YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yusuf Ziya Cömert: Gülen'in taziye mesajı maksatlı
Halime Kökçe'nin sunduğu 'Esas Mesele' programında Yıldıray Oğur ile Yusuf Ziya Cömert gündemi değerlendirdi...
Yusuf Ziya Cömert: Gülen'in taziye mesajı maksatlı
16 Mart 2014 / 10:42 Güncelleme: 16 Mart 2014 / 10:56

Yusuf Ziya Cömert, Fethullah Gülen’in Berkin’in ölümüne yayınladığı taziye mesajında ‘Alevi’ vurgusunu eleştirdi. Cömert, ‘Burak için neden Sünnilere mesaj vermedi’ sorusuyla Gülen’in mesajı maksatlı olduğuna vurgu yaptı.

Gülen'in tavrı maksatlı bir tavır
 
"Fethullah Gülen’in taziye mesajlar çok ilginç. Berkin ile ilgili taziye mesajında Alevi toplumuna gönderme yapıyor ve onlara başsağlığı diliyor. Onlara sükûnet tavsiye ediyor. Onu duyar duymaz ne anlatmaya çalışıyorsun? Bir Alevi-Sunni ayrılığı, nefreti mi üretmeye çalışıyorsun. Halbuki senin anlattığın misyonun (bize anlattığın misyonun) birleştirici bir misyon. Ben mesela Berkin’in ölümüne bir Alevi çocuğunun ölümü olarak bakmadım. Burak’ı ölümüne de bir Sünni çocuğunun ölümü diye de bakmadım. Biz Alevi değiliz, biz Sünni değiliz. Biz şu bu değiliz. Bunlar sonraki kimlikler. Biz önce bu memleketin evlatlarıyız. Sonra sonra Alevilik, Sünnilik, Ak Partililik, CHP’lilik vs. daha sonraki şeyler.
 
Fethullah Hocanın bu tavrı bana maksatlı geldi. Peki niçin Burak öldüğü zaman yayınladığın mesajda Sünni camiasına baş sağlığı dilemiyorsun? Bu tutum sağlıklı bir tutum değil. Bu tutum doğru bir tutum değil. Bu tutum vakur bir İslami tutum değil. Burada kasıtlı ve dejenere bir tutum var."
 
Vatandaş saldırıları Türkiye'nin varoluş meselesi olarak görüyor
 

Cömert, AK Parti mitinglerine katılan vatandaşın bu kadar yoğun ilgi göstermesinin sebebini, meydanların ne anlatmak istediğini yorumladı. Cömert, vatandaşın olup biteni çok net gördüğünü ve tavrını da meydanlarda gösterdiğini ifade etti.
 
"En büyük salaklık milleti salak görmektir. Devletin Türkmenlere götürdüğü yardım TIR’ına müdahale eden, buraya baskın yapan paraleller. ‘Sen kimin TIR’ına saldırıyorsun? Sen İsrail misin, MOSSAD mısın?’ Vatandaşın devletin bu meselelerine hassasiyeti vardır. Bütün bunlardan bir hava alıyor millet. Ve anlıyor ki bu iş bir varoluş meselesidir. Vatandaş Tayyip Erdoğan’ın mitingine katılarak Türkiye’yi İsrail’i çömezi yapmaktan kurtarmaya çalışıyor. Bir de Erdoğan hükümeti döneminde Türkiye’de yaşadığı bir gelişme var. Kim ne derse desin fark edilen bir şey. Bunun konforunu CHP’liler de yaşıyor. Bu yükselişi kimse inkar edemiyor, vatandaş zaten görüyor. Bu yükselişi durdurmaya yönelik bir saldırı olarak görüyorlar gerek Gezi’yi gerekse paralel saldırıyı. Ve vatandaş bunu Türkiye’nin bir var oluş hayat memat meselesi olarak görüyor."

Savcı yargılansın

Halime Kökçe, 17 Aralık operasyonundan sonra Nazlı Ilıcak, Hakan Fidan için “Ne var canım, gitsin ifade versin, yargılansın, temize çıksın” sözünü hatırlattı. Ilıcak, aynı sözleri Başbakan için de söyledi.
 
Yusuf Ziya Cömert bu sözlere istinaden; “bence ifadeye çağıran savcı yargılansın, temizlensin” sözleriyle cevap verdi.
 
Sarıgül'e yalanlama
 
Fatih Altaylı programına katılan Mustafa Sarıgül, Trabzon’da Feshane’de yumruk attığı vatandaşın Star Gazetesi Yayın Yönetmeni tarafından alındığını iddia etmişti. Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Sarıgül’ün bu iddiasını yalanladı. Sarıgül’ün yumruk attığı vatandaşı tanımadığını söyledi.
 
"Fatih Altaylı programına katılan Mustafa Sarıgül bir laf etmiş. Yani onu CHP’li siyasetçi oluşuna veriyorum. O yüzden mahzur görüyorum. O yumruk vurduğu vatandaşın bizim tarafımızdan işe sokulduğunu söylemiş. Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni tarafından alınmış. Tanımıyorum ve hiçbir fikrim yok. Bence Sarıgül’ün yalan söyleme seçeneklerinin arasında bu iddia en kuvvetlisi. Şahsı tanımıyorum sadece ekranlarda görüyorum. Önceden işe almışız. Tuhaf bir şey. Yalan, doğru demek ki her türlü şeyi söyleyebilir. Bunu bizim medya grup başkanımız Mustafa Karaalioğlu’nu da ima etmiş olabilir. Ama onu da söyleyeyim; o da doğru değil. Bu da konuşuldu. "
 
Sanatçıların oy ver derken ne demek istedikleri anlaşılıyor
 
Yıldıray Oğur, geçen seçimlerde yüzde 89 oranında oy kullanılan bir ülkede bazı sanatçıların kurnazlık yapıp ‘oy ver’ demesini seçmeni yönlendirmek olduğunu ifade etti.
 
"Herkes nereye oy vereceğini çoktan vermiş durumda. Ve çok insan da ‘seçim bir gelse de oy versek’ diye bekliyor. Bazı sanatçılar da kurnazlık yapıp ‘oy ver’ diyerek gizli mesaj veriyorlar. Ama kimse o kadar da salak değil. Neyi kast ettiklerini biliyoruz. Burası en son seçimde galiba yüzde 89 oranda olan dünya standartlarının çok üstünde olduğu bir ülke burası. Oy verme sorunu olman bir yer. Onların hesap kitabını yapan bir siteye baktım. Diyor ki; “şu kadar insan yüzde 10 barajının altında kalmıştı. Şu kadar oy verilmedi.” Ya o oylar genelde verilmez zaten. Genelde oy vermeyen o oran vardır. Bunlar canı sıkıldığı için oy vermeyen çok azdır. Bir sorun vardır, adam taşınmıştır, başka bir şey olmuştur, başka bir yerdedir falan. Yüzde 100 oy verme Kuzey Kore’de olur. Bunlar kendilerini kurnaz zannedebilirler. ‘Oy ver’ dediklerinde ‘peki hangi partiye?’ kast ediyorsunuz anlıyoruz yani. O kadar popüler sanatçıların bu kadar açık pozisyonlarını deklere etmesi de değişik özgüvenin yansıması. "

YİRMİDÖRTHABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler