YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzyılın imzası için geliyor
Rusya Başbakanı Putin, bugün tarihi bir ziyaret için Ankara'ya geliyor.
Yüzyılın imzası için geliyor
06 Ağustos 2009 / 07:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, tarihi ziyaret için bugün Türkiye'de. Putin'in ziyareti, Kafkaslar-Ortadoğu- Avrupa ekseninde enerji denklemlerinin yeniden kurulmasını sağlayacak, küresel enerji güvenliğine ve barışa hizmet edecek dev projelerin hayata geçirilmesine imkân tanıyacak. Çalışma ziyareti olmasına rağmen, devlet başkanlarına uygulanan protokol ve koruma önlemleriyle ağırlanacak olan Putin'e, bir uçak dolusu savunma teçhizatıyla Ankara'ya gelen 40 özel ajan eşlik edecek.

BU KEZ BAŞBAKAN OLARAK GELİYOR

Yüksek Prezidyum Başkanı Podgorni'nin 1972 yılında gerçekleştirdiği ziyaretin üzerinden 32 yıl geçtikten sonra 5-6 Aralık 2004 tarihinde ülkemize Rusya'dan gelen ilk Devlet Başkanı olan Vladimir Putin, bu kez Başbakan sıfatıyla Türkiye'ye üçüncü ziyaretini gerçekleştiriyor. Putin'in ziyareti, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Mayıs ayında Soçi'ye yaptığı ziyarette temelleri atılan ve daha sonra bakanların karşılıklı ziyaretleriyle altyapısı kurulan mega enerji projelerinin hayata geçirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Erdoğan-Putin görüşmesine enerji alanındaki işbirliği damgasını vuracak. İşte mega projeler:

GÜNEY AKIM DOĞALGAZ BORU HATTI: Rusya, zaman zaman transit ülke sorunları yaşadığı Ukrayna'ya alternatif Güney Akım Boru Hattı'nı hayata geçirmek istiyor. Hattın, Türkiye'nin, Karadeniz'deki ekonomik alanı olarak tanımlanan egemenlik sahasından geçmesi söz konusu. Türkiye, Karadeniz'de sismik araştırma yapmayı talep eden Rusya'ya sıcak bakıyor.

SAMSUN-CEYHAN: Rusya, Samsun-Ceyhan Boru Hattı'na, petrol vereceğine ilişkin ilk kez resmi açıklamada bulundu. Hat, Rusya'nın petrol sağlamasıyla birlikte stratejik rolünün yanı sıra ekonomik açıdan da önemli hale geldi. Türkiye, Samsun-Ceyhan hattıyla, bölgenin önemli petrol merkezi olacak.

MAVİ AKIM-2: Türkiye ile Rusya, Mavi Akım'ın ikizi, "Mavi Akım-2" Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde mesafe kat etti. Taraflar, Karadeniz'e döşenecek boru hattı ile Rus gazının Samsun'a getirilmesini, Samsun'dan Ceyhan'a boru hattı ile inecek gazın Akdeniz havzasında pazarlanmasında ön mutabakat sağladı.

NÜKLEERDE FİYAT İNDİRİMİ: Rusya, Mersin Akkuyu'ya kurulacak 4500 megavat gücündeki nükleer santralde üretilecek elektriğin fiyatında da indirim yapacağının sinyalini verdi. Enerji Bakanlığı'nın ihaleyle ilgili süreci bu ay içinde tamamlayarak Başbakanlık'a göndermesi bekleniyor.

BATI HATTI İÇİN YENİ ANLAŞMA: BOTAŞ, Rusya'dan, Batı Hattı üzerinden 6 milyar metreküp doğalgaz alıyor. Doğalgaz alımına ilişkin anlaşma, 2011 yılının sonunda dolacak. Türkiye, anlaşmanın yenilenmesini istedi. Rusya, olumlu bakıyor. Türkiye, Rusya'dan fiyat konusunda da jest bekliyor.

ŞEHİRİÇİ DOĞALGAZ DAĞITIMI: Rusya, Türkiye'de şehir içi doğalgaz dağıtım işine girecek. Bu alanda kurulacak ortaklığın, Başkent Doğalgaz AŞ'nin ihalesine girebileceği belirtiliyor.


Nükleer enerji protokolü...


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in ziyareti sırasında başta ekonomi ve enerji konuları olmak üzere "çok boyutlu güçlendirilmiş ortaklık şemsiyesi altına giren konuların" ele alınacağını, nükleer enerji alanında bazı anlaşmaların imzalanmasının öngörüldüğünü açıkladı. Özügergin, son dönemde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Moskova'ya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi'ye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yine Moskova'ya gittiğini ve Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'in Ankara'ya geldiğini hatırlattı. Özügergin, imzalanacak anlaşmaları; Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanılmasına İlişkin İşbirliği, Nükleer Kazaların Erken Bildirimi ve Nükleer Tesisler Hakkında Bilgi Değişimi Anlaşması, Kültürel Değişim Programı olarak sıraladı. Türkiye, yıllık 37 milyar doların üzerindeki ticari hacmiyle Rusya'nın en büyük ticari ortaklarından biri. Antalya'da Rus turist sayısı ilk kez Alman turist sayısını geçti. Görüşmede Putin'in bu konudaki taleplerini de dile getirmesi bekleniyor.


Özel program hazırlandı


Başbakan Erdoğan, Putin için özel program hazırladı. Erdoğan'ın Putin'le görüşmesi saat 11.30'da başlayacak ve 1.5 saat boyunca odada sadece Erdoğan, Putin ve tercüman olacak. Putin onuruna Konut'ta verilecek yemeğe ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Hakan Fidan katılacak. Yemeğin ardından iki Başbakan birlikte Başbakanlık yeni binaya geçecek ve burada üç önemli anlaşmaya imza atılacak. Daha sonra iki lider, basın toplantısı düzenleyecek.


40 ajan ve 4 uçakla geliyor


Putin, Ankara'ya 4 uçakla gelecek. Putin'den önce güvenliğini sağlayacak 40 ajan, keşif için Ankara'ya ulaştı. Bir uçak dolusu güvenlik amaçlı teknik teçhizat ve Putin'in zırhlı makam araçlarının bulunduğu kargo uçağı Esenboğa'da bekliyor. Putin'in inişinden önce çevrede geniş güvenlik önlemleri alınacak. Yüksek noktalara keskin nişancılar yerleştirilecek. Putin için Esenboğa'dan Başbakanlık Konutu'na kadar iki farklı güzergah belirlendi. Putin'in konvoyunda iki zırhlı araç yer alacak, birine Putin'e benzeyen biri oturtulacak. Esenboğa'dan şehir merkezine kadar konvoyun güvenliği, helikopterlerle de sağlanacak. Putin'in koruma ekibinde, bomba arama köpekleri de bulunuyor.


Rus gazetesi: Samsun-Ceyhan hattında anlaşma imzalanacak


Rusya'da Türkçe yayın yapan "Turkrus.com" haber portalı, Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve Enerji Bakanı Sergey Şmatko'nun Putin'in ziyareti öncesinde Ankara'da yaptıkları temaslar sırasında, Rus şirketlerinin Irak'taki petrol kuyularını işletme olasılığını göz önünde bulundurarak, Rus devlet petrol şirketi Rosneft'in Ceyhan'da petrol rafinerisi kurması ihtimalini ele aldığını öne sürdü. Site, Güney Akım projesinde şartların uygun olması halinde Ankara'nın müteahhit işlerine sıcak baktığını ve Türk şirketlerinin inşaat işini almasını umduğunu belirterek, bu konunun Putin'in Türkiye ziyareti sırasında bir kez daha müzakere edileceğini yazdı. Trud gazetesi ziyareti, "Putin Türkiye'yi yanımıza çekmeye çalışacak" başlığıyla duyurdu. En önemli gündem maddesini Karadeniz'de yeni doğal gaz boru hattının inşasının oluşturduğu belirtilen haberde, uzmanlara göre Rusya'nın Güney Akım projesinden Mavi Akım-2 lehine çekilebileceği belirtildi. Rusya'nın Sesi, Türk-Rus ilişkilerinde son yıllarda gözlenen gelişmede Putin ve Başbakan Erdoğan'ın oynadığı role dikkat çekerek "ortak bir dil buldular" dedi. RBK Daily gazetesi de "Avrupa'nın şahı- Moskova ve Ankara yakınlaşıyor" başlığıyla yayımladığı haberde, Samsun-Ceyhan boru hattında işbirliği için anlaşma imzalanacağını yazdı. Kommersant ise "Türkiye Rusya'dan ucuz nükleer enerji istiyor ve projeden pay sahibi olmayı hedefliyor" başlıklı haber yayımladı.


Savunma sanayisine markaj


Savunma sanayi alanında ağırlıklı olarak İsrail veABD ile ortak projeler yürüten Türkiye, Rusya'yı da gözardı etmiyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Rus devlet şirketi Rosoboronexport'tan 100 milyon dolara 800 adet tanksavar füzesi alındı, teslimat 2010 yılında tamamlanacak. Eski Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök döneminde çalışmaları başlatılan hava savunma şemsiyesi projesi ihalesine Rusya'nın S-400'le katılması bekleniyor. Çin ve ABD'nin de yarışacağı ihalede ibre Rusya'yı gösteriyor. 400 km menzili olan S-400'ler saniyede 2 bin 800 metre hızla hareket eden hedefleri vurabiliyor. S-400'ler bu özelliğiyle ABD'nin Patriot füzelerine karşı üstünlük sağlıyor. Savunma alanında Rusya ile yakınlaşan Türkiye, ilk somut adımı, Avrasya'nın en büyük savunma fuarı IDEF'e Rus firmaları davet ederek gösterdi. Rusya, geçtiğimiz nisan ayında İstanbul'da düzenlenen fuara ilk kez katıldı.


Berlusconi imza törenine geliyor


Erdoğan ile Putin arasında bugün imzalanacak olan anlaşmanın imza törenine İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de katılacak. Berlusconi bugün Ankara'ya gelerek Türkiye-Rusya arasındaki enerji zirvesinde yerini alacak. İtalyan diplomatik kaynaklarından alınan bilgilere göre, Berlusconi Türkiye seyahatine dün öğleden sonra karar verdi. İtalya Başbakanı, Erdoğan ile Putin arasındaki öğle yemeğinde yer almayacak, ancak üçlü zirveye katılacak. Erdoğan, Putin ve Berlusconi arasındaki bu üçlü zirvede tercümanlardan başka kimse yer almayacak. İtalyan başbakanının daha önce de Türkiye'de "Mavi Akım" projesini gerçekleştiren İtalyan enerji şirketi Eni'nin yeni ihale alımlarına destek vermesi için gelmesi bekleniyordu. Mersin'den Kuzey Kıbrıs'a kadar uzanacak "Kıbrıs Barış Su Projesinin" yapımına katılmayı arzulayan Eni için Berlusconi'nin lobi yapacağı belirtiliyordu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler