YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksel'e kurulan komplodaki kadın bulundu
Gülen’e 'yasadışı örgüt kurmak' suçlamasıyla dava açan Ankara DGM Savcısı Yüksel’e kurulan 'kaset komplosu'nda tuzağı kuran polis ile görüntülerdeki kadının kimliği belirlendi.
Yüksel'e kurulan komplodaki kadın bulundu
21 Şubat 2015 / 11:49 Güncelleme: 21 Şubat 2015 / 11:51

Savcıya ifade veren kadın önce görüntüdeki kişi olmadığını iddia etti. Ancak daha sonra daha çocukları olduğunu, konuşmak istemediğini söyleyerek olayı kabullendi

Fethullah Gülen hakkında "yasadışı örgüt kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla iddianame hazırlayan dönemin Ankara DGM savcısı Nuh Mete Yüksel'e kurulan kaset kumpasında önemli bir gelişme yaşandı. Yüksel'e kumpası kuran polis ve görüntülerdeki kadının kim olduğunun tespit edildiği öğrenildi.

Dava açtı, kaseti çıktı

DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, 22 Ağustos 2000 tarihinde Fethullah Gülen hakkında "laik devlet yapısını değiştirerek, yerine dini kurallara dayalı devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle dava açmıştı.

Gülen, 10 yıl hapis istemiyle açılan davadan önce yani 19 Mart 1999 yılında ABD'ye gitmişti. Bunun üzerine Yüksel, bu nedenle Gülen hakkında gıyaben tutukluluk kararı çıkarılması için başvurdu. Ankara 2 No'lu DGM heyeti Gülen'in gıyaben tutuklanmasına karar verirken, Ankara'nın kararını İstanbul 2 No'lu DGM bozdu.

Nuh Mete Yüksel'in hazırladığı iddianameyi Ankara 2 No'lu DGM'nin kabul etmesinin ardından ise dava açıldı. Yapılan duruşmalarda Yüksel, Gülen'in tutuklanmasını talep etti. 3 Haziran 2002 tarihinde yapılacak kritik Gülen duruşmasına kilitlenmişken, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çağdaş Eğitim Vakfı'na yaptığı operasyonda Yüksel'e ait görüntülerin olduğu öne sürülen kasetler bulundu.

Hemen dosyadan uzaklaştırıldı

Ankara'da bir avukatlık bürosunda çekilen 4 dakika 52 saniyelik görüntü uzun bir süre gündemde kalmıştı. HSYK ise Yüksel'i DGM savcılığından aldı. Yani Fethullah Gülen davasına artık bakamayacaktı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi de 2007'de Terörle Mücadele Yasası gereğince suçun oluşmadığı hükmüne vararak, Fethullah Gülen'in beraat etmesine karar vermişti.

Yargıtay Genel Kurulunca da onanmasının ardından Gülen'in beraati kesinleşmişti. Gülen hakkında tutuklama isteyen Yüksel'e kurulan kumpas ise deşifre olmaya başladı. Kumpas kasetinin yeniden izlenmesiyle görüntüde yer alan ve kumpasın ayağı olan kadın teşhis edildi. Kumpası hazırlayan polisin kimliği de belirlendi. Yüksel, olayla ilgili olarak, "Benim bir kadınla ilişkide bulunduğum yalan. Bu olay, tamamen komplo. Bu kaset Fethullah Gülen davasıyla ilgili olarak bana şantaj ve tehdit amaçlı gönderildi. Böyle yaparak davayı yönlendirmeyi amaçladılar" demişti.

Çoluk çocuğum var deyip konuşmadı

Alınan bilgiye göre, teşhis edilen kadın savcılıktaki ifadesinde önce görüntülerdeki kişinin kendisi olmadığı ileri sürdü. Ardından da çoluk çocuğunun olduğunu ve konuşmak istemediğini söyledi. Kumpasta yardımcı olduğu kaydedilen ve memurluktan atılan polisin konuyla ilgili paralel yapı hakkında şikayetçi olduğu belirtiliyor.

Sabri Uzun tezgahı 'İn'de anlattı

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, paralel yapının oyunlarını deşifre ettiği "İN" isimli kitabında, Nuh Mete Yüksel'e yapılan kaset kumpasına da yer vermişti. Uzun, kumpasla ilgili kitabında şunları anlatmıştı: "Bu 'aşk kaseti' görüntüsünün çekimi, Nuh Mete Yüksel'in avukatının bürosunda yapılmıştı. Sonradan aldığım duyumlar, o kadını temin edenin de söz konusu avukat olduğu yönündedir. O avukatın eşinden boşandığını, Antalya'ya yerleştiğini, parasız kaldığını, 300 bin ABD doları karşılığında Cemaat şakirdi polislerle anlaşarak bürosuna altı adet kamera yerleştirilmesine izin verdiğini ve bizzat kadın temin ederek komployu birlikte kurduklarını duydum."

1-711.jpg

 

YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler