YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksek yargı düzenlemesi kabul edildi
Yüksek yargı düzenlemesi kabul edildi
01 Temmuz 2016 00:50
Yüksek yargıda düzenlemeler içeren Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Yüksek yargıda düzenlemeler içeren Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Danıştay üyelerinin üyelikleri sona erecek; vekalet edenler hariç olmak üzere Danıştay Başkanı, başsavcısı, başkanvekili ve daire başkanı olarak görev yapanların Danıştay üyelikleri ise devam edecek.

Üyelikleri sona erenlerden Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) seçilenler arasından HSYK'ca, Cumhurbaşkanı tarafından seçilenler arasından Cumhurbaşkanınca, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 gün içinde Danıştay üyesi seçimi yapılacak.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Danıştay meslek mensuplarının kadro sayısı 116 olacak. Üyeliği devam edenler, kadro sayısında dikkate alınacak.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla kadro sayısını aşan üye kadroları herhangi bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilecek.

Yargıtay'ın daire sayısı 46'dan 24'e (12 ceza ve 12 hukuk dairesi), Danıştay'ın daire sayısı ise 17'den 10'a düşüyor.

Yargıtay'ın üye sayısı 200'e düşüyor

Yargıtay'ın 516 olan üye kadrosu kanunun yürürlüğe girmesiyle 310'ya, boşalan her iki üyelik için bir üye seçilmek suretiyle kademeli şekilde nihai olarak da 200'e düşürülecek.

90 üyeli Danıştay

Danıştay'ın 195 olan kadro sayısı 116'ya, boşalan her iki üyelik için bir üye seçilmek suretiyle kademeli şekilde nihai olarak da 90'a düşürülecek.

12 yıl

Yargıtay ve Danıştay üyeliğine Anayasa Mahkemesi üyelerinde olduğu gibi 12 yıllık görev süresi getirilecek. Bir kişi üyeliğe bir kez seçilebilecek. Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren beş gün içinde görevi sona eren üyeler arasından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca Yargıtay ve Danıştay üyesi seçimi yapılacak. Yeniden seçilen üyeler 12 yıl daha görev yapacak.

Görev süresi biten üyelerden yeniden seçilemeyenler Anayasanın 139. maddesinde düzenlenen hakimlik ve savcılık teminatı uyarınca Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) kazanılmış hak aylık dereceleri saklı kalmak kaydıyla sınıf ve derecelerine uygun olarak bölge adliye veya ilk derece mahkemelerine atanacak.

Adaylara sözlü sınav geliyor

Hakim ve savcı adayları meslek öncesi eğitim sonunda yazılı sınava ilave olarak sözlü sınava da tabi tutulacak.

Kanun yolu incelemesi yeniden yürürlükte

Hakim ve savcılar hakkında kanun yolu incelemesi aşamasındaki değerlendirme formu düzenlenmesi de değişiyor. 2011 yılında 6217 sayılı Kanunla kaldırılan; Yargıtay tarafından incelenen dosyalarda ilgili hakim ve savcılar hakkında not verilmesine ilişkin uygulama yeniden getiriliyor.

Buna göre; hakim ve savcılar hakkında kanun yolu değerlendirme formu düzenlenebilecek, bu formlar hakim ve savcıların terfilerinde dikkate alınacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler