YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzlerce paralel hakim ve savcı açığa alınıyor
HSYK Teftiş Kurulu Paralel Yapı'nın yargı ayağındaki isimleri tek tek tespit etti. 680 hakim ve savcı için soruşturma başlatıldı. İhracı gündeme gelen isimlerin yargılanmaları sağlanacak.
Yüzlerce paralel hakim ve savcı açığa alınıyor
06 Mart 2016 / 07:35 Güncelleme: 06 Mart 2016 / 12:49

Paralel örgütün yargı ayağına büyük darbe indirilecek. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde yürütülen inceleme ve soruşturma kapsamında 680 hakim ve savcı mercek altına alındı. Paralel Yapı'nın yargı ayağındaki isimler tek tek tespit edildi. 

EN BÜYÜK SORUŞTURMA 

120'si idari yargı 560'ı adli yargı olmak üzere toplam 680 hakim ve savcı için soruşturma başlatıldı. Terör örgütüne üye olmak ve örgütsel eylemde bulunmak suçlarından yürütülen soruşturma kısa sürede tamamlanacak. Paralel hakim ve savcılar ihraç edilecek ve yargılanmaları sağlanacak. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) devlet içerisindeki en büyük yapılanmalarından biri olan yargı ayağına yönelik yürütülen soruşturma genişletildi.

Daha önce yasadışı dinleme ve darbe girişiminde bulunan hakim ve savcılarla ilgili kararlar alan ve çok sayıda hakim ve savcıyı meslekten ihraç eden HSYK, bu kez de örgütün yargıdaki diğer uzantıları için harekete geçti. Soruşturma ile yargıda 2 binin üzerinde mensubu olduğu iddia edilen FETÖ'nün büyük darbe alması bekleniyor. 

BULAŞMADIKLARI SUÇ KALMADI 

Türkiye'nin 81 ilini de kapsayan çok sayıda HSYK müfettişinin yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan raporlar Teftiş Kurulu Başkanlığı'na iletilmeye başlandı. Raporlarda, örgütsel bağlantıyı ortaya koyan HTS kayıtları, hakim ve savcıların aldıkları hukuka aykırı dinleme kararları, yargılamalardaki usulsüzlükler, haksız ve şaibeli mal varlığı gibi çok sayıda suça rastlandığı yer aldı. 

ONBİNLERCE ŞİKÂYET

İdari ve adli yargıda yapılan usulsüzler ve örgütsel faaliyetlerle ilgili bugüne kadar onbinleri bulan şikayet dilekçesinin, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, HSYK kurulları, HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı gibi kurumlara iletildi. Yürütülen soruşturmanın başlangıcını da bu ihbar ve şikayet dilekçelerinin oluşturduğu ifade edildi. Şikayetlerden yola çıkan müfettişlerin ortaya koyduğu raporlar doğrultusunda HSYK 2. Dairesi önümüzdeki günlerde kararını açıklayacak. 

14 İHRAÇ 80 AÇIĞA ALMA

17-25 Aralık darbe girişimi sonrası, FETÖ üyesi başta savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl olmak üzere 14 hakim ve savcı HSYK tarafından meslekten ihraç edilmişti. HSYK Teftiş Kurulu'nun hazırladığı raporlar doğrultusunda 80 hakim ve savcı da açığa alınmıştı.

Şu ana kadar görevden alınan ve meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların başta casusluk olmak üzere, darbe girişimi, meslek etiğine aykırı hareket, yasadışı dinleme ve izleme kararı almak, terör örgütü üyeliği ve örgütsel eylemlerde bulunmak gibi çok sayıda suça karıştığı tespit edilmişti. 

 

SABAH

 // Ah Mardin ah!!!!
Gözümün önüne gelen bir hakim var. sizin bahsettiğiniz olabilir. Benim duyduğuma göre sadece Mardin müzesindeki rantçıları paralel uşaklarını pkkci ve ajan hamilerini değil şehirdeki bunlardan olan diğerlerini de korurmuş.Savcılık kayıt evraktaki bazı memurların özellikle bir kadın memurun bunları koruyan avukatlarla olan çok samimi arkadaşlığı adliyeye güven kaybına sebep olmaktadır....
07 Mart 2016 09:29
 // Mardin Atlanmasın 2
HSYK Mardin'de başta müze müdürü ve müze personeli aleyhinde olan mahkemelere bakan bazı hakimleri ve gelmiş geçmiş bazı savcıları çok detaylı araştırmalı. Temyize giden davaları titizlikle incelemeli. Bu arada, Mardin barosunda hala Paralelcileri, PKKyi ve ajanları koruyan avukatlar ve hatta savcı ve hakimler olduğu söyleniyor....
07 Mart 2016 00:10
 // Mardin Atlanmasın 1
2015e kadar Mardin Adliyesi'nde çalışan erkek bir hakim vardı. Mardin Müzesi ve kentsel dönüşüm projesi altında sit alanı olan tarihi şehire müzeler beraber zarar veren kişi ve kurumlar hakkında açılan mahkemelerde suçluları ya beraat ettiren ya da en hafif cezaları veren hakim. Paralelin hakimi deniliyordu. Bilemem. Bildiğim tek şey suçluları koruyan mağduru daha da mağdur kılan yani hukuğa aykırı kararlar veren bir hakim olduğudur. HSYK Mardin'de başta müze müdürü ve müze personeli aleyhinde...
07 Mart 2016 00:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler