13 Aralık 2017 Çarşamba
 • Altın153,551
 • BIST108.153
 • Dolar3,8325
 • Euro4,5073
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1140
 • İstanbul14 °C
 • Ankara4 °C
 • İzmir11 °C
 • Konya3 °C
 • Adana8 °C
 • Antalya12 °C
 • Diyarbakır4 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli5 °C
 • Şanlıurfa11 °C
 • Gaziantep6 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman yazarından Erdoğan'a övgü ve özür!
Seçimler öncesi AK Parti hakkında ağır yazıları olan Zaman yazarı Ahmet Turan Alkan, bugünkü yazısında okurlarından özür diledi.
Zaman yazarından Erdoğan'a övgü ve özür!
31 Mart 2014 / 13:30 Güncelleme: 31 Mart 2014 / 13:14

Turan Alkan, Türkiye'de AK Parti gerçeğinin olduğunu ve seçimleri kazanmak için uygulanan taktikleri en iyi AK Parti'nin yaptığını yazdığı yazısında, Erdoğan'ın seçim öncesi hamlelerine övgüler yağdırdı..

Özellikle sesinin kısık halde çıktığı mitinglere vurgu yaptı, seçimden zaferle çıktığı için tebrik eden Alkan, iki ilin seçim tahmini için de okurlarını yanılttığı için özür diledi.
İşte o yazısı

Yav he, he!..

Tablo netleşti: AK Parti seçimi kazandı.

Seçim dalavereleri, her seçimde rastladığımız şeyler; belki bu seçimde biraz daha fazla müşahede edilmiş olabilir fakat bu hadiseler tabloyu flulaştırmaz. Büyük resim bellidir. AK Parti'nin seçim stratejisi kazandı: "Seçim nasıl kazanılır?" sorusunun cevabını en iyi AK Parti biliyor.

Bu sonuç hoşuma gitmedi; hoşuma gitse de gitmese de kazananı tebrik ederim.

Bu tespitten sonra bugünden sonra ne olacağına bakalım: Başbakan, normal şartlar altında saygı duyulması gereken bir feragatle kendini bütün adayların önüne koyarak insanüstü bir gayret gösterdi. Çok çalıştı, büyük riskler aldı.

Büyük lider

Ses kısıklığına rağmen Van ve Diyarbakır mitinglerinde konuşması, siyasi hayatımızın unutulmayacak sahnelerindendi. Politikalarını kesinlikle tasvip etmiyor ve yanlış buluyorum fakat bu, onun "büyük lider" olduğunu vurgulamama engel olmaz. Keşke büyük lider olmanın, siyaset "iyi" olmanın yanı sıra bütün Türkiye'ye güven vermek noktasında "iyi" olmayı da başarabilseydi; keşke bu seçim kampanyasını kendisini tasvip etmeyen herkesi ötekileştirmek, hatta ihanete varan suçlamalarla töhmet altında bırakmak yerine o meşhur balkon konuşmalarındaki toparlayıcı, kucaklayıcı ve kuşatıcı tavrıyla sürdürebilseydi!

Keşke bu seçim zaferinin keyfini "buğz" üzerine kurulmuş bir hesapla değil, "Hubb"a dayalı bir yaklaşımla çıkarmayı tercih edebilseydi…

Bu seçim zaferinin en derin hayal kırıklığı kaybedenlerin, kendilerini -tabiri biraz ağır olacak ama- gülünç hissetmeleridir ve bu safiyet duygusuyla şimdi ne kadar dalga geçilse yeridir.

Oysaki gerçek demokrasi zaferleri, kaybedenleri de onurlandıran başarılardır.

Seçimler harp değildir; kazananla kaybedenler seçimden sonra da beraber yaşamak, birbirlerine güvenmek, hatta sevmek zorundadır.

Halbuki bu seçimin en çok akılda kalan cümlesi, "Onlara su bile yok" ibaresiydi.

Bu ibareyi "milli irade" tasvip etti; sağduyusuna güvendiğimiz halkımız, bu cümlede sakıncalı bir muhteva görmedi.

Halkımız istikrarı öngördü; dereyi geçerken binek değiştirmeyi uygun bulmadı. Yolsuzluk söylentilerinin kendi hayat tarzını, gelir durumunu etkilemediğini fark edince "tecrübe"den yana tercih kullandı.

Yav he he!

Milletin derin irfanı böyle düşündü; böyle düşünmemesi gerektiğini söyleyip duran benim gibilere ise bıyık altından gülüp, "Yav he he!" diyerek iradesini tescil ettirdi.

AK Parti'yi başarısından ötürü nasıl tebrik ediyorsam, milli iradenin verdiği karara da saygı duymam gerektiğini de biliyorum.

Muhalefet cephesi kaybetmiş görünüyor; gerçekte kaybeden idealist yaklaşımlardır, ahlakçılıktır; siyasetin daha yüksek, daha doğru ve daha dürüst bir seviyede yürümesini bekleyen çocuksu iyimserliktir.

Ülkemizin ve siyasi hayatımızın geleceği adına bu tesbit, hiç de hoş bir durum değil. Siyasetimizin bundan sonraki safhaları yine yüksek tansiyonda, bıçak sırtında cereyan edecek. Halktan "olur" alan bu stratejinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde ne türlü gerilimlere yol açabileceğini düşünmek bile sıkıntılı.

İki il için özür diledi

Not: Seçim izlenimi yazdığım iki ilde, Şanlıurfa ve Sivas'ta yarışın başa baş geçeceğini belirterek okuyucularımı yanılttığım için alenen özür diliyorum.

10:12
 // bi dur
korku sardı tabi ne olacak milleti tiye alırsanız böyle şamarlanırsınız daha dün yerden yere vuruyordunuz şimdi ne oldu başbakanımı bakanlarımı gizlice sinsice dinleyeceğinize cenabı ALLAH'ı dinleseydiniz böyle olmazdı şimdi özür zamanı tabi siz milletin kalbini kırın özürle düzelir sanın yok öyle hesap sorulmalı bunu yapanlara......
01 Nisan 2014 10:12
09:28
 // Maliki
Bu yazıda sayın Turan I'n özür dilediği yada AKP yi tebrik ettiği izlenimini asla akmadım. Tam aksine hala aba altından ''doğru benim'' dediği aşikar ortada. Birde şunu unutmayalım burada ' Yav he he' de kasıtlı seçilmiş
Göbeğimi kaşıyan adamın başka bir ifade şekli bence....
01 Nisan 2014 09:28
14:57
 // Hercai
Yav he he. Yine aynı inatla devam ediyorsunuz, edin. Seçimi neden AK Partinin kazandığını yine biliyor ama tam itiraf edemiyorsunuz. Siz bizi kabul edip anlayana ve saygı duyana kadar aynen devam. Plavdan dönenin kaşığı kırılsın. Yanındayız kıymetli Başbakanım. Allah yar ve yardımcın olsun....
31 Mart 2014 14:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler