YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksek Mahkeme'den iptal kararı
Yüksek Mahkeme'den iptal kararı
04 Nisan 2010 12:21
Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 2009 yılı Merkezi Bütçe Kanununun iptali için açtığı dava sonucu bütçe kanununun 2 fıkrasını iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, 2009 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun, iki fıkrasını iptal etti.

CHP, 5828 sayılı 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açtı.

Yüksek Mahkeme, Kanunun, 29. maddesinin (2) ve (4) numaralı fıkralarının Anayasa'ya aykırı bularak, oy birliğiyle iptal etti.

Buna göre, Kanunun iptal edilen 29. maddesinin 2. fıkrası, Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 13 üncü maddesinin (j) bendinde yer alan ''Bakanlık hizmet binaları ve İçişleri Bakanlığının görüşünü almak suretiyle, hükümet konaklarının yapımını programlamak, satın alma işlemlerini yürütmek ve bunların onarımlarını yapmak'' hükmü, ''Bakanlık hizmet binalarının yapımını programlamak, satın alma işlemlerini yürütmek ve bunların onarımlarını yapmak'' şeklinde uygulanmasını öngörüyordu.

Kanunun iptal edilen 29. maddesinin 4. fıkrası ise ''4123 sayılı Tabii Afet Nedeniyle Meydana Gelen Hasar ve Tahribata İlişkin Hizmetlerin Yürütülmesine Dair Kanunun 6. maddesinin üçüncü fıkrasına göre, 30 Eylül 2008'den tarihinden önceki dönemlere ilişkin başvurulardan Maliye Bakanlığınca uygun görüş verilmemiş olanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmaz'' hükmünü içeriyordu.
AA 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler