YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'a gitmek artık çok kolay
Yunanistan'a gitmek artık çok kolay
09 Haziran 2012 10:53
Muğla'nın Bodrum ilçesinde Yunanistan Kos (İstanköy) adasına gitmek kolaylaştırıldı.

Yunanistan'ın 5 adasına geçişlerde vize kolaylığı sağlanması için Avrupa Birliği nezdinde sürdürdüğü çalışmalar sonuç vermeye başladı. Adalara ait turizmi canlandırmak amacı ile yürütülen bu çalışmalar Rodos Adasına yapılacak olan gezilerde sağlanan vize kolaylığı ile başladı.

Önümüzdeki Pazartesi günü Kos Adası içinde başlayacak olan vize kolaylığı Bodrum' dan Kos Adasına gidişlerde kolaylık sağlanacağı görülüyor. Vize kolaylığının önümüzdeki günlerde Midilli, Sisam ve Sakız adaları içinde sağlanacağı öğrenildi. Bu uygulama ile Gümrük alanlarında vize kuyruklarının oluşmaması, günü birlik giriş çıkışlarda zaman kaybedilmemesi sağlanmış oldu. Adalara gitmek isteyenlerin pasaportları ile birlikte bir adet fotoğrafları ile iki gün önceden turizm acentelerine müracaat etmeleri yeterli. 60 Euro karşılığında alacakları vize karşılığında 15 gün süre boyunca Yunanistan' da dolaşabilecekler.

Yunanistan'a ferbot seferi yapan bir acente müdürü olan Erdinç Tekel 'Yunanistan'a gidiş ve dönüşlere kolaylık sağladıklarını belirterek 'Yunan adalarına vizesiz uygulama diye geçen durum aslında kolaylaştırılmış vize uygulaması. Gerçekten bu adalara seyahat etmek isteyen, başta Türk vatandaşları olmak üzere diğer milletlerden, Rus, Ukrayna, Kazak gibi ülkelerden den Türkiye ye gelen vatandaşlar Konsolosluklara gitmeden evraklarını bizlere teslim ederek ama iki gün önceden teslim ederek vize alabilecekler. Bu vize 15 gün süreli olacak. Bu 15 gün içinde ya tek girişli ya çift girişli vize verme durumları var. İstenilen evraklar; bir form dolduracaklar, pasaport, geçerli bir pasaport ve seyahat edecekleri firmanın bileti. Eğer kalacaklar ise otel rezervasyonu isteniyor. Bu kadar onun dışında başka bir evrak istenmiyor. Tabi vize ücreti söz konusu, bu 0-6 yaş için ücretsiz, 7-12 yaş 35 Euro ve 12 yaş üzeride 60 Euro olarak uygulanacak. Bu uygulama Marmaris-Rodos hattı için başlamış durumda, Bodrum-Kos seferleri uygulaması da Pazartesi den itibaren başlayacak'dedi.

 

Başka bir acente yetkilisi Bülent Güven ise, 'Dün Kos' da yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda Bodrum' dan Ege Adalarına uygulanmakta olan, Konsolosluklar tarafından uygulanmakta olan vizelerin kapılarda verilmesi konusunda gerekli anlaşmalar sağlandı. Tüm dünya ülkeleri vatandaşları artık Bodrum' dan Kos' a, Rodos' a ve diğer komşu adalara rahatlıkla geçebilecekler. Burada Kos' da kapıda bir ücret ödemesi söz konusu olacak. Bazı ülkelerde biraz düşük tutulmuş, keşke biz Türk vatandaşlarına da 35 Eurolar gibi bir şeyde tutulmasını istedik ama Türk vatandaşlarına 60 Euro giriş ücreti öngörmüşler. Artık yunanistan'a gitmek daha da kolaylaştı'dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler