YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Yüzyılımızın en zalim kavramı...'
Huzurevi sakinleriyle iftar yemeğinde bir araya gelen Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, yüzyılımızın en zalim kavramını da açıkladı.
'Yüzyılımızın en zalim kavramı...'
03 Ağustos 2011 / 23:58 Güncelleme: 04 Ağustos 2011 / 00:13

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, huzurevi sakinleriyle bir araya geldiği iftar yemeğinde, tüm Ankaralıları yaşlıları ziyaret etmeye çağırdı.

Vali Yüksel, ''Önümüzdeki yıllarda dünyanın karşılaşacağı en ciddi problem yalnızlık olacaktır. Yüzyılımızın en zalim kavramı yalnızlıktır'' dedi.

Demetevler Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret eden Yüksel, burada kalan huzurevi sakinleriyle iftar yaptı. Vali Alaaddin Yüksel ile eşi Emine Yüksel, iftar sofrasına, yanlarına 95 yaşındaki Sedef Aktaş ve 67 yaşındaki İsmail Sucu'yu alarak oturdu.

İftar yemeğine, Vali Yardımcısı Turan Atlamaz, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Erhan Patır, Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Yenimahalle Kaymakamı Meftun Dallı, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Handan Dursun ve Rehabilitasyon Merkezi Kuruluş Müdürü Ahmet Cemil Ölçer de katıldı.

Rehabilitasyon bölümünde 52 kişinin kaldığı, huzurevinde ise 28 yaşlının bulunduğu merkezde, sağlık durumlarından dolayı yalnızca 87 yaşındaki Arif Turhan ile 63 yaşındaki Osman Peşmen'in oruç tutabildiği öğrenildi. Osman Peşmen'in, Valilik aracılığıyla 4 ay önce huzurevine getirildiği bildirildi.

Yenimahalle Müftüsü Eyüp Demir'in dua ettiği iftardan sonra Vali Alaaddin Yüksel,  huzurevi sakinleriyle sohbet etti. sırada, Vali Alaaddin Yüksel'e Arapça el yazması olarak hazırlanmış ve üzerinde ''Rabbinin makamından korkan kimselere iki cennet vardır'' ayetinin yer aldığı bir tablo armağan edildi.

Huzurevi sakinleriyle tek tek tokalaşarak sohbet eden ve hatırlarını soran Vali Yüksel, İsmail Sucu ile yaptığı tavla partisini de bir eli mars olmak üzere 3-0 kazandı.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Vali Yüksel, ramazanın ilk iki gününü evinde ailesiyle geçirdiğini, bugünkü iftar programını huzurevi sakinleriyle paylaşmaktan  mutluluk duyduğunu ifade etti.

Vali Yüksel, ''Önümüzdeki yıllarda dünyanın karşılaşacağı en ciddi problem yalnızlık olacaktır. Yüzyılımızın en zalim kavramı yalnızlıktır. Bugün, yaşamın temel direkleri ve hayatın rehberi olan yaşlılarımızla olmak, iftarı onlarla idrak etmek istedim. Ankaralılara çağrım, ramazan ayı boyunca huzurevlerini ziyaret etsinler, bize bereketli topraklar sunan, umutlarımızı açık tutan, geleceğimizi sağlayan yaşlılarımızla buluşsunlar'' diye konuştu.

Ramazan öncesi yayımladığı genelgede, tüm varlıklı kişilerin ve kamu kurumlarının, iftar sofralarını, hasta, yaşlı ve yoksullarla paylaşmalarını istediğini anımsatan Vali Yüksel, kendisinin bu genelgeye uygun hareket etmek istediğini, o nedenle bugün huzurevinde iftar programıyla başladığını, yarından itibaren aşevlerindeki iftarlara katılacağını, ayrıca sanayi sitelerinde çalışan işçilerle bir araya geleceğini ve bazı aileleri de evlerinde ziyaret edeceğini bildirdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vali Yüksel, ramazanın ilk 3 gününde çeşitli kuruluşlarca düzenlenen iftar yemeklerinin, kendisinin yayımladığı genelgeye uygun olup olmadığının sorulması üzerine, ''Kamu da dahil, varlıklı kişilerin düzenleyeceği iftar buluşmaları onların takdiridir. Ramazan, cömertliğin, sevginin yüreklerde idrak edildiği bir aydır. Ben bu ramazanın, bu alanda idrak edilmesini istedim. Kamunun da bu hassasiyet içinde olduğuna inanıyorum. En azından ben öyle yaşamak istiyorum'' dedi.


-''İŞPORTACILARLA MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ''-


Çankaya Belediyesinin işportacılara ilişkin yeni uygulamasıyla ilgili bir soru üzerine, kendisinin geceleri zaman zaman cadde ve sokakları dolaştığını, önceki gece yaptığı inceleme sırasında da bazı tespitlerde bulunduğunu ifade eden Vali Yüksel, ''Ankara'da herkes hak ve hukukunu kullanabilmelidir. Ancak insanlardan arındırılmış sokakların sadece işportacıların kullanımına bırakılmasını da kabul edemem. Herkesin anlayışlı olmasını bekliyorum. Yerel yönetimlerin, sorumluluğunda olan yaya bölgelerinde bu konudaki mücadelede her türlü iş birliğine hazırız'' dedi.

Gece incelemeleri sırasında yüksek sesle müzik yayını yaparak çevreyi yok sayan iş yerlerinin varlığını da gördüğünü belirten Vali Yüksel, bu konuda verdiği talimat çerçevesinde 100'ün üzerinde iş yerinin denetlendiğini ve bazılarına uyarı cezaları verildiğini anlattı.

Vali Yüksel, herkesin ortak paylaşım alanlarına saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Bir başka soru üzerine, Ankara'da tek numaralı acil çağrı sistemine geçilmesi için çalışmalarının sürdüğünü belirten Vali Yüksel, ''Ankaralı'ya kamu hizmetlerini sunarken adam gibi duracağız, insan haklarına saygılı ve açık olacağız'' dedi.

Vali Yüksel, ikinci el oto galeriyle ilgili bir başka soruyu yanıtlarken de bunların bir kısmının ruhsatsız çalıştığına dikkati çekti. Başka faaliyet alanları adına alınmış belgelerle oto galerisi işleten iş yerlerinin kapatılması, ruhsatlı iş yerlerine ise yeni alanlar tahsis edilmesi konusunda vali yardımcıları aracılığıyla gerekli talimatları verdiğini belirten Vali Yüksel, bu konuyu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile de görüşeceğini, makul bir süre içerisinde yerel yönetimlerin yasalara göre gerekli işlemleri yapmaması halinde, kendisinin yetkisini kullanacağını kaydetti. Vali Yüksel, ''Bu konu, mevzuata göre belediyelerin görev alanındadır ve bu görevlerini yerine getirmelidirler'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler