YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunus Emre'yi kurban etmeyelim...
Yunus Emre'yi kurban etmeyelim...
06 Mayıs 2012 17:24
Büyük Türk düşünürü ve halk ozanı Yunus Emre, kabrinin bulunduğu Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Yunus Emre beldesinde anıldı.

Vali Kadir Koçdemir ve beraberindekiler, Yunus Emre'nin kabri başında dua okuduktan sonra tören alanına geçildi. Burada konuşan Koçdemir, Yunus Emre gibi güzel sözler söyleyen pek çok insanın olduğunu ancak 700 yıldır ağızdan ağza, nesilden nesile Yunus Emre'nin bu zamana kadar yaşatılmış olmasının Yunus Emre'nin güzel söz söylemesinde yattığını kaydetti.

Yunus Emre'nin verdiği ilk sözü unutmadığını ifade eden Koçdemir, ''Yunus Emre, büyük mülahazalara, kapsamlı tartışmalara girmemiş, sadece bildiğini yapmıştır. Bilmiştir ki; bildiklerini yaptığında bilmediklerinin perdesi ona açılacaktır'' dedi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı da TBMM Genel Kurulu'nda Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kanun Tasarısı'nın kabul edildiğini hatırlatarak, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti projelerinin Eskişehir Valiliği koordinasyonunda herkesin katkısıyla gerçekleştirileceğini bildirdi.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti projesiyle bu tür anma programlarının daha verimli ve anlamlı hale geleceğini anlatan Avcı, ''Seneye hem mikrofonların yönü, hem oturma düzeni, hem de programın içeriği bakımından daha güzel bir kutlama törenlerinde buluşacağımızı ümit ediyorum'' diye konuştu.

''Yunus Emre'yi bu tüketim çağına kurban etmeyelim''

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de tutarsızca her şeyin tüketildiğini, bu manada Yunus Emre ve Mevlanalar gibi nice değerlerin de anlamsızca tüketildiğini öne sürerek, ''Yunus Emre'yi bu tüketim çağına kurban etmeyelim. Her eve mutlaka bir Yunus Divanı'nın girmesini sağlayalım. Çocuklarımıza ve gençlerimize mutlaka Yunus'tan bir şeyler öğretilim. Okul öncesi çağdan itibaren mutlaka çocuklarımıza Yunus sevgisini öğretmeliyiz'' diye konuştu. 

Etkinliğe, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ertan Koşarsoy, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, İl Jandarma Komutanı Alay Komutanı Albay Feyzullah Günal, İl Emniyet Müdürü Naci Kuru ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşmaların ardından, Yunus Emre Belde Belediye Başkanı İsmail Hakkı Yavuz, davetlilere üzerinde Yunus Emre kabartması olan tablo hediye etti.

Bosna Hersek'ten gelen Burhan Şaban İlahi Grubu'nun konser verdiği etkinlik, ''Yunus aşı'' denilen pilav ve et haşlaması ikramıyla sona erdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler