YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksekova'da 160 barikat 140 tuzak temizlenecek
Yüksekova’da başlatılan operasyonlar için ilçeye çok sayıda zırhlı araç ve personel sevkiyatı yapıldı. İHA'yla yapılan tespitlere göre, ilçe genelinde yaklaşık 160 barikat, 140 patlayıcı tuzağı, 30 çukur ve 350’ye yakın terörist bulunuyor.
Yüksekova'da 160 barikat 140 tuzak temizlenecek
15 Mart 2016 / 08:30 Güncelleme: 15 Mart 2016 / 08:48

Hakkari'nin Yüksekova ilçesini terör örgütü PKK'dan temizlemek için başlatılan operasyon nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve ilçeye giriş-çıkış yasağı sonrası kent genelinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

İlçeye giriş ve çıkışların yapıldığı Yeni Köprü, Şemdinli yolu, Dağlıca bölgesi girişi ve Esendere Sınır Kapısı yolunda önlemler artırıldı.

Güvenlik güçleri, özellikle Dağlıca bölgesinden teröristlerin ilçeye sızma girişimine karşı önlem aldı.

Bu arada, ilçe merkezinde sokağa çıkma yasağının başladığı saatten itibaren dolaşan zırhlı araçlardan terör örgütü mensuplarına yönelik "teslim olun" çağrısı yaptı.

ATEŞLE KARŞILIK VERDİLER

Bu çağrılardan birine silahla karşılık veren 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Önceki gün Horpini Deresi civarında 2 terörist tespit edildi. Teröristlere 'teslim ol' çağrısı yapıldı ancak güvenlik güçlerine ateşle karşılık verildi. Çıkan çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Operasyonlar, özellikle teröristlerin çukur ve barikatlar oluşturduğu Orman, Mezarlık, Yeşildere, Dize, Esentepe, Güngör, Cumhuriyet ve Yeni mahallede yoğunlaşacak.

İnsansız hava aracıyla yapılan tespitlere göre, ilçe genelinde yaklaşık 160 barikat, 140 patlayıcı tuzağı, 30 çukur ve 350'ye yakın terör örgütü mensubu bulunuyor.

MAĞDUR AİLELERE YARDIM

Çukur ve barikatların bulunduğu mahallelerde yaşayan vatandaşlar da terör örgütünce olası çatışmalarda "canlı kalkan" olarak kullanılmamak için yanlarına aldıkları birkaç değerli eşyayla sokağa çıkma yasağı öncesi ilçeden ayrılmak zorunda kaldı.

Söz konusu ailelerin ihtiyaçlarının belirlenmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Hakkari'ye yerleşen 350 aileden 250'sine ekipler ulaştı.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler