YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzde 20'lik zam mahkemelik oldu
Yüzde 20'lik zam mahkemelik oldu
Yüzde 20'lik zam mahkemelik oldu
07 Kasım 2007 / 15:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ankara'da ekmeğe yapılan yüzde 20'lik zam mahkemelik oldu. Türkiye Ziraatçılar Derneği, zammı geri alınması için mahkemeye başvurması tartışmalara neden oldu. Tarım Bakanı Mehdi Eker de, ekmeğe yapılan zammın haklı bir gerekçesi olmadığını belirterek, konunun valilik tarafından incelendiğini söyledi.


Başkent'te ekmeğe,1 Kasım'dan geçerli olmak üzere yüzde 20 zam yapılması tartışmalara neden oldu. Türkiye Fırıncılar Federasyonu ise, yıl sonunda yüzde 10'luk yeni bir zam daha yapmaya hazırlanıyor. Ekmek zammı, Tarım Bakanı Mehdi Eker'in de gündeminde. Bakan Eker, gazecilerin sorusu üzerine ekmeğe yapılan zammın haklı gerekçesinin bulunmadığını ve zamla ilgili olarak Ankara Valisi Kemal Önal'dan konuyu incelemelerini istediğini söyledi.


Mehdi Eker, "Valilik ilgililerden oluşan bir komisyon kuruyor. Konu incelenir, gerektiğinde itiraz ederler, gerektiğinde mahkemeye verirler." dedi.


Türkiye Ziraatçılar Derneği ise, yüzde 20'lik ekmek zammının geri alınması için Ankara 14. İdare Mahkemesine başvurdu. Mahkeme sonuçlanıncaya kadar da zammın yürütmesinin durdurulması istendi. Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, zammın ancak yüzde 5-6 olabileceğini belirterek, vatandaşa 2 milyar YTL'lik haksız yük bindiğini, fırıncıların da aynı ölçüde haksız kazanç elde ettiklerini söyledi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler