YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yürek burkan tören
Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Devlet Övünç Madalyası tevcih töreninde bir şehit babası fenalaştı. Şehidin kız kardeşi ise kürsüye yürümeye kalktı!
Yürek burkan tören
20 Ocak 2010 / 08:31 Güncelleme: 20 Ocak 2010 / 08:36

TERÖRLE mücadelede yaşamını yitiren 21 şehit ile 42 gazinin yakınları, oğulları adına Devlet Övünç Madalyaları ile Beratlarını almak üzere dün Çankaya Köşkü’ndeydi. Tüm konuklarla tek tek ilgilenen Cumhurbaşkanı Gül, tören sırasında da mayınlı saldırı sonucu iki gözünü kaybeden Jandarma teğmen Alper Kür ile Mardin’de gazi olan polis memuru Abbas Gündüz’ün arasına oturdu.

Şehit annesini Gül teselli etti

İki yıl önce Irak'ın kuzeyinde helikopterinin vurulması sonucu şehit olan Kara Pilot Yüzbaşı Tekin Işık’ın babası Muharrem Işık, oğlunun madalya ve beratını Gül’ün elinden almak için çıktığı kürsüde fenalaşarak yere yığıldı. Şehit Yüzbaşının annesi Müşkünaz Işık da sahnenin önünde fenalaştı. Bu sırada Yüzbaşının kızkardeşi, “Babamı siz bu hale getirdiniz” diye bağırarak anne ve babasının yanına gitmek istedi ancak Köşk’te koruma polisi kendisine müdahale etti. Koruma görevlilerinin salondan çıkardığı Işık çiftine, ilk müdahaleyi Köşk’ün doktorları yaptı.

Aynı operasyonda şehit olan Jandarma Kıdemli Çavuş Hüseyin Doğan’ın annesi Elif Doğan da madalyayı almak üzere kürsüye yaklaşırken ağlamaya başladı. Kürsüden inen Gül, sarılarak Doğan’ı teselli etmeye çalıştı. Madalya alanlar arasında 3 Ekim 2008’de Aktütün Jandarma Sınır Karakolu’na terör örgütünce düzenlenen saldırıda şehit düşen Uzman Erbaş Bahattin Erturhan’ın kızı Sıla Erturhan ile Hakkari, Dağlıca’da 2007’de gazi olan Piyade Er Yusuf Dönmez de yer aldı. Tören sırasında bakan ve komutanlar da dâhil salonda bulunanlar gözyaşlarına hakim olamadı.

Ateş düştüğü yerde kalmayacak

“Şehitlerimizle iftihar ediyoruz” diyen Gül, şehit ailelerine de, “Ateş düştüğü yerde kalır anlayışı bu ülkede geçerli olmayacaktır. Daima sizlerin takipçisiyiz. Terörü bitirene kadar azimle, kararlılıkla ne gerekirse yapılacaktır. İnanıyorum ki gün gelecek Türkiye bu beladan kurtulacaktır” dedi. Gül, gazetecilere ise “Böyle törenler üzüntülerimizi bize tekrar hatırlatıyor. Bir şehit bir gazi daha görmek istemiyoruz. Bu elbette zafiyet olarak da algılanmamalı” diye konuştu.

Hürriyet
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler