YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman aşımı engeli mi var?
Zaman aşımı engeli mi var?
16 Eylül 2010 08:28
Anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin ardından 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren ve arkadaşlarının hakkında art arda suç duyuruları başladı..Eski YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, zaman aşımından dolayı 12 Eylülcülerin yargılanamayacağını iddia etti.

Anayasa değişikliğinin halkoylamasında kabul edilmesiyle birlikte 80 Darbesinin mimarı Kenan Evren başta olmak üzere 12 Eylül yönetimine yönelik suç duyuruları başladı. Ancak YARSAV üyesi yargıçların,"zaman aşımı"ndan dolayı kovuşturmaya yer yok kararı vermesinden kaygılanılıyor.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Evren ve arkadaşlarının yargılanmayacağını iddia etti. Hukuk çevreleri ise hukuk devleti, adalet ve insan hakları ilkelerinin zedelenmemesi için Evren ve arkadaşlarının yargılanması gerektiğini dile getirdi.

ŞENTOP: ZAMAN AŞIMI OLAMAZ

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Mustafa Şentop, Evren ve arkadaşlarının yargılanamayacağını iddia edenlerin zaman aşımı ve Geçici 15. maddenin darbe yapanlara af getirdiği şeklindeki görüşlerine katılmadığını söyledi. Zaman aşımı sürecinin işlemeyeceğini söyleyen Şentop, "Geçici 15. madde ile yargılama engeli getirilmiştir. Şimdi bu madde kaldırıldığına göre benim kanaatime göre yargılama olabilir" dedi.

KÜÇÜK: İDDİALAR HUKUKSUZ

Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Adnan Küçük de Anayasa'nın hukuk devleti ilkesi ve insan hakları ilkeleri gereği Kenan Evren ve arkadaşlarının yargılanması gerektiğini söyledi. "Hukuken birkişi bir hakkını hukuken kullanma hakkına sahip olduğu halde belirli bir süre içerisinde bu hakkını kullanmaması veya hukuki bir sürecin işletilmesi hukuken mümkün olduğu halde işletilmemesi halinde zaman aşımı"nın olacağını belirten Küçük şunları söyledi: "Bunun en büyük delili ne Sayın Sacit Kayasu'dur. Kayasu, Evren hakkında iddianame düzenlenmesini istemiş ancak Anayasa'nın Geçici 15. maddesi gerekçe gösterilerek düzenlenememiştir. 12 Kasım 1982 ile 12 Eylül 2010 tarihleri arasında zamanaşımı süresi işlememiştir." (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Zaman aşımı aslında bir hukuksuzluktur
 // uğur kayabaş
Zaman aşımı diye birşey olabilir mi hiç. bu bir hukuksuzluktur. varsa bile geriye dönük olarak kaldırılmalıdır.ermeniler ta osmanlıdan kalma şeyler hakkında zaman aşımı olmuyor bizde oluyor. zaman aşımı diye bir kavram olacaksa bile bir insan ömrü kadar uzun olmalı ve hak sahipleri hakkını alabilecek, haksızlık yapanda cezaya carptırılabilecek şekilde hayattaysa koşullara uygun olarak zaman aşımı diye birşey olmamalı. zaman aşımı kavramı hukuksuzluğa dave...
16 Eylül 2010 10:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler