapan, TMSF'nin banka operasyonlarında yönetim ve denetim süreçlerinde fiili olarak yeralan Avukat Tahsin Kaplan Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan'a konuştu.

İLK SAYININ ÇIKMAMASI İÇİN HERŞEYİ YAPTILAR

Bizim gazeteye ilk geldiğimiz gün, burada gazetenin baskısı tamamlanmış ve dağıtıma gönderilmişti. Dolayısıyla eski yönetimin hazırladığı gazete cuma günü dağıtılmış oldu.

İkinci gün sistemler içeriden ve dışarıdan yapılan müdahalalelerle çalışamaz hale getirildi. Burada devam eden gazete ekibi, gazeteyi kendilerinin çıkaracağını bize söyledi. Ancak saat 17 gibi sistemlerin çalışmadığını ve gazetede herhangi bir hazırlık yapılamadığını öğrendik. Bu aşamada bizim için ilk sayıyı çıkarmak çok önemli hale geldi.

Elimizde gazetenin sayfa düzeni ile ilgili elimizde hiçbir data olmadan mevcut gazete üzerinden şartlarımızı zorlayarak gazetenin herşeyi yeniden yaptık ve ilk sayıyı çıkardık. Yeni yönetimin ilk sayısı gazetenin daha önceki personelinin bir katkısı olmadan hazırlandı ve dağıtıldı.

ABONELER BÜYÜK ÖLÇÜDE SANAL OLABİLİR

Gazetenin tiraj, abone ve baskı sayısı ile ilgili rakamları kurum çalışanlarından sorduk. Bu konuda gazetemizin abonesinin olmadığı söylendi. Abonelerin gazeteden farklı bir şirket olan Cihan Medya Dağıtım A.Ş tarafından sipariş verilmek suretiyle toptan alındığı ve o şirket tarafından abonelerine dağıtım yapıldığı bilgisi verildi.

Bunun üzerine Cihan Medya Dağıtım A.Ş yöneticileri ile bir görüşme yapıldı. Görüşmede daha önce iadesiz olarak satın aldıkları Zaman gazetesinin iadeli olarak müşterilerine pazarlayabileceklerini söylediler. Bu konuda bize bir sayı da vermediler sipariş de geçmediler.

Elimizde Feza Gazetecilik kayıtlarında bir abone kaydı olmadığından sadece bayi için dağıtıcı kuruluş tarafından geçilen sipariş kadar baskı yapıldı. Dolayısıyla Zaten daha önce bayı satışı olmayan bu gazetenin abonesi de tamamen sıfırlanarak tirajı düşürüldü. Biz geldiğimizde bu gazetenin yayın hayatına devam etmemesi ve batırılması için gerekli bütün altyapı zaten oluşturulmuştu. 

ABONELER KİMDİR, NASIL ÖDEME YAPIYORLAR BİLMİYORUZ!

Gerek Feza Gazetecilik A.Ş kayıtlarında gerekse Cihan Medya Dağıtım A.Ş yöneticilerinin bize verdiği beyanlara göre herhangi bir abone listesi mevcut değil. Dağıtıldığı iddia edilen 650 bin gazetenin nereye ve nasıl dağıtıldığını, bu gazetenin paralarının kimler tarafından hangi yöntemle ödendiğini gösteren bir bilgi ve belgeye henüz ulaşabilmiş değiliz.

Bu bilgiyi sorduğumuzda örgütsel bir disiplin içerisinde birbirine benzer ve sonuç ifade etmeyen cevaplar alıyoruz. Ancak Cihan Medya Dağıtım A.Ş ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Bir abone listesinin olduğuna inanıyoruz. Aksi takdirde Cihan Medya Dağıtım'ın sanal bir dağıtım ve abonelik sistemi olduğu gerçeği ortaya çıkacaktır.

ABONE LİSTESİNİN VARLIĞINDAN ŞÜPHELİYİM

Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren, gazetenin bazı üst düzey yöneticileri, "gazeteyi en hızlı batıran kayyumlar olarak tarihe geçeceksiniz" diyorlardı. Bu beyanın altında yatan gerçek gazetenin bilinen bir abone sitemi olmadığı, abonelere dağıtıldığı iddia edilen gazetelerin bir şirket tarafından toplu satın alındığı, bizim göreve gelmemizden sonra bu satın almanın yapılmayarak tirajların düştüğü algısı oluşturulmaya çalışıldı.

Nitekim ilk sayımız ve devam eden sayılarımız toplu satın alma yapan şirket tarafından satın alınmaması ve dağıtılmaması abonelik sisteminin abone iradesi üzerinden yürümediğini gösteriyor. Bu durum gazete tirajının düşmesi veya düşürülmesinin örgütlü bir planlama ile yapılmasını kolaylaştırmıştır.

İlk günden itibaren daha önce Zaman Gazetesi'nin dağıtıldığı yerlere Yarına Bakış ve Meydan gazetelerinin dağıtıldığı duyumları aldık.

ŞU ANA KADAR ABONE LİSTESİ BULUNMADI

-Gazetenin tarafımızca tespit edilmiş bir abone listesi bulunmamaktadır. Bu listeler özenle gizlenmiş görünüyor. Bunu destekleyen yazışmalar var. Bizden önce gerek basın ilan kurumu, gerekse savcılık makamlarının sormuş olduğu sorulara cevap verilmediğini gördük. Biz bu konuda araştırma yapıyoruz. Eğer gerçekten 650 bin kişilik bir abone varsa bu listeyi bulabileceğiz. Ancak ilk incelemelerimize dayanarak böyle bir listenin varlığından çok ümitli değilim.

 // Rasim DUMAN
Zulfikar bey kardesim, hakikaten cok onemli noktalara dikkat cekiyor; devlet burokrasisinin bu hususlari muhakkak kaale almasi lazim. F.Gulen, Nur Cemaati'ndenmis gibi gorundu ve o nezih cemaatin ismini kullandi. Bediuzzaman Hazretleri'ne ittiba eden hakiki Nur Cemaati'nin, bu ihanet cetesi ile hicbir alakasi yoktur ve olmadigini da cemaat buyuklerimiz defaetle beyan etmislerdir....
14 Mart 2016 18:10
iki önemli nokta
 // zülfikar
iki önemli nokta var: bunların adamlarının halen görevde olduğu kişiler var, bu biliniyor zaten. Ancak ikinci nokta da mühim: hükümet in parti kadrolarında; pdy na karşı alınan tavrın, tüm cemaatleri hedef aldığına dair serzenişler var. üst tarafı tenzih ederim, ancak ak parti kadrolarında pdy na karşı tavır alıyormuş gibi tüm cemaat mensupları özellikle nur talebeleri hedef alınıyor, bu duruma dikkat!...
14 Mart 2016 Pazartesi 15:06
SIKINTI HAD SAFHADA TAMAM DA......
 // **
NE KADAR PDY Lİ VARSAYERLEŞTİRDİNİZ DEVLETE ŞİMDİDE TEMİZLEYECEGİZ DİYE UGRAŞIP DURUYORSUNUZ...
14 Mart 2016 Pazartesi 14:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler