YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksekova'da olaylar çıktı...
Hakkari Yüksekova'da yine olaylar çıktı. İran'daki olayları protesto eden bir gruba polis müdahale etti. prıotestocular polise taş molotofkokteylleri ile cevap verdi...
Yüksekova'da olaylar çıktı...
29 Ocak 2011 / 14:29 Güncelleme: 29 Ocak 2011 / 14:29

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir gurup gösterici, İran hükümetinin Hüseyin Xizri'yi idam etmesi, Sedat Karadağ'ın tutuklu olarak hastanede tutulmasını ve son dönem gelişen gözaltı ve tutuklamaları protesto etti. Açıklama sonrası polisin müdahalesine gençler taş ve molotoflarla karşılık verdi. İlçede olaylar başladı.

Yüksekova'da YDG üyesi yaklaşık bin genç, İran hükümetinin Hüseyin Xizri'yi idam etmesi, Sedat Karadağ'ın tutuklu olarak hastanede tutulması ve son dönem gelişen gözaltı ve tutuklamaları protesto etti.

BDP ilçe binası önünde toplanan gençler Eski Cezaevi kavşağına kadar Abdullah Öcalan, idam edilen Hüseyin Xizri ve Yüksekova'da silahla vurulduğu iddia edilen ve halen hastanede tutuklu olarak tedavisi devam eden Sedat Karadağ'ın posterleri ile "Biz acılarımızla yüzleşmeye hazırız sizler de yüzleşmeye hazır mısınız?", "Demokratik özerklik yolunda Sedat arkadaşla gün be gün katilleri kınıyoruz" pankartları taşıdı. Yürüyüş boyunca İran ve AKP hükümeti aleyhine sloganlar atan gösterici gençler, Eski Cezaevi önünde açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan yüzü kapalı bir genç, Mutki'de çıkan kemiklere dikkat çekerek, AKP hükümetinin toplu mezarlara karşı sessiz kalmasını kınadı. Bölgede yüzlerce kişiyi katleden Hizbullahçıların serbest bırakıldığına dikkat çeken genç, askerlerin kurşunuyla vurulan Sedat Karadağ ve 9 arkadaşını ise tutukladığına iddia etti. Genç, Sedat Karadağ'ın serbest bırakılmasını istedi.

Özellikle İran ve Türkiye arasında oluşturulan ittifak sonucu Kürt gençlerinin idam edildiğini ve en son Hüseyin Xizri'nin de idam edildiğine işaret eden genç, idamın sorumlularının kendisine Müslüman diyen Ahmedinejad ve Başbakan Erdoğan olduğunu iddia etti. KCK Davasından tutuklu bulunan Kürt siyasetçilerinin anadilde savunma taleplerinin reddedilmesinden sonra mahkemeyi protesto etmelerinin doğru bir karar olduğunu ifade eden genç "Türkiye tarihine kara bir leke olarak giren Kürt halkının dili ve temsilcilerinin tutsak alınmasını kınıyoruz ve serbest bırakılmalarını istiyoruz" dedi.

Kürtleri hala bir halk olarak kabul etmeyen, "Kürtçe bir dil yoktur" diyen, Kürt gençlerini öldürmeye ve tutuklamaya çalışanların kendilerini yıldıramayacağını savunan genç, "Başta Gever gençliği olarak bundan sonra da Demokratik Özerklik ve Konfederalizm anlayışı çerçevesinde tepkilerimiz devam edecektir" dedi.

AÇIKLAMA SONRASI ÇATIŞMA

Açıklamanın ardından tekrar BDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçen gençlere polis Oslo Oteli önünde müdahale de bulundu. Polisin gaz bombalı ve tazyikli sulu müdahalesine gençler taş ve molotoflarla karşılık verdi. Polis ve gençlerin çatışması Çarşı merkezi ve ara sokaklarda devam ederken esnaf da kepenk kapattı. (İHA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler