YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzbinler lanet yağdırdı
İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere dün gerçekleştirdiği vahşi saldırının ardından olayı protesto etmek amacıyla gece boyunca İsrail Başkonsolosluğu önünde nöbet tutan binlerce kişi Taksim'e yürüdü.
Yüzbinler lanet yağdırdı
01 Haziran 2010 / 08:17 Güncelleme: 01 Haziran 2010 / 08:21

İsrail'in dün sabaha karşı Mavi Marmara gemisine düzenlediği kanlı baskının ardından tüm Türkiye ayağa kalktı. Yurdun dört bir yanında İsrail'in barbar girişimine yönelik protesto eylemleri yapıldı. Yardım konvoyunun İsrail askerleri tarafından taciz edildiği haberini aldıktan sonra gece boyunca İsrail Başkonsolosluğu önünde nöbet tutan binlerce kişi, saldırı haberini duyar duymaz konsolosluğa taşlarla saldırdı. Grup, daha sonra basın açıklaması yapmak üzere Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Büyükdere Caddesi'nden geçen grup, Gayrettepe ve Mecidiyeköy üzerinden Taksim'e ulaştı.

SİYONİST ELÇİLİK KAPATILSIN

"Siyonist elçilik kapatılsın" pankartı arkasında yürüyen grup "Kahrolsun İsrail", "Türkiye uyuma, gemilerine sahip çık", "Yaşasın küresel intifada" şeklinde sloganlar atarak Taksim Meydanı'na ulaştı. Bu sırada çevikkuvet ekipleri meydan ve çevresinde önlem aldı. Meydan'da toplanan vatandaşlar, İsrail'in bu 'terörist' saldırısını lanetledi. Ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile İsrail'i protesto amaçlı bazı dövizler taşıyan grubun yürüyüşleri sırasında, Büyükdere Caddesi'nin 4. Levent-Mecidiyeköy istikameti trafiğe kapatıldı. Yürüyüş boyunca Mecidiyeköy-4 Levent istikametinde seyreden otomobil sürücüleri de klakson çalarak gruba destek verdi.

KORSANLARA LANET YAĞDI

Protesto gösterileri için Taksim'de ses düzeneği kurulurken, siyasi görüş farklılığı ayırt etmeksizin Türkiye'nin her kesiminden onbinlerce kişi Meydanı doldurdu. Taksim Meydanı'nda ayrıca, yüksek sesle Arapça dualar okundu ve korsan saldırı lanet edildi.

LEVİ'NİN EVİ ÖNÜNDE CENAZE NAMAZI

İsrail terörü Ankara'da da lanetlendi. Barbar saldırıyı protesto için İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi'nin ikametgahı önün de toplananan başkentliler, gemide şehit olan Gazze Gönüllüleri için gıyabi cenaze namazı kıldılar.

 

VAHŞiCE BiR SALDIRI

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maarduf İsrail'in saldırısının bir korsanlık eylemi olduğunu belirterek, "Bu korsanlık devlet terörü olarak uygulanmıştır. İsrail insan haklarını hiçe sayıyor. Sivil dayanışma için yola çıkmış bir kafileydi bu. Vahşice bir saldırı gerçekleşmiştir" dedi.

 

Hahambaşı'ndan İsrail'e tepki

Türk Musevi Cemaati Hahambaşılığı yazılı açıklama yaparak İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren konvoya düzenlediği saldırıyı üzüntüyle öğrendiğini bildirdi. Hahambaşılık, insani yardım girişiminin İsrail tarafından saldırıyla durdurulması sonrası kamuoyunda oluşan tepkilere katıldıklarını ve üzüntüyü paylaştıklarını belirtti. Açıklamada şöyle denildi: "Gazze'ye doğru hareket halinde olan Mavi Marmara gemisine yapılmış olan askeri müdahaleyi üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Basınımızdan aldığımız ilk haberlere göre, yapılan müdahalede ölü ve yaralıların olduğu hususu, bu üzüntümüzü fazlasıyla arttırmaktadır. Söz konusu girişimin bu şekilde durdurulmasının ülkemizde yarattığı tepkiye katılıyor ve kamuoyumuzla üzüntümüzü paylaşıyoruz."

 

Yanına kâr kalmasın

İsrail'in saldırısına siyaset dünyasından tepkiler yağıyor. TBMM, İsrail'in korsan saldırısını kınama deklarasyonu hazırlıyor. Hem İskenderun'daki hain saldırıyı, hem de İsrail terörünü şiddetle kınayan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, İsrail'in açık denizlerde meydana gelen bu saldırıdan dolayı uluslarası hukuğu çiğnediğine dikkat çekerek gereğinin yapılması için uluslararası kuruluşlara çağrıda bulundu. Devlet Bakanı ve Başmüzerekeci Egemen Bağış ise tepkisini, "Bir devletin yapacağı bir işlem değildir' sözleriyle gösterdi.

TÜRKİYE'YE SALDIRI YAPILMIŞTIR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İsrail saldırısıyla İskenderun'daki saldırının aynı zamana denk gelmesinin manidar olduğuna dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, İsrail'in bu tavrı karşısında hükümetin derhal büyükelçisini geri çağırmasını ve konuyu uluslararası kamuoyunun gündemine getirilmesi gerektiğini dile getirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de hem İskenderun'da yaşanan hain saldırıyı, hem de İsrail'in Gazze yardım gönüllülerine düzenlediği saldırıyı 'nefret'le kınadığını açıkladı. Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail'in sadece Türk gemilerine saldırıda bulunduğunu belirterek, "Bu doğrudan doğruya Türkiye'ye yapılmış bir saldırıdır' değerlendirmesi yaptı. BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da saldırının İsrail'in yanına kar kalamayacağını söyledi. Ayrıca çok sayıda sivil örgüt tarafından İsrail protesto edildi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nu 'acil' toplantıya çağırdı. Komisyon Başkanı Zafer Üskül ise talebi görüşeceklerini ve komisyonun bugün toplanabileceğini söyledi.

 

KONSOLOSLUK ÖNÜNDE GAZZE NÖBETİ

İsrail'in barbar saldırısına tepki için İstanbul Levent'teki İsrail Başkonsolosuluğu önünde toplanan onbinlerin bekleyişi birinci gününü doldurdu. Kalabalık adına yer yer yapılan basın açıklamalarında bekleyişin İsrail'in esir aldığı yardım gönüllülerinin serbest bırakılıp, bu ülkeye hak ettiği yaptırımlar uygulanana kadar süreceği vurgulanarak, elçiliğin derhal kapatılması ve İsrailli diplomatların sınır dışı edilmesi istendi. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler