YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunan gazetecilerle gerginlik
Yunanistan'a iki günlük çalışma ziyareti için gelen bu sabah Yunanistan'da yayınlanan günlek gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve yazarları ile kahvaltıda bir araya geldi. İşte kahvaltıdan notlar
Yunan gazetecilerle gerginlik
15 Mayıs 2010 / 13:52 Güncelleme: 15 Mayıs 2010 / 13:53

Yunanistan gezisinin son gününde, Başbakan Erdoğan, Hilton Otel'de Yunan medyası temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Alınan bilgiye göre, gazetecilerin toplantıda, hava sahası ihlalleri, AB ve Kıbrıs konularını gündeme getirildi...

Başbakan Erdoğan'ın, ''İki ülke ilişkilerini geliştirmek için olumlu adımlar atıldığını'' belirttiği ifade edilerek, Yunan gazetecilerden ''süreci desteklemelerini'' istedi...

Bir Yunanlı gazetecinin Ege'da uçuşlar konusundaki sorusu üzerine, Erdoğan ''Siz adeta Yunan Silahlı Kuvvetlerinin medyası gibi davranıyorsunuz. Maşallah bu konularla da çok ilgilisiniz. Adeta Yunan Silahlı Kuvvetleri radar üssünde çalışan insanlar gibi konuşuyorsunuz. Uçak ne zaman kalkmış, ne zaman inmiş, nereden geçmiş... Bunlar gazetecilik ilgisini aşan... Yunan radar üslerinde çalışan insanlara benziyorsunuz'' dedi.

Bunun üzerine Yunanlı gazeteciler, 'Siz bize işimizi nasıl yapacağımı zı mı tavsiye ediyorsunuz' sorusu üzerine ise bu kez Başbakan Erdoğan, "Gazeteciler sürekli siyasetçilere tavsiyelerde bulunuyor. Bende iki toplum arasında gerginliğin artmaması için tavsiyede bulunuyorum" dedi.

Kıbrıs sorununun iki toplum arasında çözülmesinin mümkün olmadığını ve bu nedenle AB'nin devreye girdiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "İki toplum kendi arasında çözemiyor ki, orada BM Barış Gücü var. Kıbrıs ile ilgili üç ülkenin garantörlüğü var" dedi.

ALKIŞ VE KAHKAHALI TOPLANTI

ve Yunanistan Başbakanlarının Atina’da dün akşamdüzenlediği ortak basın toplantısında Tayyip Erdoğan ile Yorgo Papandreu'nun candan, renkli diyaloğu büyük alkış ve kahkaha getirdi.

Yorgo Papandreu iki ülkenin imzaladığı protokolle yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vizenin kaldırıldığını duyurdu. Papandreu, Ege’de Türk kıyıları karşısındaki Yunan adalarına vizesiz ziyaret için ise “Bir günlüğüne vizesiz girişin formülünü arayacağız” diye konuşurken, Yorgo’nun lafını kesen Erdoğan “two days, two days” dedi ve salonda alkış ve kahkaha koptu. Gülümseyen Papandreu ise cevaben “Niye olmasın, three days (üç gün) de olsun ancak önce AB’deki ortaklarımızı 1 günlük formül için ikna edelim, formülün işleyişine göre genişletiriz” dedi ve yine alkış topladı.

VİZE MUAFİYETİ

Başbakan Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinde vizelerin kaldırılmasına yönelik de önemli bir adım atıldı. Yunanistan, yeşil pasaporta vizeyi kaldırıyor. Yunan adaları için de birkaç günlük vize muafiyeti gündemde...- Yunanistan, diğer Avrupa Birliği ülkelerinden farklı olarak yeşil pasaportu olanlara vize uyguluyordu.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sırasında yapılan anlaşmayla artık yeşil pasaporta vize kaldırıldı.90 gün içinde yapılacak birden fazla giriş çıkışlara vize gerekmeyecek.İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bu olayın bir adım sonrasının normal pasaportlar için olabileceğini, düzenleme için çalışmaların devam ettiğini söyledi.İki ülke arasında vizeler konusunda atılan bir başka önemli adım ise adalara yapılan gezilere ilişkin.Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, tek günlük girişlerde vize uygulamasını kaldırmayı planladıklarını açıkladı.Papandreu, Avrupa Birliği ile konuşarak bu süreyi 2-3 güne de çıkarabileceklerini söyledi.İçişleri Bakanı Beşir Atalay, günübirlik ya da bir kaç günlük ziyaretler için Yunanistan'ın AB'yi bilgilendireceğini ardından özellikle adalara geçişler için kolaylığın sağlanacağını söyledi.Atalay, "Vize muhafiyetinin bu yaz uygulanacağını zannediyorum" diye konuştu.

SAVUNMA HARCAMALARI

Kahvaltı bittikten sonra bir kabul için başka salona yürüyen Başbakan Erdoğan, otel lobisinde Türk gazetecilerle de ayak üstü sohbet etti.

''Savunma harcamalarının kısılmasına'' yönelik bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, kendileri iktidara gelene kadar savunma harcamalarının bütçe kalemleri içinde ilk sırada olduğunu belirterek, ''Biz geldiğimizde zaten birinci sıradaydı, şimdi dört, beş, bu sıralara düştü. Birinci sırada biliyorsunuz eğitim, sağlık harcamaları var'' dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin, ''Bir öneriniz oldu mu, savaş uçaklarının uçuşlarıyla ilgili...'' sözleri üzerine, ''(Biz bombasız uçuyoruz) dedik, 'Siz de bombasız uçun'. NATO'ya zaten bunlar bildiriliyor. NATO istasyonu var. Bunlar veriliyor, hepsinin kayıtlarında bunlar var. Yani buradan da kalkış olduğunda bizim de kayıtlarımıza giriyor. Komşunun kapısını çalmadan girmeyiz, çalar öyle gireriz, Silahlı Kuvvetlerimize de söyleriz, karşılıklı olarak'' diye konuştu.

''Ekümenik konusuyla dün yaptığı açıklamaların bugün gazetelerde geniş yer bulduğunu'' belirten gazetecinin sözleri üzerine ise Erdoğan, ''Devamı önemli. Biz düşüncemizi söyledik'' karşılığını verdi. (A.A.- Milliyet- Kanal A Haber)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler