YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yumruk Türkiye'yi ayağa kaldırdı
Yumruk Türkiye'yi ayağa kaldırdı
13 Nisan 2010 15:11
Dün Samsun'da Kapatılan BDP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'ün uğradığı saldırı bugün Türkiye'nin bir çok ilinde protesto edildi...

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'ün dün Samsun'da uğradığı saldırı, Van, İzmir, Erzurum ve Şanlıurfa'da BDP'liler tarafından protesto edildi.

Van'da, BDP il binası önünde toplanan ve aralarında Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu grup, slogan atarak Sanat Sokağına kadar yürüdü.

Sanat Sokağı'nda grup adına açıklama yapan BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş, Ahmet Türk'e yapılan bu saldırının, Kürt halkının temel değerlerine ve onuruna yönelik olduğunu savundu.

Açıklamanın ardından Sanat Sokağı'nda bir süre oturan grup, daha sonra dağıldı.

Van Bölge Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Özkan Ünal da yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı kınadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bu saldırı, sadece eski DTP'lilere değil tüm ülke halkına karşı, sağduyulu tüm kesimlere karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırıda ihmali olan tüm görevlilerle ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını bekliyoruz. Saldırıya maruz kalan Sayın Ahmet Türk'ün saldırı sonrası sağduyulu açıklamalarının, herkese örnek ve ibret olmasını diliyoruz.''

İZMİR

İzmir'de BDP il başkanlığı binası önünde toplanan partililer, slogan atarak, alkışla Ahmet Türk'e yapılan saldırıya tepki gösteriler.

Basın açıklaması okuyan BDP eski İzmir İl Başkanı Mukaddes Kubilay, Ahmet Türk'e yapılan çirkin saldırının tüm Kürt halkına ve halkların bir arada barış içinde yaşama arzusuna yapıldığını savundu.

Topluluk, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

ERZURUM

Erzurum'da, BDP İl Başkanlığında toplanan partililer Mahallebaşı Meydanı'na kadar yürüdükten sonra basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan BDP İl Başkanı Rıza Güler, DTP'nin kapatılması ve Ahmet Türk'ün saldırıya uğramasının planlanmış bir projenin olduğunu iddia etti.

Saldırıyı münferit olarak değerlendirmenin, bundan sonraki saldırılara zemin hazırlayacağını savunan Güler, ''Tüm sorumluların en kısa sürede ortaya çıkarılmasını ve hak ettikleri cezaya çarptırılmasını istiyoruz'' dedi.

Partililer, basın açıklamasının ardından dağıldı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'da BDP il binası önünde toplanarak, Karakoyun İş Merkezi önüne gelen grup, saldırıya tepki gösterdi.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, Ahmet Türk'ü hedef alan saldırının ''Kürt halkına yapılmış şoven bir saldırı'' olarak görüldüğü ifade edilerek, saldırganların arkasındaki güçlerin derhal ortaya çıkarılması istendi.

Ellerinde dövizler taşıyan grup, zaman zaman terör örgütü PKK lehine slogan attı.

Açıklamaya, DİSK, Eğitim-Sen, SES ve Mazlum-Der gibi bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de destek verdi.

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan grup, daha sonra dağıldı.

A.A.

KÜRDÜZ SONUNA KADAR
 // WELAT
BARBAR FAŞİSTLER...
17 Nisan 2010 10:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler