YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksek yargı RTÜK'leşecek
Yüksek yargı RTÜK'leşecek
13 Mart 2010 15:55
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, hükümetin yüksek yargı organlarını, ''RTÜK'leştireceğini'' ileri sürdü.

Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen CHP Antalya İl Kongresi'ne katılan Ateş, Türkiye'nin en kritik dönemlerinden birini yaşadığını ileri sürerek, ''Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine baktığımız zaman imparatorluğa Avrupa'da biçilen etiket 'Hasta adam' etiketiydi. Bu AK Parti iktidarı, hasta iktidardır. Bir hastalığa tutulmuştur'' dedi.

AK Parti'nin iktidara geldiği zaman Türkiye'nin 220 milyar dolar olan iç ve dış borcunun 500 milyar dolara çıktığını savunan Ateş, işsizlik oranının da yüzde 10.1'den yüzde 14'e yükseldiğini söyledi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü koruduğu sürece işsizliği de yoksulluğu da yenebileceğini ifade eden Ateş, şunları söyledi:

''Ekonomi de batağa battı. Sekiz yıllık iktidar döneminde dünyalığını yaptı, şimdi dönmüş Anayasa değişikliği yapacakmış, Danıştayı, Yargıtayı, Anayasa Mahkemesini RTÜK'leştirecekmiş... Yani onların üyelerini kendisi seçecekmiş ve o kurumlar da RTÜK'e dönecekmiş. Neden? Ölüyü diriyi soydular. O yolsuzlukların, hırsızlıkların hesabını vermemek için, muhalefete düştüğü zaman muhalefetini garantiye almak için yüksek yargı organlarını kendi emrine alacakmış.''

İktidarın oy kaybettiğini ve bu nedenle ülkeyi ''yakıp, yıkıp, ateşe verdiğini'' iddia eden Ateş, ekonominin kötüye gitmesiyle demokratik açılım, milli birlik ve bütünlük açılımı yaptığını ancak bunların başarıya ulaşamadığını ileri sürdü.

Ateş, şöyle konuştu:

''Roman açılımı dediler, Manisa da Romanlar canlarını kaçarak kurtardılar. Alevi açılımı dediler, yargıda ve orduda üst düzey gelmiş bütün Alevi kökenli görevlilere resmen kıyım uygulanmaktadır. Bilmelisiniz şu anda yargıya yönelik operasyonun, orduya yönelik operasyonların en önemli nedenlerinden biri de Alevi kökenlileri, demokratik, laik cumhuriyete inanmış bu kesimi temizleme operasyonudur. Anlam bu...''

İSVEÇ PARLAMENTOSUNUN KARARI

''Komşularla sıfır sorun politikasının'' Türkiye'yi üçüncü dünya ülkesi konumuna getirdiğini savunan Ateş, ''Türkiye devleti Ermeni terörü yüzünden diplomatlarını şehit verdi. O terörle elde edemediklerini, Ermeni lobisi bu hükümet döneminde fazlasıyla elde etti'' diye konuştu.

Bugüne kadar 19 ülkenin ''Türkiye'nin Osmanlı döneminde Ermeni soykırımı yaptığı'' kararı aldığını ifade eden Ateş, şunları söyledi:

''Ama en son İsveç'in kararı çok anlamlı. Deniyor ki, 'Siz yalnız Ermenilere değil, Potnus Rumlarına da Süryanilere de soykırım uyguladınız'. Bizim Başbakan da, Sayın Cumhurbaşkanı da diyor ki 'Bu kararların hiçbir itibarı yoktur'. Sayın Cumhurbaşkanı, sayın Başbakan kendinizi ne aldatıyorsunuz? İtibarı olmayan bu kararlar değil, itibarı olmayan AK Parti iktidarıdır. İtibarsızlaşan, medeni dünyada itibarı giderek sıfıra inen... 'Sıfır sorun' dediniz. Türkiye'nin itibarını sıfır noktasına getirdiniz. Ermeni lobisi uçaklarına atlayıp ülke ülke gezerken, bizim Başbakan, sayın Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti'nin uçaklarına atlayarak Orta Doğu krallarını kendi çocuklarının düğününe çağırmak için davetiye dağıtıyorlardı. Hükümetin başarısına bakın, nasıl bir lobi yapıyor ki İsveç Parlamentosu'nda dört tane Türkiye kökenli milletvekili var. Bu hükümet o milletvekillerine dahi derdimizi anlatamamış, onlara bile sorunu anlatamamış, onların dahi desteğini alamamış. Karar alındıktan sonra büyükelçileri çekiyoruz, bir süre burada tutuyoruz, kamuoyunun tepkisi giderildikten sonra da geri götürüyoruz.''

CHP İl Kongresi'nde mevcut İl Başkanı Ömer Melli ile Menderes Dal ve Özer Ahmet Ülken yarışıyor.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler