YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksek yargıda devrim gibi değişiklikler!
Yüksek yargıda bazı düzenlemeler içeren Danıştay Kanunu ile Bazı Kanununlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığına sevk edildi.
Yüksek yargıda devrim gibi değişiklikler!
13 Haziran 2016 / 12:00 Güncelleme: 13 Haziran 2016 / 13:19

Hükümet, yüksek yargıda devrim niteliğinde düzenlemeler için düğmeye bastı. Yargıtay ve Danıştay'ın üye ve daire sayıları ile yapısı değiştirmeyi öngören 'Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' bugün TBMM'ye sevk edildi.

Tasarının Meclis'te kabul edilmesiyle birlikte Yargıtay'ın 516 olan üye sayısı 300'e düşürülecek. Bu sayı da, boşalan her iki üyelik için bir üye seçilmek suretiyle kademeli şekilde nihai olarak 200'e indirilecek.

46 DAİRE 24'E İNİYOR

Yargıtay'da şu an 23'ü hukuk, 23'ü ceza olmak üzere 46 daire bulunuyor. Düzenlemeyle bu sayı 24'e düşürülecek. Ancak Yargıtay, uhdesinde bulunan dosyaları kendisi çözeceğinden, dosya sayısı kısa zamanda istenilen seviyeye düşmeyeceği gerekçesiyle 22 dairenin Birinci Başkanlık Kurulu'nca en geç üç yıl içinde kademeli olarak kapatılması, bu dairelerin kapatılıncaya kadar görevlerine devam etmesi öngörülüyor.

Danıştay'ın ise 17 dairesi ve 195 üyesi bulunuyor. Tasarının Meclis'ten geçmesiyle Danıştay'ın daire sayısı ise 17'den 10'a düşürülecek. İlk etapta 116'ya indirilecek üye sayısı da yıllar içinde kademeli bir şekilde düşürülerek (boşalan her iki üyelik için bir üye seçilmek suretiyle) 90'a düşürülecek.

Yargıtay ve Danıştay'da görevi sona erecek kadroların birçoğunun yeni kurulan istinaf mahkemelerinde istihdam edilmesi bekleniyor. İstinaf mahkemelerinin 20 Temmuz'da faaliyete geçmesinin ardından ceza davalarının yüzde 91'i, hukuk davalarının yüzde 89'u, idari yargılama davalarının yüzde 80'i buralarda kesinleşecek. Bu da Yargıtay ve Danıştay'a gelen dosya sayısını önemli ölçüde azaltacak. Bu nedenle Yargıtay ve Danıştay'ın daire ve üye sayısı kademeli olarak azaltılacak.

711 ÜYELİK DÜŞÜYOR

Kanunun yürürlüğe girmesiyle Yargıtay ve Danıştay'daki toplam 711 üyenin üyeliği düşecek. HSYK tarafından 5 gün içerisinde, görevi sona eren üyeler arasından Yargıtay ve Danıştay üyesi seçimi yapılacak. Yeniden seçilen üyeler 12 yıl daha görev yapacak. Görev süresi biten üyelerden yeniden seçilemeyenler ise HSYK tarafından Anayasa'nın 139. maddesinde düzenlenen hakimlik ve savcılık teminatı uyarınca kazanılmış hak aylık dereceleri saklı kalmak kaydıyla bölge adliye veya ilk derece mahkemelerine atanacak.

HAKİM VE SAVCILARA NOT SİSTEMİ

Bugün Meclis'te görüşülecek tasarı, şu düzenlemeleri içeriyor:

- Hakim ve savcı adayları, mesleğe kabullerinden önce başarı ve liyakat durumlarının bütün yönleriyle değerlendirilmesi ihtiyacı nedeniyle yazılı sınava ilave olarak sözlü sınava da alınacak.

- Yargıtay'ın ilk derece mahkemelerinde hakim-savcılar için not verme uygulaması 2011'de kaldırılmıştı. Tasarı sistemi geri getiriyor. Buna göre 'istinaf' ve 'temyiz' mercileri, hakim ve savcılar hakkında değerlendirme formları düzenleyecek. Bu raporlar terfilerde dikkate alınacak.

 

YENİ ŞAFAK

 // Ömer
bu zihniyetle yapılması düşünülen değişiklik ( devrim! ) hiç değişiklik yapmayacaktır.aksine mevcut eğitim sistemine dönüştürecektir....
13 Haziran 2016 18:28
 // milli irade
bu nasıl hukuk ve yargı ki, biri olur diyor biri olmaz diyor biri takipsizlik diyor biri siyasi karar alıyor biri kafasına göre takılıyor, biri diğer mahkemenin kararını yok sayıyor... tarafsız (iç ve dış düzşemlardan bağımsız) ve tertemiz bir hukuk sistemi gerekli.....
13 Haziran 2016 11:44
DEĞİŞİKLİKDE NE DEMEK ➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
YARGlTAY, DANlŞTAY, ANAYARASA MAHKEMESİ KALDlRlLSlN VE YERİNE, TlPKl FATİH SULTAN MEHMED'İ YARGlLAYAN ÎMANLl BİR KADl EFENDİ GETİİRİLSİN!!!...
13 Haziran 2016 Pazartesi 10:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler