YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurtta Nevruz böyle kutlandı!
Yurtta Nevruz böyle kutlandı!
21 Mart 2012 18:49
Bitlis, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Gaziantep, Samsun, Malatya, Tunceli ve Elazığ'da baharın müjdecisi olarak bilinen Nevruz Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

Bitlis'te, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla Nevruz Bayramı kutlandı.

Bitlis Lisesi bahçesinde düzenlenen kutlamaya katılan Vali Nurettin Yılmaz, kentte halkın mutluluğu için çalıştıklarını söyledi.

Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bugüne kadar böyle çalıştık. Bundan sonra bu şekilde devam edeceğiz. Bu ilde yaşayan herkes, geleceğinden emin, güvenli ve mutluluk içinde yaşayacak. Bu vesileyle Nevruz Bayramı'nı kutluyorum ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Ağır şartların etkisini yitirdiği bugün de mutluluğumuzun eksik olmamasını temenni ediyorum. Ayrıca, Afganistan ve Cizre'deki şehitlerimize, Allah'tan rahmet diliyorum.''

Vali Yılmaz, programa katılanlara Bitlis Belediyesi'nce hazırlanan etli pilav dağıttı.


-Nevşehir-


Nevşehir Üniversitesi (NEÜ) yerleşkesinde düzenlenen programa, Vali Abdurrahman Savaş, Garnizon Komutanı Turgay Aras, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, kaymakamlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Vali Savaş, yaptığı konuşmada, Nevruz'un aydınlığın karanlığa galebe çalmaya başladığı yeni bir gün olduğunu söyledi.

Nevruz'un güzel isminin kötü olaylarla anılmasının son derece üzücü olduğunu ifade eden Savaş, şunları kaydetti:

''Nevruz, güzel ismine yakışmayacak şekilde maalesef son yıllarda kötü olaylarla anılmaya başlandı. Ne kadar kötü. Nevruz yeni gün, aydınlığın karanlığa galebe çalmaya başladığı yeni bir gün. Bütün iyiye gidişlerin bir yeni günü. Kıştan sonra toprak yeniden canlanmaya başlıyor, insanlara olağanca zenginliğini sunmaya bugün başlıyor. Türk toplumunun en eski bayramlarından biri, bu geleneği bu adeti, geleceğe yönelik mutluluğu paylaşmak için bizim ve soydaşlarımızın ataları bu geleneği başlatmış. Bu yıl çetin bir kıştan sonra namına, adına yakışır bir havada Nevruz'u kutlamanın mutluluğunu da yaşıyoruz.''

Konuşmaların ardından Vali Savaş ve protokol üyeleri Nevruz ateşini yakıp ateşin üzerinden atladı ve demir dövdü.


-Kırşehir


Kırşehir'de Nevruz Bayramı kutlamaları Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Eğitim Fakültesi bahçesinde gerçekleştirildi.

Buradaki kutlamalara, Vali Mehmet Ufuk Erden, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Türker Yılmaz, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AEÜ Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Müslim Kılıçaslan, İl Emniyet Müdürü Metin Aşık, İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Gökgül ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

AEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Yaşar Özüçetin, konuşmasında, Nevruz'un Türk tarihindeki önemi ve kutlama şekilleri hakkında bilgi verdi.

Daha sonra, ''Nevruz'' konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren ortaöğretim öğrencilerine hediyeleri verildi.

Kutlama, davetlilere Türkmen pilavı ve Ahi helvası ikram edilmesinin ardından sona erdi.


-Kırıkkale


Kırıkkale'de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına, Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Çınarsoy, Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Adnan Karaismailoğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Başkan Korkmaz, Nevruz'un, baharın gelişi ve tabiatın dirilişiyle yer yüzünde meydana gelen değişiklikleri simgeleyen özel bir gün olduğunu ifade ederek, ''Bir anlayışa göre bugün ve bu gece herkesin rızık ve kaderinin tayin olduğuna inanılır. Nevruz'da hastalıkların, günahların, kaza ve belaların yok olacağına, iyiliklerin, rızkın, bereketin, bolluğun ve bahtların açılacağına inanılır'' dedi.

Türk kültürünün dünya medeniyetlerinin kültürlerine kaynaklık ettiğini söyleyen Korkmaz, ''Doğu Türkistan'dan Anadolu'ya, Anadolu'dan Balkanlar'a, Ortadoğu'da Türk toplumlarınca kutlanan ve kutlanmakta olan Nevruz, geleneklerimiz arasında önemli yer tutmaktadır. Nevruz baharın müjdecisi, dostluğun, kardeşliği, birlik ve kardeşliği güçlendiren bir gündür'' diye konuştu.


-Gaziantep-


Nevruz dolayısıyla, Gaziantep Valiliği, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğiyle, Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi önünde etkinlikler düzenlendi.

Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, konuşmasında, Nevruz'un hiçbir din, dil, siyasi görüş, etnik gruba ait olmayan baharın coşkusunu paylaşma, dostluk ve kardeşliği geliştirmeyi hedefleyen ortak bir değer olduğunu vurguladı.

Nevruz'un yeni yılın ilk günü olduğunu belirten Taşdöğen, ''Nevruz, geceyle gündüzün eşit olduğu, günlerin uzayıp sıcaklıkların artmaya başladığı 21 Mart'a rastlamaktadır. Bugünlerde doğa canlanmaya başlıyor. Nevruz günleri baharın da başladığı günlerdir. Nevruz, bütün renkleri ve dokularıyla dünyanın en güzel coğrafyası olan cennet Anadolu'da insanı sevmenin bayramıdır'' diye konuştu.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ise Nevruz'un Türkiye'ye, Gaziantep'e, tüm Ortadoğu coğrafyasına ve Türk dünyasına sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diledi.

Üniversitede eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler yerel danslar sergiledi, halk oyunları gösterileri sunuldu.


-Samsun-


Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Samsun Vali Yardımcısı Mesut Taner Genç, Nevruz'un baharın müjdecisi olduğunu söyledi.

Uzun bir kış döneminin geçtiğini ifade eden Genç, ''Ağır bir kış geçti. Kaç günden beri Samsun'da havalar çok güzel. Baharın geldiğini, gelmekte olduğunu anladık. Bugün milyonlarca metrekarelik bir coğrafyada yaşayan bizden uzakta soydaşlarımız var. Çin sınırından Balkan coğrafyasına kadar yaşayan Türk halkları var. Aynı dili konuşuyoruz, aynı yüreği paylaşıyoruz, aynı kanı taşıyoruz. Onlar bizim soydaşlarımız, o coğrafyada bugün çok büyük coşku ile kutlanıyor'' dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Nevruz ateşinin üzerinden atladı, çekiç ile örs üzerinde demir dövdü.


-Malatya-


Malatya'da Nevruz Bayramı dolayısıyla kent merkezi ve İnönü Üniversitesi'nde etkinlikler gerçekleştirildi.

Malatya Belediyesi meydanında BDP'nin organize ettiği kutlamaya katılanlara alana girerken polis tarafından şeker ikram edildi. Aileleriyle alana gelen çocuklara da top dağıtan polis, kutlama alanında top oynayarak çocuklarla sohbet etti.

Mudanya Meydanı'nda düzenlenen Nevruz şenliğine İnönü Üniversitesi rektör yardımcıları Prof. Dr. Süheyla Ünal, Prof. Dr. İlhan İçen ve Prof. Dr. İsmail Özdemir ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay da katıldı.

Üniversite halk oyunları ekibinin ardından kısa bir konserle eğlenen üniversite öğrencileri, daha sonra meydanda yaktıkları Nevruz ateşinin üzerinden atladı.


-Tunceli-


Tunceli'de de çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen Nevruz kutlaması için Moğoltay Mahallesi Hastane Caddesi'nde toplanan grup, buradan yürüyerek Cumhuriyet Caddesi üzerinden Kışla Meydanı'na geçti.

Meydan çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan polis, arama noktaları üzerine ''Tunceli'nin Nevruz'u da başkadır. Kutlu olsun. Tunceli polisi'' yazılı afişler astı. Arama noktasındaki kadın polisler ise alana giren kadınlara karanfil dağıttı.

Konuşmaların ardından etkinlik, Nevruz ateşinin BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak ve Belediye Başkanı Edibe Şahin tarafından yakılması ve halaylarla son buldu.

Bu arada, Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, Nevruz Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Nevruz'un yeni bir gün, yeni bir yılın başlangıcı, yeni bir kurtuluş, uyanış, diriliş ve doğuş olduğunu bildirdi.

Taşkesen, güzel günlerin müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz'un, birlik beraberlik ve toplumsal huzurun artmasına vesile olmasını diledi.


-Elazığ-


Elazığ'da, Nevruz Bayramı dolayısıyla kortej yürüyüşü düzenlendi. PTT Meydanı önünde toplanan mehter takımı, halk oyunları ekibi ve öğrencilerin oluşturduğu ''Nevruz Korteji'', Vali Muammer Erol, Belediye Başkan Vekili Atik Birici ve Emniyet Müdürü Ayhan Buran'ın da katılımıyla Gazi Caddesi üzerinden Öğretmenevi önüne kadar davul ve zurna eşliğinde yürüdü.

Kortejin Öğretmenevi'ne ulaşmasının ardından Elazığ Belediyesi mehter takımı ve halk oyunları ekibi tarafından gösteriler sunuldu. Düzenlenen etkinlik kurum müdürleri ve vatandaşların da katıldığı ''Nevruz halayı'' ile sona erdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler