YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman yazarı Hükümeti istifaya çağırdı
Mümtaz'er Türköne 'AK Parti'nin kapatılması' gerektiğini savundu, Ahmet Turan Alkan ise güvenoyu tazelemesi için Başbakan Erdoğan ve kabineyi istifaya çağırdı.
Zaman yazarı Hükümeti istifaya çağırdı
10 Şubat 2014 / 11:37 Güncelleme: 10 Şubat 2014 / 11:39

Zaman gazetesi köşe yazarlarının hedefinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan var. Onlardan biri olan Ahmet Turan Alkan, 17 Aralık sürecinde üç bakanın istifasının sorunun üzerine örttüğünü ancak çözmediğini savundu.

Ahmet Turan Alkan, gerçek demokratik ülkelerde böylesi durumlarda Başbakan'ın anında istifasını devlet başkanına sunacağını yazdı.

Başbakan Erdoğan'ın soruşturma ekibini sindirmeyi hain ilan ettiğini yazan Alkan, hedefindeki isme böyle yüklendi:

"Şimdi kimse, hemen istifa etmesi gereken bir heyetin iki ay boyunca nasıl olup da hükümet etmeye devam edebildiğini, hangi "meşrû" gerekçeden hareketle temel hakları, hatta doğrudan yargının işleyişini ilgilendiren kanun düzenlemeleri yapabildiğini, emniyet, yargı ve eğitim bürokrasisini hallaç pamuğu gibi nasıl atabildiğini sorgulamayı aklından bile geçirmiyor."

Yaşananları "ibretlik süreç" olarak niteleyen Alkan, olması gerekeni böyle yazdı:

"Ağaçlarla uğraşmaktan ormanı görmeyi unuttuk. En doğru yaklaşım, yolsuzluğun ve eğer varsa paralel yapıların, devlet başkanı tarafından yeniden atanmış ve Meclis'te güvenoyu tazelemiş bir kabine tarafından soruşturulmasıydı. Bizzat AK Parti açısından bile en sağlıklı yol buydu. "Başbakan iki ay önce nezaketen istifa etseydi devlet başkanı yine ona görev verecekti; ne değişirdi ki?" suali narkotik bir muhteva taşıyor çünkü bu soru, demokratik prensiplerin işleyişini, bir kişinin varlığına raptediyor. Demokrasi, karizmatik liderlerin yokluğunda bile, prensiplerin sağlamlığıyla kendi hayatiyetini sürdüren bir mekanizmadır.

Pek safdilâne bir talep gibi görünse de "istifa" kavramının altını çiziyor ve hatırlatıyorum; Türkiye, güven tazelemiş bir kabineyle seçimlere girmeli bence."

10:19
 // Erdinç çaylar
Sana o yetkiyi kim verdi o partiyi biz seçtik gitmesi gerekiyorsa seçimde göndeririz sen kimsin parti kapatılsın diyorsun sonra senin işin hizmete hizmet etmek değilmi ne hakla bizim yıllardır emek verdigimiz hizmeti siyasete sokup milletin gözünde ayağa düşürüyorsunuz bu hizmet bu noktaya bizim sayemizde geldi sende bizim gibi hizmete gönül vermiş candan çalışanların sayesinde orada oturup yorum yapıyorsun artık kendinize gelin hizmetin 20 yıl önceki temizlikte çalışması lazım yoksa hizmete çok zarar vereceksiniz ve bunun vebali senin gibilerin üzerinde olacak 40 yıldır bu ülkede yolsuzluk var hiç bir hükümeti istifaya çagırmadında bu günmü aklına geldi bizin paralarımızla bu hizmet bir yere geldi ve hizmet noktası bellidir hükümet yıkın diye bir yetki vermedik size Hadinizi bilin yoksa bu millet verdigi her kuruşu haram zıkkım eder altından kalkamazsınız Özünüze dönün...
11 Şubat 2014 10:19
08:01
 // Rasim DUMAN
Mumtaz'er TURKONE, SİYONİST KARTEL'in kendisinden beklediginin de fevkinde bir performans gosteriyor ; o uçtu artık, tutmak zor...E Ahmej Turan hocam, size ne oldu? Sizi kim "efsunladı" ? Lutfen ayıkın......
11 Şubat 2014 08:01
01:55
 // Ali atak
Hadi ordan Hashasilerin usagi...
11 Şubat 2014 01:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler