YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman yazarından oy çağrısı
Cemaatin kime oy vereceği tartışması sürerken İhsan Dağı oy çağrısı yaptı
Zaman yazarından oy çağrısı
14 Şubat 2014 / 11:45 Güncelleme: 14 Şubat 2014 / 15:53

Zaman gazetesi yazarı İhsan Dağı bugünkü yazısında Seçimlerde ne olacak? sorusunu masaya yatırdı. Dağı'ya göre CHP Milli Görüş'ten koparak merkezileşen AK Parti gibi, yükseliyor.

Dağı'nın yazısından ilgili bölüm:

"Sonuçta yerel seçimlerde 40'ların alt basamaklarına doğru inen her rakam AKP'nin kaybını ağırlaştıracak, Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı projesini zora sokacak.
CHP, aday profiline ve söylemine baktığımızda oldukça pragmatik bir yere çekilmiş durumda. 'Sosyal muhalefetin siyasal adresi benim' mesajı veriyor. Dünün ideolojik ve sosyal bakımdan homojen CHP'sinden yolsuzluk gibi sorunlara odaklanan pragmatik bir partiye dönüşüm hızlanmış.

CHP AK Parti'nin yaptığını yapıyor

Kılıçdaroğlu, CHP'yi merkeze çekmeye çalışıyor. 2000'li yılların başında 'Milli Görüş' hareketinin AKP çatısı altında yaptığının bir benzeri bu. Ankara veya İstanbul'u kazanmaları durumunda bu süreç devam eder, aksi halde CHP yeniden Kemalist ve sekülerist ideolojik bir azınlık partisi kimliğine geri döner.

CHP'nin AK Parti'den oy alması şart

İstanbul veya Ankara'yı alıp AKP ile arasındaki oy makasını daraltan bir CHP ise merkezin solunu inşa edebilir. Dahası, bunu yaparak AKP'nin de merkeze doğru yeniden hareketini sağlayabilir. Bütün bunlar için CHP'nin AKP'ye oy vermiş kesimlerden oy alabilmesi şart. CHP'nin hedef kitlesi AKP içindeki 'merkez' seçmen ve yolsuzluklardan rahatsız muhafazakârlar. Bunlara ulaşabildiği oranda seçimlerde AKP'yi zorlayabilecek.

MHP bu seçimlerde oyunu artırabilecek bir konumda. Başbakan Erdoğan'ın MHP'yi susturmaya yönelik girişimlerinin deşifre olması bir yandan MHP tabanını motive ediyor öte yandan da mağduriyet duygusuyla sempati yaratıyor.

Ayrıca AKP'den kopacak ama CHP'ye de gidemeyecek muhafazakâr oyların önemli bir kısmının adresi de MHP olacak. Dezavantajı ise Ankara ve İstanbul. Bu iki ilde yirmi yıllık iktidara karşı en güçlü adayı destekleme eğilimi Ankara'da MHP kökenli CHP adayı Mansur Yavaş'a, İstanbul'da da bildik CHP'li kimliğe tam oturmayan Mustafa Sarıgül'e MHP'den oy kaydırabilir.

BDP, Güneydoğu'da etkinliğini sürdürecek gibi. Bütün Türkiye'de oylarını artırması da muhtemel. Barış süreci, BDP'yi giderek daha 'merkez-normal' parti görünümüne sokuyor, özellikle Kürt seçmen üzerindeki temsil kabiliyetini artırıyor."

11:36
 // Hizmet
Cemaat simdi kalkıp chp ye oy verecek diyen yada diyenler avuçlarİni yalasinlar diğerleri de öyle... her ne kadar gerilim varsa da biraz alışkanlık yaptı durmak yok yola devam ;)...
15 Şubat 2014 11:36
11:09
 // 30 Mart
Kim bu komedyen falan galiba. Çok güldüm...
15 Şubat 2014 11:09
ASLINA RÜCÜ
 // abdullah
Ne güzel içte adamlar kendi ağızlarıyla taraflarını belli ediyorlar. Saflarını netleştiriyorlar. Benim saf kardeşlerimde hizmet adına 5 abonelik ile bu adamların yazılarının bir zehir gibi toplum içinde yayılmalarına hizmet etsinler....
15 Şubat 2014 Cumartesi 07:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler