YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'la İkinci mübadele dönemi
Yunanistan'la İkinci mübadele dönemi
15 Aralık 2013 15:00
Türkiye ile Yunanistan arasında tersine mübadele başladı.

Krizden kaçan bin Yunanlı yaşamak için İstanbul’a yerleşirken, Yunanistan’a tatil için giden Türkler’in sayısının da 1 milyona ulaşarak rekor kırması bekleniyor.

Türkler turist olarak geliyor, Yunanlar iş için gidiyor

1923 yılında Lozan Barış Ant-laşması’na ek protokol uyarınca başlatılan ve 1930 İnönü-Venizelos sözleşmesine dek devam eden Türkiye-Yunanistan arasındaki mübadelenin son yıllarda farklı şekli yaşanıyor. Türkler, Yunanistan’a turist olarak giderken, krizde iş bulamayan Yunanlılar, Türkiye’ye sığınıyor. Son birkaç yılda bin Yunanlı İstanbul’a yerleşirken, bu yıl Yunanistan’a giden Türk turist sayısının da rekor kırarak 1 milyona ulaşması bekleniyor. Yunanistan’ı saran ekonomik krizden etkilenen Yunanlılar çareyi evlerini terk ederek İstanbul’a yerleşmekte buldu. Bağımsız Balkan Haber Ajansı tarafından hazırlanan raporlara göre son 50 yıldır ilk kez İstanbul’da Rum nüfusu artıyor.

THY’de 39 Rum pilot

1923 yılında 150 bin olan İstanbul’da yaşayan Yunanlı nüfusunun yakın zamanda 2 bin 500’e kadar gerilediği bilgisine yer verilen raporda, Komşu’daki işsizlik belasından kaçmak için 800 ila bin Yunanistan vatandaşının son birkaç yılda İstanbul’a gelerek yerleştiğine dikkat çekiliyor. Ekonomik ilişkilerdeki gelişmenin bu değişimi tetiklediği belirtilen raporda, Yunanlı pilotların da Yunanistan’da işlerini bırakarak, Türk havayolu şirketleri tarafından istihdam edildiği kaydediliyor. Raporda 39 Rum pilotun THY’de çalıştığı belirtiliyor.

Türk turist sayısında rekor

Yunan ekonomisinin lokomotifi olan turizmde de vize kolaylığı sağlanmasının ardından Türk turistlerin sayısında artış yaşanıyor. Yunanistan’da yapılan araştırmalara göre bu yıl ülkeye gelen Türk ziyaretçilerin sayısının yıl sonunda 1 milyona ulaşması beklenirken, Türkler’in en çok Selanik, Atina ve Türkiye’ye yakın adaları tercih ettikleri belirtiliyor.STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler