YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman'a abone olmayan zanlı oldu
Zaman'a abone olmayan zanlı oldu
08 Haziran 2014 12:00
Başbakan Erdoğan, 25 Aralık sonrası için hazırlanan fezlekeyle ilgili, Zaman gazetesini işaret edip, "Kişi malûm gazetenin abonesi değilse zanlı olarak fezlekeye aldılar" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 21. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Erdoğan 17 ve 25 Aralık darbe girişimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu:

Kabine de kurulmuş: Adana'da durdurulan TIR'ları bu ülke henüz sorgulamadı. Ülkenin istihbarat teşkilatının Suriye'ye yardım taşıyan TIR'ları neden durdurulur? Aslında büyüyen, yükselen, yeni Türkiye durdurulmak istendi. Biz 17 ve 25 Aralık operasyonlarına darbe girişimi dediğimizde birileri bunun üzerini örtmeye, çarpıtmaya çalışıyor. Hazırladıkları, sonra panikleyip imha etmeye kalkıştıkları iddianamede bu ülkenin başbakanı örgüt lideri gibi ifadelerle yer alıyor. Kabine bile kurmuşlar.

Abone olmayanı fezlekeye yazmışlar: 25 Aralık sonrası hükümeti yargılamak üzere kullanılan fezlekede kriter olarak, malum bir gazetenin aboneliğini kullanıyorlar. Eğer şahıs o gazetenin abonesiyse fezlekeye almıyorlar, abonesi değilse zanlı olarak fezlekeye alıyorlar. Hiçbir suç unsuruna rastlayamadıkları halde, kişileri, benim yakın çalışma arkadaşlarımı, sadece duydukları kinden dolayı listesine alıyorlar. Bunların hepsinin belgeleri, elimizde. Bunlar yakında çıkacak. Zaten o gazete suçunu bildiği için panikledi, tutuştu, sahte ihbar mektupları üzerinden suçluluk duygusuyla senaryolar yazıyor.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz: Şimdi bir senaryo da benim için hazırlamışlar. Avrupa ülkelerinden birinde platolar hazır. Bana ve aileme benzer artistler arıyorlarmış, buldukları anda çekime başlayacaklar. Hedefleri cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde piyasaya sunmak. Reklamın iyisi, kötüsü olmaz. İnlerine girdik, daha da gireceğiz. Her birini bulup adalete teslim edeceğiz. Burası muz cumhuriyeti değil. Geleceksin bu ülkenin milli bankasına tuzak kuracaksın, milli istihbarat teşkilatına saldıracaksın, hükümeti yıkmaya kalkacaksın, yok öyle 25 kuruşa simit.

Tek iktidar milletin iktidarı: Tarihimizde ilk kez millet kendi cumhurbaşkanını seçecek. Adayımız kim olursa olsun 2023 hedeflerine kararlılıkla yürünecek. Ne seçim öncesi ne seçim sonrası bir kaos yaşamasına asla izin verilmeyecek. Hem 1961 hem 1982 Anayasası, cumhurbaşkanlığını seçilmiş iktidar üzerinde bir devlet gücü, bir vesayet vasıtası olarak düşünmüştü. 1961-1989 arasında görev yapan 4 cumhurbaşkanı da Genelkurmay Başkanlığı yapmış isimler. Turgut Özal cumhurbaşkanı olunca hakaretlere maruz kaldı. Sayın Demirel sivil cumhurbaşkanı olarak seçildi. Ama 28 Şubat'ta üstlendiği vazifeyi hepimiz biliyoruz. 2007'de yaptığımız Anayasa değişikliğiyle sadece cumhurbaşkanı seçimini değiştirmedik, bir vesayet anlayışını da ortadan kaldırdık. Bu ülkede tek iktidar var. O da milletin iktidarı.

Adaylarını dedem korkut hazırlayacak: Türkiye değişirken değişmemekte direnenler var. CHP'nin, MHP'nin en çok aradığı kriter ne? Cumhurbaşkanı siyasetin dışında olacak. Hem siyasetçi olacaksın hem de bunu söyleyeceksin. Bu her şeyden önce siyasetçinin kendisini inkar etmesi. CHP Genel Başkanı'na bakıyorsunuz, sabah akşam sözlükten öğrendiği sıfatları arka arkaya sıralıyor. Cumhurbaşkanı şöyle olacak, böyle olacak. Peki adayınız kim olacak? Zannedersiniz ki Dedem Korkut gelecek, sıfatlara bakacak, soy soylaycak, boy boylayacak. Adayın ismini de ondan sonra açıklayacak. Anadolu'da güzel bir kavram vardır, mertek. Hani derler ya, "Elifi görse, mertek zanneder" diye. Mertek, çatıyı tutmaya yarayan ahşaptan uzunca bir sütundur. Anadolu'da güzel bir deyim vardır. Başkasının gözündeki çöpü görür, kendi gözündeki merteği görmez. 30 Mart'ta bunların mertekleri çöktü, çatıları uçtu. Şimdi kendilerine başka çatı, mertek arıyorlar.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler