25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman ve Cumhuriyet işte orada buluştu!
Birbirine taban tabana zıt iki farklı cenahın yayın organı olan Zaman ve Cumhuriyet gazetesini bugün sosyal medya platformu Twitter buluşturdu.
Zaman ve Cumhuriyet işte orada buluştu!
18 Ekim 2014 / 21:51 Güncelleme: 18 Ekim 2014 / 22:01

Birbirine zıt görüşlerde yayın politikasına sahip iki gazete; Twitter'ı salladı. Zaman gazetesi, Cumhuriyet gazetesinin, Gezi eylemleri esnasında polis Ahmet Şahbaz tarafından vurulan Ethem Sarısülük'ün ailesine yine polis Şahbaz tarafından açılan dava haberiyle ilgili attığı 'Utan Adalet' manşetini  Twitter'dan paylaştı. Bu paylaşım, sosyal medya kullanıcısına 'zıt görüşler aynı noktada buluştu' dedirtti.

Ethem Sarısülük'ün ailesine açılan davada ne oldu?

Gezi eylemlerinde öldürülen Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı, kardeşleri Cem, İkrar ve Mustafa Sarısülük, cinayetten 7 yıl 9 ay hüküm giyen polis Ahmet Şahbaz’ın şikâyeti üzerine dün “sanık” olarak hâkim karşısına çıktı.

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Şahbaz, mağdur sıfatını taşıdı. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün de izlediği duruşmada Sarısülük ailesi, 23 Eylül 2013’teki duruşmaya peruk ve takma bıyıkla gelen sanık Şahbaz’a hakaret etmek ve onu darp etmekle suçlandı. Aile hakkında toplam 10 yıl 5 aya kadar hapis cezası istendi. 

İşte Zaman'ın o tweeti ve Cumhuriyet'in ilgili manşeti:

1-010.png

Gezi eylemleri sürecinde Zaman Gazetesi'nin tavrı nasılsı?

Gezi sürecinin ilk günlerinde AK Parti hükümeti'ni eleştiren Zaman gazetesinde, cemaatin kuruluşu olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı gündemdeki iddialara ilişkin çok tartışılacak bir açıklama yayınlanmıştı.  

Her satırı olay olan açıklamada, verilen mesajlar da siyasi arenadaki safları değiştirecek nitelikteydi.

Fethullah Gülen, 10'ncu gününe giren Gezi Parkı eylemleriyle ilgili geçtiğimiz günlerde yayınladığı mesajında polisin tavrını eleştirmiş ve ''Zulme zulümle karşılık verme'' demişti. Gezi Parkı eylemi ve sonrasında yaşananlarla ilgili mesajlarına devam eden Gülen, "Bütün bütün böyle.. bir hak arama meselesi hiç yoktur!" derseniz, oradaki bazı masum insanları, masum istekleri de görmezlikten gelirsiniz" demişti.

Gülen, Gezi Parkı ve kendi resminin kullanıldığı internet sitesinde şu açıklamaları yapmıştı:

Bir yerde bir haksızlığı bastırmak için elli türlü haksızlık yapıyoruz, elli türlü zulme giriyoruz. Elli türlü zulüm ve haksızlığa sebebiyet veriyoruz. Kinleri, nefretleri körüklüyoruz. Üstesinden gelinmez bir şeye sebebiyet veriyoruz.

Ayrıca, Zaman gazetesinin önde gelen bazı yazarları da, Gezi Parkı eylemlerinin Türkiye’nin temel çelişkisinin ne olduğunu olanca açık seçikliğiyle ortaya çıkardığını, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın 'Kışla yapımından vazgeçilmeyeceği' yönündeki açıklamasındaki tavrının 'sadece kendisini haklı görür nitelikte davrandığı' yönünde olduğunu ve bu yüzden de halkı galeyana getirdiğini dile getirerek Erdoğan'ı eleştirmişlerdi. (Turan Alkan, Başbakan'a mektup yazısı ) 

Hrant Dink Vakfı'nın raporuna göre de Zaman ve Habertürk özellikle duruş belirtmeyen gazetelerdendi:

“Eylemlere eleştirel yaklaşan gazeteler: Yeni Şafak, Sabah; Eylemleri destekleyerek yaklaşan gazeteler: Hürriyet, Radikal, Özgür Gündem, Taraf, Sözcü; Özellikle bir duruş belirtmeyen gazeteler: Zaman, Habertürk.

Araştırma verilerine göre, haber içeriklerinin dağılımına bakıldığında haber servisleri çoğunlukla bilgilendiren haber yapmayı tercih ederlerken, köşe yazarları eylemleri destekleyen ya da eleştiren fikirlerini açıklamakta daha net davranmışlardır. Örneğin; Radikal, Hürriyet, Sözcü ve Taraf köşe yazılarında %76.1, %80, %96.9, %66 oranlarında eylemleri destekleyen içerikler yayımlamışlardır.”

Halk Tv'den flaş çıkış: Zaman reklamı yayınladılar

Cemaatçi ve ulusalcı medyanın yakınlaşmasına eklenen bir başka örnek de Zaman gazetesinin Halk TV'ye reklam vermesi oldu. 

2-134.jpg

Yeni bir reklam kampanyası yapan ve cemaatin yayın organı olarak bilinen gazete, özellikle Gezi eylemleri sürecinde ismini duyuran ve kesintisiz eylem yayını yapan Halk TV'ye reklam vermeye başladı.

02:29
 // M Sami
Aslinda baştan beri ayniydilar, taban tabana, kafa kafaya, sadece izledikleri yol farkli idi. Vatandas ve hukumet gec fark etti! Cok anlattik, dinletemedik onlarin planlarini ama Allah cc buyuk ve plan yapicilarin en iyisi ve kurulmus plan ve tuzaklari en iyi bilendir. Londra...
19 Ekim 2014 02:29
Sahte özgürlük adına milleti kandırmayı bırakın artık...!!!
 // Muhafız
Gazetecilik kimliği ile cia den Mossad dan, bnd den taşeronluğunu yaparak bu istihbarat birimlerinden aylık ne kadar alıyorsunuz?, aklı sıra ajitasyon yaparak bu türk milleti üzerinde psikolojik harekat yaptığınızımı sanıyorsunuz?, özgürlükten kastınız :cumhurbaşkanı na rahatlıkla hakaret etmekmi, genel Kurmay Başkanı başta olmak üzere Ordu'nun subay ve astsubaylarına sahte delillerle kumpas kurarak yıllarca hapislerde yatmasına sebep olmakmı?, pensilvanyadaki cahilin peşinden koşmayı bırakın.!...
19 Ekim 2014 Pazar 01:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler