YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman yazarından çirkin benzetme!
Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay, Başbakan Erdoğan'ın Gizem'in katili için yaptığı 'idam' açıklamasını çarpıtarak oldukça çirkin ve mesnetsiz bir benzetmede bulundu.
Zaman yazarından çirkin benzetme!
04 Mayıs 2014 / 12:44 Güncelleme: 04 Mayıs 2014 / 12:43

Erdoğan'ın Cemaat-i İslami liderlerinden Molla'nın ve Mısır'daki idam kararlarının durdurulması girişimlerini hatırlatarak 6 yaşındaki Gizem'in katiline yönelik tutum için "Sadece İslamcıların idamına mı karşısınız?" diye sordu.

AB, insan haklarıyla bağdaşmıyor diye idamı kaldırdı

İşte Şahin Alpay'ın o yazısı...

İdam cezası her şeyden önce yaşam hakkıyla, insan haklarıyla bağdaşmaz. Bunun için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne taraf (15 yıldır idam uygulamayan Rusya dışındaki) bütün Avrupa Konseyi üyeleri ve bütün Avrupa Birliği üyeleri idam cezasını yasalarından sildi.

Sadece islamcıların idamına mı karşısınız?

Erdoğan, 2008'den beri çeşitli vesilelerle devletin katili affetme yetkisi olmadığını, bu yetkinin (İslam hukukunun öngördüğü ve yakınlarda İran'da görüldüğü üzere) maktulün ailesine ait olduğu görüşünü dile getiriyor. Aynı Erdoğan, Aralık 2013'te Bangladeş Başbakanı'nı arayarak Cemaat-i İslami liderlerinden Abdülkadir Molla'nın idam cezasının durdurulmasını istedi. Oysa Molla'nın öldürülmelerinde rolü olduğu iddia edilen kimselerin aileleri kendisini affetmediler ve ne yazık ki Molla idam edildi. Erdoğan, Mısır'daki idam kararlarının durdurulması için de (askerî yönetime değil ortaya) çağrı yapıyor, ama idama mahkûm olanlarca öldürüldüğü iddia edilen polislerin aileleri af istiyor mu, bilmiyoruz... Erdoğan'a sormaya hakkımız var: Siz idam cezasına değil de sadece İslamcıların idamına mı karşısınız?

Mısır'daki cezaları protesto ettiler

Erdoğan ABD'nin ve AB'nin Mısır'daki idam cezalarına ses çıkarmadığını iddia ediyor, ama doğru değil. Gerek ABD gerekse AB, Mısır'daki cezaları protesto etti. ABD'nin utanılacak durumda olduğu ise muhakkak; hâlâ idam cezası uygulayarak Çin, İran ve Suudi Arabistan gibi diktatörlüklerle aynı ligde yer alıyor.

 

Zaman yazarları???
 // Daima hizmet Daima millet
Buradan Zaman gazetesinden yazan embesillere sesleniyorum adam olun olmayacaksanız Amerika orda gidin kardeşim bu ülkeden rahat bırakın provakatörlük yapmayın israilede gidebilirsiniz..feto hoca referans olur size.....
04 Mayıs 2014 Pazar 13:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler