YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksek yargının büyük çelişkisi
Yüksek yargının büyük çelişkisi
17 Şubat 2010 17:15
HSYK ve Yargıtay'ın büyük çelişkisi.

Erzurum'da, cumhuriyet savcılarının hakimlerin kararları eşliğinde yaptığı operasyon yüksek yargıyı adeta ayağa kaldırdı. Hem Yargıtay hem de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, yürütülmekte olan operasyonu durduran, yargı darbesi olarak da yorumlanan kararlara imza attı. Gerekçeleri ise yargıya müdahale edildiğiydi.

Ancak aynı yargı organları geçtiğimiz günlerde hem Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hem de Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in yargıya açıkça müdahale niteliğindeki açıklamalarını görmezden gelmişti.

Orgeneral İlker Başbuğ Habertürk'e yaptığı açıklamada, iddianamede detaylı olarak anlatılmasına hatta delillerin bile gösterilmesine rağmen  "suikast suikast deniyor ama iddianamede tek satır yok" demişti.

Oramiral eşref uğur yiğit ise, aynı soruşturmada adı geçen albayları masum ilan etmiş, 'Beni esas üzen bu iddiaların masum subayların üzerine yıkılmasıdır. Bana düzenleneceği söylenen suikast iddiasında ismi geçen 2 albayım, eğer bana bir mermi sıkılırsa, bana bir hücum olursa göğsünü siper edecekler arkadaşlardır.’ demişti.

Bu iki açıklamayı yargıya müdahale olarak görmeyen HSYK, Erzurum'da her aşaması kanunlara uygun olarak yapılan operasyon karşısında harekete geçti, 4 savcının yetkilerini elinden aldı.

Yine o açıklamalar karşısında hiçbir yorum yapmayan Yargıtay, Erzurum'daki soruşturmada Başsavcı Cihaner tutuklanınca hemen olayla ilgili soruşturma başlattı. Bu durum hukukçular tarafından büyük bir çelişki olarak nitelendiriliyor.

Tutumu eleştirilen bir başka kurum ise Yargıçlar ve Savcılar Birliği. Devam eden soruşturmalar hakkındaki sözler YARSAY’ın ilgi alanına girmemişti. Aynı YARSAV Erzincan Başsavcısı Cihaner'in gözaltına alınmasını Türkiye'de yargıç güvencesinin kalmaması olarak nitelendirdi.

Görevi yargıçlar ve savcıların haklarını korumak olan YARSAV, 4 savcının yetkilerinin, yürüttükleri soruşturma nedeniyle ellerinden alınmasına da sessiz kalmayı tercih etti.

Kanal A Haber Merkezi

yazklar olsun hsyk ya
 // salih
eger bu devlette adalet varsa bende adam degilim her kafadan bir ses cıkıyor nasıl iştir...
17 Şubat 2010 18:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler