YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurtta 'Uğur Kurt' protestoları
Yurtta 'Uğur Kurt' protestoları
23 Mayıs 2014 21:33
Bolu'da biraraya gelen yaklaşık 200 kişi, dün Okmeydanı'nda çıkan olaylar sırasında Uğur Kurt'un öldürülmesini protesto etti.

Aralarında öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi, Hükümet Meydanı'nda toplandı. Polis ekipleri Bolu Valiliği önünde geniş güvenlik önlemi alırken, protestoda bulunanlar pankartlar açarak İzzet Baysal Caddesi'nde yürüdü. 'Uğur'un katili AKP'nin polisi', 'Hükümet İstifa' sloganları atanlar Bankalar Meydanı'nda yürüyüşü sonlandırdı. Gezi Parkı eylemlerinde ölenlerin isimlerini okunduğu sırada eyleme katılanlar hep birlikte "Burada" diye bağırdı. Basın açıklamasının ardından protesto olaysız sona erdi.
Kayseri

Kayseri'de Sosyalist Demokrat Partisi (SDP), İstanbul Okmeydanı'nda çıkan olaylarda Uğur Kurt'un silahla vurularak öldürülmesini yürüyüşle protesto etti.

Sivas Caddesi'nde AVM önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyenler, 'Her yer Soma, her yer karanlık', 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Katil polis hesap verecek' sloganları attı.

'Kanla yazılan tarih silinemez' pankartı taşıyan protestocu grup adına yapılan basın açıklamasını okuyan Pelinsu Genç, "Uğur yoldaş ölümsüzleşti. Dilim sustu yüreğime ateş düştü. Bir can nasıl evinde vurulduysa, öylece vuruldum. Bu yangın dinmez be. Şimdi değil ağlamak zamanı. Gözyaşlarıyla uğurlamalı devrimci kahramanı" diye konuştu.
Eylem, açıklamanın ardından son buldu.

Antalya

İstanbul Okmeydanı'nda çıkan olaylar sırasında boynuna isabet eden kurşunla ölen Uğur Kurt için Antalya'da yürüyüş düzenlendi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Antalya Bileşenleri ile Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. Kazım Özalp Caddesi girişinden başlayan yürüyüşte 'Uğur Kurt ölümsüzdür katil devlet hesap verecek' ve 'Faşizme ölüm halka hürriyet' pankartları açıldı. Kurt'un ölümünden sorumlu olanların bulunması istenen yürüyüş Cumhuriyet Meydanı'nda sona ererken, burada basın açıklaması yapıldı.

'1 yılda 9 canımız katledildi'

Grup adına açıklamayı okuyan Rıza Sözen, "Biz Aleviler olarak bu olayı 1600 yıldır yaşıyoruz. Egemenler tarafından yüzyıllardır saldırılara maruz kalıyoruz. Yüzyıllardır süren bu inkar, imha, asimilasyon, katliam mirasına ısrarla sahip çıkan AKP hükümeti ve onun güdümünde bulunan polis, saldırıya, şiddete, can almaya devam ediyor. Dün evlerimizi işaretleyenler, bizleri göçe zorlayanlar son 1 yılda 9 canımızı çeşitli yollarla katletmişlerdir" dedi.

'Saldırıyı kabul etmiyoruz'

Türkiye'deki siyasi ortamdan yararlanarak Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istendiği görüşünü savunan Rıza Sözen, şunları söyledi:

"Kendi ülkemizin bize mezar olmaya başladığını ve bu kadar saldırıya karşı direnmeye ve bu zulme boyun eğmeyeceğimizi Alevi öğretisinin ışığında mücadele edeceğimizi tekrarlamak istiyoruz. İnanç merkezimize ve canımıza yapılan bu saldırıyı kabul edilemez buluyoruz. Cemevine yapılan bu müdahalenin inancımıza ve öğretimize yapıldığını bildirir ve bu saldırının faillerinin bulunmasının ve hesap sorulması hususunda takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiriyoruz."

Basın açıklamasının ardından grup bir süre meydanda bekledikten sonra dağıldı.

İzmir

İzmir'de biraraya gelen yaklaşık bin 200 kişi, dün Okmeydanı'nda çıkan olaylar sırasında ölen Uğur Kurt için yürüyüş düzenledi. Hükümet atılan sloganlarla protesto edildi. Pazar günü için eylem çağrısı yapıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde bugün saat 17.30 sıralarında Basmane Meydanı'nda toplanan yaklaşık bin 200 kişi, Gazi Bulvarı'ndan Cumhuriyeti Bulvarı'na yolu tek yönlü kapatarak yürüyüşe geçti. 'Uğur'un katili AKP'nin polisi', 'Hükümet İstifa' sloganları atan grup Büyükşehir Belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Gruba seslenen Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri üyesi Mustafa Aslan, Pazar günü için eylem çağrısı yaptı. Aslan yaptığı konuşmada, "Uğur Kurt canımızın Ok Meydanı Cem evinde cenaze erkanı hizmeti için bulunduğu esnada polisin sihalıyla, sıktığı kurşunlar neticesinde katledilmiştir. Alevilerin ve öteki olarak görülen toplulukların acıları bizim acımız demediğimiz sürece devlet ve iktidarın kirli siyasi oyunlarını şiddeti faşist diktatörlüğünü sürdürmeye devam edecektir. Ege Üniversitesi Yabancı Diller bölümü ek binasını işgal eden gruptan Erdoğan Akdoğdu, müdahale sesnasında bazı arkadaşlarının yaralandığını, bazı kişilerin kafa travması geçirdiğini ileri sürdü. Basın açıklamasının ardından grup seszizce dağılırken yaklaşık 20 kişi 30 dakika boyunca oturma eylemi yaptı.

Bursa

Bursa’da Okmeydanı'nda yaşanan olaylar sırasında başından vurularak yaşamını yitiren Uğur Kurt için eylem yapıldı.

Diren Bursa Platformu tarafından Okmeydanı’nda yapılan Berkin Elvan ve Soma eylemi sırasında Cemevi’nde başından vurularak yaşamını yitiren Uğur Kurt için eylem düzenlendi. Hükümet aleyhinde sloganlar atan 300 kişilik grup Setbaşı’ndan Atatürk Heykeli’ne kadar yürüdü. Burada grup adına basın açıklaması yapan Elif Güven, hesap sorulmadığı için ölümlerin devam ettiğini söyleyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı suçladı. Güven, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın polislere ‘Siz artık sabretmeyin önüne gelen eylemciye ateş edin’ dediğini belirtti. Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

 

DHA

23:08
 // Üst akıl dışarıda
Bütün umutları şimdi sokaklar. sandıktan askerden umudunu kesenler çaresizce ögrencileri ve gençleri sokaklara dökmeye çalışıyor.tayyip erdogan yirmibeş milyona yakın oyla iktidara geldi kimse boş hayellere kapılmasın onun arkasında yirmibeş milyon vatan evladı var....
23 Mayıs 2014 23:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler